Jakie prace należy przeprowadzić w marcu w ogrodzie? Lista najważniejszych zabiegów
Wczesną wiosną dni stają się coraz dłuższe, a prace ogrodnicze można rozpocząć na dobre. Sprzyja temu słoneczna pogoda i cieplejsza temperatura. Do najpilniejszych zabiegów, które należy wykonać w marcu, należy przycinanie krzewów owocowych czy pielęgnacja trawnika. Jakie zabiegi trzeba wykonać w marcu? Poniżej podajemy listę najważniejszych czynności ogrodowych.
Spis treści:
Od czego zacząć prace ogrodowe w marcu?
Wszelkie prace ogrodowe należy rozpocząć od gruntownych porządków. Usuń zaschnięte pędy i jesienne liście. Do przetworzenia roślin wykorzystaj specjalne urządzenie zwane rozdrabniarką. Owe pozostałości wykorzystaj jako nawóz lub ściółka pod rośliny. Tak zorganizowana przestrzeń ułatwi ci przeprowadzenie kolejnych prac ogrodowych.
Pielęgnacja drzew i krzewów
Marzec to czas, by zająć się krzewami i drzewami. Na początku warto zaopiekować się roślinami, wymagającymi przycięcia. To tzw. cięcie sanitarne, którego celem jest pozbycie się chorych i suchych pędów. Zniszczone gałęzie ucina się w całości, jeśli są zaatakowane przez choroby grzybowe. Inny rodzaj cięcia to tzw. prześwietlające. Jego celem jest przerzedzenie zbyt gęstych drzew i krzewów. Często tego zabiegu wymagają: derenie, jaśminowce czy porzeczki ozdobne.
W marcu trzeba również w odpowiedni sposób zająć się drzewami owocowymi. Młode okazy wymagają jedynie przycięcia pędów znajdujących się wewnątrz i tych nachodzących na siebie. Natomiast starsze drzewa skracamy inaczej: o połowę boczne pędy i o 1/3 przewodnik.
Pielęgnacja trawnika
Trawa po zimie potrzebuje odpowiedniej regeneracji, by była soczyście zielona wiosną. Od czego zacząć? Sprawdź, czy na trawniku po zimie nie pojawiły się brzydkie placki. Są wynikiem długo zalegającego śniegu, który często prowadzi do tzw. pleśni śniegowej. Jeśli odkryjesz jej obecność, dokładnie wygrab trawnik i zaapikuj środki przeciwgrzybowe.
Aby pozbyć się nieefektownych dziur, spulchnij trawę, a następnie posiej nową. To również czas na przeprowadzenie tzw. aeracji trawnika. Zabieg polega na napowietrzeniu podłoża, co pobudza trawę do szybszego wzrostu. W tym celu używa się specjalnych butów z kolcami lub wideł.
Trawnik po zimie wymaga również odchwaszczenia. W przeciwnym wypadku trawa będzie rosnąć wolniej. By pobudzić ją do wzrostu, użyj nawozu bogatego w azot. Stosuj się do zaleceń podanych przez producenta na opakowaniu. Zwróć również uwagę na to, czy w ogrodzie nie mieszkają krety. Mogą tworzyć kopce i sprawić, że trawnik nie będzie rosnąć równomiernie. Do ich wypędzenia zastosuj specjalne kretołapki. Pozwolą na bezpieczne wypuszczenie zwierzęcia, np. w pobliskim lesie.
Nawożenie niektórych roślin
Jeśli pogoda dopisuje, a temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni Celsjusza, ściągnij z roślin osłony. Niektóre z gatunków wymagają nawożenia już w marcu: krzewy, iglaki, byliny. Na początku upewnij się, że gleba nie jest zbyt kwaśna. Może zaszkodzić w uprawie niektórych gatunków roślin. W takim wypadku trzeba ją zwapnować. Służą do tego specjalne produkty, które nabędziesz w sklepie ogrodniczym. Pamiętaj o tym, by po jego aplikacji przekopać ziemię na głębokość około 15 centymetrów. Dopiero po około miesiącu od zabiegu można przeprowadzić nawożenie. Posłuży do tego kompost lub nawozy organiczne.
Co siać i sadzić w marcowym ogrodzie?
W marcu w ogrodzie dzieje się wiele rzeczy. Poniżej lista czynności, której realizację możesz już rozpocząć.
Odpowiednia opieka rozsad: kiełki roślin potrzebują ciepłego pomieszczenia i odpowiedniej wilgotności powietrza. Pamiętaj o systematycznym podlewaniu i kontroluj ich zagęszczenie. Jeśli będzie taka potrzeba, rozpikuj je za pomocą ostrego patyczka i umieść w dołku. Do gatunków, które można wysiewać w marcu, należą: aster chiński, lwia paszcza, aksamitka, lewkonia, gazania czy cynia.
Marcowe rośliny do gruntu: w tym wypadku najlepiej sprawdzą się byliny, np. łubin, słonecznik, dzwonek karpacki czy orlik ogrodowy. Poczekaj z pracami, aż przymrozki całkowicie ustąpią. Pamiętaj, by zasadzić je w odpowiednich odległościach. Zazwyczaj jest to po kilka roślin na metr kwadratowy.
Przeczytaj: