Jakie kwiaty sadzimy jesienią w ogrodzie?

Jesień, podobnie jak wiosna, to okres porządków, również w ogrodzie. Musimy usunąć zeschnięte kwiaty po okresie letnim, przyciąć krzewy, a także zasadzić nowe rośliny. Będziemy sadzić między innymi nowe kwiaty, a w tym bulwy, cebule, kłącza i rozłogi, które zakwitną wiosną. Podpowiadamy, jakie gatunki sadzić jesienią, by kilka miesięcy później cieszyć się pięknymi kwiatami.

article cover
©123RF/PICSEL
Doniczka z klamerek i puszkiInteria DIY

Kwiaty cebulowe

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od kwiatów cebulowych. Do sadzenia wybieramy cebule największe, okazałe i przede wszystkim zdrowe i nieuszkodzone. Do grupy popularnych kwiatów jesiennych, które wyrastają z cebulki, z pewnością możemy zaliczyć: szachownicę cesarską, czosnek olbrzymi, lilię, hiacynty, kosaćce cebulowe, przebiśniegi czy szafirki.

A w jaki sposób sadzimy kwiaty cebulowe? Po pierwsze, należy dostosować głębokość otworów w ziemi do wielkości cebul. Z kolei odstępy między cebulami dostosowuje się do wysokości roślin. Przed zasadzeniem konkretnej rośliny warto poczytać, w jaki sposób należy to zrobić. Najlepszy czas na sadzenie roślin cebulowych to okres od połowy września do końca października.

Rośliny bulwiaste

Do roślin bulwiastych, które sadzimy jesienią, zaliczamy: pełnika, ziemowita jesiennego, kosaćca niskiego, a także bergenię sercowatą. Pamiętajmy, by wybierać bulwy dorodne i zdrowe.

Byliny zadarniające

©123RF/PICSEL

Na jesień sadzimy również byliny zadarniające, tak zwane okrywowe, które mnożymy w pojemnikach. Podczas sadzenia tego typu roślin należy umieścić je na takiej samej wysokości, na jakiej rosły w doniczce. Korzenie takich roślin obsypuje się ziemią i ugniata, a następnie podlewa. W żadnym wypadku nie można dopuścić do przesuszenia ich systemu korzeniowego. By zabezpieczyć tego typu rośliny przed przymrozkami oraz nadmiernym zachwaszczeniem, należy przykryć glebę wokół roślin ściółką leśną. Z kolei podłoże można ściółkować korą sosnową lub matą z agrowłókniny. Roślin nie sadzimy gęsto, ponieważ, gdy zaczną rosnąć, mogą ze sobą konkurować. W efekcie może dojść do obumierania pędów lub całych roślin.

Róże

©123RF/PICSEL

Warto wiedzieć, że na jesień sadzimy również róże. Polecamy jednak wybrać krzewy jednoroczne, które będą posiadały przynajmniej dwa silne pędy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Dzięki temu róże będą rosły intensywnie rosły i szybko się ukorzenią. Krzewy należy umieścić we wcześniej wykopanych otworach tak, by korzenie zmieściły się w nich bez konieczności ich podwijania. Glebę wokół roślin należy dokładnie docisnąć, a następnie podlać. Wokół zasadzonych roślin należy uformować kopczyki, które zabezpieczą pędy przed przemarznięciem. Gdy zacznie się październik, krzewy róż można przykryć ściółką z iglastych gałązek.

A ponadto...

Jesienną porą nie tylko sadzimy, ale i siejemy kwiaty. W tej drugiej grupie są między innymi nagietek lekarski, ubiorek, gipsówka, niezapominajka, komosa, a także czarnuszka. Z kolei zaraz po zbiorze nasion najlepiej wysiewać przylaszczkę, chabra, zawilca i fiołka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas