Jakie rośliny odstraszają komary?

Rośliny są sprawdzoną metodą służącą do odstraszenia komarów. Możesz wybrać z szerokiej gamy dostępnych gatunków, które skutecznie wypędzą tych nieproszonych gości. Należy do nich między innymi lawenda, mięta pieprzowa czy kocimiętka. To wszystko dzięki specyficznemu aromatowi olejków eterycznych, które wydzielają te okazy. Nadają się do posadzenia zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na parapecie. Jakie rośliny odstraszają komary? Które z nich sprawdzą się najlepiej? Dowiesz się z tego artykułu.

Komary nie lubią zapachu lawendy oraz kocimiętki
Komary nie lubią zapachu lawendy oraz kocimiętki123RF/PICSEL

Jak skutecznie odstraszyć komary?

Aby skutecznie odstraszyć komary z balkonu czy tarasu, warto uprawiać rośliny, za którymi nie przepadają te owady. Do najpopularniejszych należą lawenda, kocimiętka, komarzyca czy mięta pieprzowa. Okazy te wydzielają intensywnie pachnące olejki eteryczne, które efektywnie odstraszają intruzów. Nadają się do posadzenia zarówno w domu, jak i na balkonie oraz tarasie. W okresie letnim jesteśmy szczególnie narażeni na ugryzienia komarów. Powoduje to nieprzyjemny świąd skóry i miejscowe podrażnienie. Więcej informacji o niezwykłych właściwościach tych roślin znajdziesz poniżej.

Mięta pieprzowa na komary

Mięta pieprzowa nadaje się do posadzenia w przydomowym ogrodzie, ale też w doniczce na parapet
Mięta pieprzowa nadaje się do posadzenia w przydomowym ogrodzie, ale też w doniczce na parapet123RF/PICSEL

Mięta pieprzowa jest ziołem skutecznie odstraszającym komary i chroniącym nas przed nieprzyjemnymi pogryzieniami. Należy do gatunku roślin wieloletnich i w naturalnych warunkach osiąga wysokość między 30 a 40 centymetrów. W miesiącach wakacyjnych mięta wypuszcza drobne i lekko różowe kwiaty zebrane w kępy.

Do prawidłowego wzrostu potrzebuje miejsca półcienistego, ponieważ w przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce, liście ulegają poparzeniu. Miętę należy podlewać regularnie, tak, aby podłoże zawsze było lekko wilgotne. Roślina ta wymaga gleby próchniczej i lekko zasadowej, nadaje się do posadzenia bezpośrednio w glebie, a także w doniczce.

Lawenda wąskolistna w walce z komarami

Lawenda wąskolistna zawiera olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają komary
Lawenda wąskolistna zawiera olejki eteryczne, które skutecznie odstraszają komary123RF/PICSEL

Lawenda wąskolistna to krzew osiągający około pół metra wysokości i preferujący miejsca słoneczne. Roślina ta najlepiej czuje się w podłożu przepuszczalnym, z dużą zawartością wapnia (pH 6,5 - 7,5). Jej kwiaty są zebrane w kłosy i zazwyczaj przybierają kolor fioletowy lub różowy, ale spotyka się też egzemplarze z białym kwiatostanem. Liście lawendy natomiast są srebrzystoszare i wąskie, często wykorzystywane do celów kulinarnych.

Krzew ten nie jest wymagający w uprawie i dobrze znosi suszę: wystarczy tylko raz do roku posilić go nawozem mineralnym. Lawendę można z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku lub postawić ją na tarasie w doniczce w nasłonecznionym miejscu. Jej piękny zapach jest atrakcyjny dla pszczół i ludzi, za to skutecznie wypędzi z ogrodu czy balkonu komary, a nawet meszki!

Roślina na komary: Komarzyca

Komarzyca pięknie się rozkrzewia i przepędza komary
Komarzyca pięknie się rozkrzewia i przepędza komary123RF/PICSEL

Kolejna z propozycji to komarzyca, której nazwa jest ściśle związana z jej zastosowaniem. Wydziela ona bardzo intensywny zapach, który sprawia, że komary trzymają się od naszego domu z daleka. Plektrantus koleusowaty, bo tak brzmi oficjalna nazwa tej rośliny, charakteryzuje się drobnymi i zielonymi liśćmi o kremowych brzegach. Komarzyca jest rośliną pnącą i można ją uprawiać zarówno na rabacie, jak i w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste i wymaga systematycznego, ale niezbyt obfitego podlewania.

Jeśli roślinę usytuujesz na parapecie, sprawi to, że komary nie będą wlatywać wieczorem do sypialni. Natomiast decydując się na jej umieszczenie na tarasie bądź balkonie, wieczorny grill i odpoczynek na świeżym powietrzu staną się czystą przyjemnością.

Roślina na komary: Kocimiętka

Kocimiętka pięknie dekoruje balkon oraz ogród i wydziela bardzo intensywny zapach przepędzający komary
Kocimiętka pięknie dekoruje balkon oraz ogród i wydziela bardzo intensywny zapach przepędzający komary123RF/PICSEL

Ostatnia propozycja to roślina o wdzięcznej nazwie: kocimiętka. Przyjęła się ona z racji, że jej zapach zbliżony jest do feromonów wydzielanych przez koty. Wabi ona mruczki, które wręcz uwielbiają obcować z tą rośliną. Jej zapach natomiast odstrasza komary, spędzające skutecznie sen z powiek. Jest to bujnie rosnąca bylina, która tworzy gęste kępy i osiąga wysokość między 30-50 centymetrów. Kwiatostany pojawiają się między majem a wrześniem i mają kolor niebieski lub fioletowy.

Kocimiętka preferuje stanowiska słoneczne, a jej dużym atutem jest to, że przyjmuje się w każdego rodzaju glebie. Nadaje się zarówno do uprawy w gruncie, jak i donicach i ma nieduże wymagania pielęgnacyjne. Wystarczy podlewać roślinę co kilka dni, najczęściej zaraz po posadzeniu lub wysiewie.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas