Jakie krzewy można wykorzystać w roli żywopłotu?

Żywopłot z krzewów to bardzo efektowny sposób na ogrodzenie posesji, który coraz częściej zastępuje stalowe lub kamienne konstrukcje. To nie tylko piękna ozdoba ogrodu, ale też naturalna bariera przed wzrokiem sąsiadów, hałasem i zanieczyszczeniami z ulicy. Dodatkowo zielone krzewy zapewniają cień i ożywiają przestrzeń. Niektóre z nich mogą także pięknie kwitnąć. Wybór roślin na żywopłot jest ogromny, można wybrać krzewy liściaste lub zimozielone, które będą cieszyć oko cały rok. Dobrze też wiedzieć, które z nich szybko rosną i łatwo się formują. Poniżej przedstawiamy kilka krzewów najlepiej nadających się na żywopłot.

Ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny©123RF/PICSEL
Jak rozpoznać trujący bez?Interia.tv

Ligustr pospolity

Dwie odmiany berberysa
©123RF/PICSEL

Za najpopularniejszy krzew ogrodowy, świetnie spełniający się w roli żywopłotu, należy uznać ligustra pospolitego. Często spotykany jest w zieleni miejskiej, na osiedlach i przydomowych ogrodach. Bardzo szybko rośnie i się rozkrzewia oraz posiada ciemnozielone liście o srebrzystej powłoce, które bardzo długo utrzymują się na roślinie. Czasami część z nich nie opada nawet zimą. Ligustr może osiągać ok. 2-3 metry wysokości. Żeby był gęsty, należy przycinać go dwa razy w roku (w maju i sierpniu). Oprócz tego krzew ten nie ma dużych wymagań, może rosnąć w nasłonecznionym miejscu i w cieniu, zniesie też każdy rodzaj gleby. Jest odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia. W czerwcu pojawiają się na nim białe, pachnące kwiaty, a jesienią czarne owoce, które są jednak trujące.

Berberys

Równie chętnie wybieranym krzewem na żywopłot jest berberys. Idealnie nadaje się na trudne do sforsowania, obronne ogrodzenie, gdyż posiada ostre ciernie. Przy tym niezwykle efektownie się prezentuje ze względu na gęsty, rozłożysty pokrój i liście w różnych kolorach w zależności od odmiany: zielonym, żółtym i najbardziej popularnym – czerwonym (berberys Thunberga). Jesienią przebarwiają się one na różne odcienie. Krzewy te nie mają dużych wymagań, jedynie potrzebują dużo słońca. Mogą rosnąć na każdej glebie, nawet słabej i piaszczystej. Są mrozoodporne, natomiast w czasie suszy należy je podlewać.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna
©123RF/PICSEL

Piękny i oryginalny żywopłot można uzyskać, sadząc krzewuszkę cudowną. Krzew posiada jasnozielone liście i białe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie dzwonków. Kwitnie obficie od maja do lipca. Roślina może osiągać ok. trzech metrów wysokości i ma lekko rozłożysty pokrój. Najbardziej nadaje się do nieformowanych żywopłotów, tworząc w ogrodzie romantyczny klimat. Krzewuszka jest łatwa w uprawie, ale żeby bujnie rosła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Krzew lubi żyzną, wilgotną glebę i słoneczne, osłonięte od wiatru stanowiska. Źle znosi suszę i zacienione miejsca. Zimą najlepiej ją okryć, gdyż jest wrażliwa na mróz.

Ognik szkarłatny

W roli żywopłotu obronnego dobrze sprawdzi się ognik szkarłatny. To gęsty, silnie ugałęziony krzew, który posiada ciernie. Jest przy tym zimozielony, więc będzie chronił ogród przez cały rok. Kwitnie w maju i czerwcu, a jesienią pojawiają się na nim owoce w różnych kolorach w zależności od odmiany. Ognik ma małe wymagania co do uprawy. Toleruje susze, trzeba jedynie podlewać świeżo posadzone okazy. Jest też odporny na choroby, nie jest konieczne jego nawożenie. Dobrze znosi przycinanie, więc można go formować według upodobań. Najlepiej robić to po kwitnieniu w czerwcu i pod koniec sierpnia. Ognik wymaga jedynie nasłonecznionego, ciepłego, osłoniętego przed wiatrem miejsca.

Jałowiec

Ostrokrzew
©123RF/PICSEL

Kolejnym krzewem idealnym na żywopłot jest jałowiec. Choć może wydać się mało efektowny, świetnie sprawdzi się jako alternatywa dla popularnej tui czy cypryska. Nie ma bowiem tak dużych wymagań, poradzi sobie w niemal każdych warunkach. Może rosnąć w glebie kwaśnej, suchej, piaszczystej czy nawet nieurodzajnej. Jałowiec lubi słoneczne stanowiska i nie lubi nadmiaru wody. Nie wymaga więc podlewania. Jałowce mogą mieć różne pokroje (np. kolumnowe, płożące) oraz barwy (zielone, szare, srebrne, żółte). Z pewnością można więc wybrać spośród nich idealnie nadający się do naszego ogrodu.

Ostrokrzew

Jako żywopłot efektownie prezentuje się także ostrokrzew. Ten zimozielony krzew może tworzyć gęste ściany nie do sforsowania. Posiada grube, ciemnozielone i ostro zakończone liście, które nie opadają na zimę. Elementem dekoracyjnym są również drobne, czerwone owoce. Ostrokrzew jest bardzo łatwy w uprawie, dobrze rośnie zarówno w nasłonecznionych, jak i zacienionych miejscach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jest też odporny na mrozy i susze. Nie wymaga przycinania, ale można zrobić to, by odpowiednio uformować żywopłot. Cięcie należy wykonać wczesną wiosną lub w sierpniu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas