Jakie prace ogrodowe zaplanować w kwietniu?

Kwiecień w ogrodzie to pora intensywnych prac pielęgnacyjnych. Zacznijmy od uporządkowania ogrodu, zadbajmy o trawnik oraz odpowiednie nawożenie drzew, krzewów i bylin. Pamiętajmy również o ściółkowaniu oraz odpowiednim cięciu drzew i krzewów owocowych.

Zadbaj o ogród
Zadbaj o ogród123RF/PICSEL

Prace porządkowe

Jeśli w marcu nie zdążyliśmy z wiosennymi porządkami, kwiecień to już ostatni dzwonek na uprzątnięcie ogrodu po zimie. W tym celu, przy użyciu grabi ogrodowych, usuwamy wszelkie pozostałości obumarłych roślin, resztki zeschniętych liści i gałęzi, kamyki. Warto zadbać też o elementy kamienne, chodniki, taras oraz balkon i dokładnie zmyć zanieczyszczenia po zimie.

Zadbaj o trawnik

Kwiecień w ogrodzie to także dobry czas na założenie trawnika. Jeśli jesteśmy już posiadaczami zielonej trawy, zadbajmy o jej pielęgnację. Prace należy rozpocząć od skoszenia i wygrabienia filcu, który ogranicza dostęp powietrza i wody do korzeni. Tak przygotowany trawnik obficie nawozimy i podlewamy. Jego nierówne krawędzie przycinamy specjalnym nożem krawędziowym do trawników.

Nawożenie drzew, krzewów i bylin

W kwietniu rośliny ogrodowe rozpoczynają intensywną wegetację, dlatego wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W celu uzupełnienia w glebie składników mineralnych stosujemy nawozy organiczne i mineralne, które znacznie zwiększają żyzność gleby. Ich równomierną aplikację ułatwi nam specjalny opryskiwacz do nawozu lub widły.

Ściółkowanie korą lub żwirem

Stosunkowo prosta czynność ściółkowania podłoża korą lub żwirem ogranicza nadmierne parowanie wody z gleby i rozwój chwastów. Co więcej, zabieg ten zmniejsza wypłukiwanie z ziemi składników odżywczych, produkowanych przez mikroorganizmy. Ściółkowanie korą umożliwia też utrzymanie kwaśnego odczynu gleby. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego wzrostu roślin ogrodowych. Nie bez znaczenia jest również rola termoregulacyjna ściółkowania - ściółka ociepla ziemię w zimie, a latem ją ochładza.

Tniemy krzewy i drzewa owoce

Podcinanie gałązek drzewek i krzewów to kolejny zabieg, który należy wykonać w kwietniu.  Stymuluje wzrost roślin, pozwala doprowadzić światło słoneczne do całej rośliny i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób. Pozornie łatwa czynność wymaga sporej ostrożności - należy zwrócić uwagę na to, aby cięcie było równe i nie uszkodziło gałęzi. Przycinanie należy rozpocząć przed pojawieniem się liści. Usuwamy gałęzie krzyżujące się, rosnące w stronę ziemi lub pnia tzw. "wilki" - pędy jednoroczne oraz wszystkie chore lub uszkodzone części rośliny. Z pomocą przyjdzie dobrze naostrzony, specjalnie przeznaczony do tego celu sekator lub nożyce. Zanim przystąpimy do przycinania drzew i krzewów upewnijmy się, że pogoda jest stabilna i temperatura w ciągu doby jest dodatnia. Niespodziewany przymrozek może okazać się katastrofalny dla naszych świeżo poprzycinanych krzewów - przemrożone w miejscu cięcia gałęzie mogą nie rozwijać się prawidłowo.

Rozmnażanie roślin

Kwiecień to odpowiednia pora na rozmnażanie wegetatywne bylin (rozmnażanie z sadzonek), które w poprzednich sezonach zdążyły już urosnąć. Możemy tego dokonać przez prosty podział kępy byliny lub przez pozyskanie sadzonek wierzchołkowych. Bylinę wykopujemy łopatą i rozdzielamy widłami. Sadzonki wierzchołkowe otrzymujemy przez obcięcie mocnych, niezdrewniałych wierzchołków pędów. Aby uniknąć zniszczenia miejsca cięcia, należy używać ostrych narzędzi - noża lub sekatora.

Źródło: Agito.pl

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas