Jakie rośliny do oczka wodnego?

Oczko wodne może być wspaniałą ozdobą ogrodu, pod warunkiem, że jest dobrze zaprojektowane, wykonane. Musimy też odpowiednio o nie dbać. W przeciwnym razie może stać się bardzo szybko naszą udręką i stanowić część ogrodu omijaną szerokim łukiem. Jeśli decydujemy się na takie oczko pamiętajmy też o posadzeniu w nim roślin wodnych, dzięki czemu będzie wyglądało efektowniej i naturalniej. Roślin tych jest jednak tak wiele i mają tak zróżnicowane wymagania, że dobrze jest najpierw zapoznać się z tym zagadnieniem, aby uniknąć niepotrzebnych błędów, a w efekcie - rozczarowań.

Czym się kierować przy wyborze roślin?

Przede wszystkim musimy dążyć do stworzenia zdrowego, zrównoważonego ekosystemu. Dobierając rośliny trzeba wiec kierować się warunkami, jakie mamy w naszym oczku i jeśli to tylko możliwe posadzić rośliny rosnące na różnych głębokościach, rośliny natleniające oraz o pływających liściach – które ograniczają nadmiar światła dostającego się do wody.

Wiele roślin wodnych jak najpopularniejsze grzybienie toleruje tylko stojące wody i źle wpływa na ich jakikolwiek ruch wody, dlatego jeśli planujemy fontannę lub strumyk, sadźmy rośliny, którym to nie będzie przeszkadzać.

Jeśli chcielibyśmy mieć w oczku ryby, trzeba koniecznie pomyśleć o napowietrzaniu wody oraz o roślinach napowietrzających.

Gdzie kupić?

Coraz większa popularność oczek wodnych powoduje coraz większą dostępność roślin do ich obsadzania. Nie we wszystkich szkółkach, nawet większych można jednak znaleźć takie rośliny, a jeśli już są to często w bardzo ograniczonym wyborze.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup w internetowych sklepach wysyłkowych, które są często bardzo dobrze wyposażone i posiadają bardzo zróżnicowaną ofertę.

Można również wymieniać się roślinami oraz doświadczeniami w ich uprawie na różnych forach ogrodniczych czy poświęconych tylko temu zagadnieniu.

Rośliny bagienne i przybrzeżne

Rośliny bagienne to gatunki rosnące w podmokłej, czasem zalewanej ziemi. Sadzi się je nie w samym oczku, ale zaraz przy nim, jeśli są odpowiednie warunki. Sprawiają wrażenie większej naturalności oczka wodnego. Do roślin tych zaliczamy m.in. krajowego kaczeńca (knieć błotna), strzałkę wodną czy żabieńca drobnokwiatkowego.

Rośliny wód przybrzeżnych sadzi się w płytkiej wodzie o głębokości 10-20 cm. Dają schronienie licznym żyjątkom wodnym i pozwalają stworzyć efekt przybrzeżnej gęstwiny i bujności. Szczególnie popularnymi roślinami z tej grupy są cibora zmienna, kosaciec żółty oraz pałka wodna.

Rośliny pływające

Muszą mieć zapewnioną większą głębokość wody, min. 30 cm. Do tej grupy roślin zaliczamy bardzo piękne i popularne lilie wodne (grzybienie) oraz grążele, które oprócz ogromnych walorów dekoracyjnych pełnią też bardzo ważną funkcję praktyczną ograniczając nadmiar światła wnikającego do wody, przez co zapobiegają rozwojowi glonów.

Natleniacze

Są to rośliny rosnące pod wodą, które oczyszczają i natleniają wodę, co jest konieczne, jeśli chcemy, aby w naszym oczku żyły ryby. Chcąc uprawiać je w oczku musimy pamiętać, aby rośliny pływające nie rozrastały się zbytnio tak, aby zapewnić im odpowiednią ilość światła słonecznego. Pomagają one również oczyszczać wodę, dzięki temu, że konkurują z glonami o rozpuszczone w wodzie sole mineralne i ograniczają ich rozwój. Roślin tych jest bardzo dużo, ciekawsze z nich to: wywłócznik okółkowy, rdestnica połyskująca czy moczarka kanadyjska.

Sadzenie roślin wodnych

Najlepiej jest sadzić rośliny wodne prosto do gruntu, mają wtedy warunki zbliżone do naturalnych. W niektórych przypadkach może być to jednak trudne lub niepraktyczne, dlatego często takie rośliny jak grzybienie sadzimy w specjalnych donicach lub koszach, wyścielonych jutą lub matą kokosową i wypełnionych odpowiednim dla rośliny podłożem przysypanym od góry żwirem lub drobnymi kamieniami, aby zapobiec jego rozmywaniu. Taki kosz przed wsadzeniem do wody należy najpierw dobrze nasączyć woda, aby wyprzeć znajdujące się w nim powietrze. Po tym, na sznurkach spuszczamy go na dno na odpowiednią głębokość.

Najlepszym terminem sadzenia roślin wodnych jest wczesna wiosna, zanim jeszcze rozpoczną wegetację.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas