Jakie kwiaty są odporne na chłody?

Jesień w pełni, co wcale nie oznacza, że nasz ogród nie może mienić się tysiącami barw. Istnieje całkiem okazałe grono roślin, którym nie są straszne niskie temperatury czy przenikliwe wiatry, tak charakterystyczne dla listopadowych dni. Wiele z nich pięknie rośnie w ogrodzie aż do przymrozków. O jakich gatunkach mowa? Warto postawić na chryzantemy, niecierpki czy astry. Jak je pielęgnować? Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Chryzantemy

©123RF/PICSEL

Naszą listę otwierają oczywiście chryzantemy, które kuszą nas całą paletą barw, podczas gdy kiedyś występowały jedynie w odcieniach złoto-żółtych. Co warto o nich wiedzieć? Chryzantemy w sprzyjających warunkach temperaturowych mogą kwitnąć aż do bardzo później jesieni. Gdy jednak temperatura spadnie poniżej zera, najlepiej zabrać je do domu. Jak najlepiej przygotować je do zimy? Zaraz po tym jak przekwitną, warto skrócić im pędy i przenieść je do chłodnego pomieszczenia, gdzie poczekają na wiosnę.

Astry

Niskie temperatury bardzo dobrze znoszą także astry nazywane marcinkami. Przetrwają nawet mrozy, a ponadto ich walorem są niskie wymagania. Są wprost wymarzonym gatunkiem dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu na porządki i prace w ogrodzie. Jakie warunki preferują astry? Najlepiej wybrać dla nich miejsca nasłonecznione, o przepuszczalnej i lekko wapiennej glebie. Podlewać należy je regularnie, ale nienadmiernie i najlepiej tak, żeby nie zmoczyć ich kwiatów. Aby pięknie rosły wiosną, warto je podciąć, gdy tylko przekwitną.

Niecierpki

©123RF/PICSEL

Na liście kwiatów dobrze znoszących jesienne szarugi widnieją także niecierpki. Są bardzo mało wymagające - ogólnie rzecz ujmując nie tolerują jedynie nadmiernej wilgoci; wymagają też regularnego usuwania przekwitniętych pąków. W przeciwnym wypadku będą narażane na gnicie. Aby niecierpki pięknie rosły wiosną, należy je w odpowiedni sposób pielęgnować. Co konkretnie należy zrobić? Tuż po tym, jak temperatura spadnie do zera, należy przenieść je w ciepłe miejsce. Warto je też regularnie nawozić.

Kostrzewa sina

©123RF/PICSEL

Jeśli chcesz, aby twój ogród mienił się tysiącami barw, także późną jesienią i wczesną zimą, warto postawić na kostrzewę siną. To bardzo mało wymagająca bylina - wyrośnie w zasadzie w każdej glebie i bardzo łatwo się rozmnaża. Wystarczy posadzić fragment ukorzenionej rośliny w wybranym miejscu i regularnie, ale niezbyt nadmiernie ją podlewać.

A może rośliny cebulowe?

Na jakie gatunki jeszcze warto postawić? Choćby na jesienne odmiany bratków, krokusów lub roślin cebulowych. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio je zabezpieczyć korą, aby przetrwały przymrozki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas