Jakie rośliny podlewać drożdżami?

Podlewanie drożdżami roślin ogrodowych i doniczkowych zyskuje coraz większe grono zwolenników. Doceniają oni prostotę przygotowania domowych preparatów oraz ich niski koszt. Najważniejsza jest jednak skuteczność! Okazuje się, że drożdże w ogrodzie zamieniają się w bezkonkurencyjną odżywkę, która pobudza warzywa, krzewy i kwiaty ozdobne do wzrostu. Dodatkowo stają się skutecznym sposobem na zwalczanie chorób grzybowych. Dowiedz się, co można podlewać drożdżami. Efekty zaskoczą nawet najbardziej doświadczonych ogrodników!

Jakie rośliny najlepiej reagują na podlewanie drożdżami?
Jakie rośliny najlepiej reagują na podlewanie drożdżami?123RF/PICSEL

Drożdże w ogrodzie i w domu: Skąd bierze się ich moc?

Zaznajomieni z tym produktem są zapewne wszyscy miłośnicy słodkich wypieków oraz domowej pizzy. Tym razem jednak zwrócimy uwagę na zastosowanie drożdży piekarskich poza kuchnią. O uwagę prosimy wszystkich miłośników roślin, ponieważ w drożdżach zobaczą kapitalny sposób na dbanie o swoje uprawy. Na czym polega ich skuteczność?

  • Drożdże stanowią skarbnicę witamin z grupy B, które odżywiają rośliny, mobilizując je do bujnego wzrostu.
  • W ich składzie obecne są potas, fosfor i magnez, które również warunkują zdrowy rozwój upraw. Zazwyczaj właśnie tych składników szukamy w kupowanych w centrach ogrodniczych preparatach. Dzięki drożdżom ograniczysz wizyty w tego typu miejscach do minimum.
  • Drożdże to grzyby, lecz nie wyrządzają szkody roślinom. Są za to bardzo skuteczne w walce o przestrzeń i składniki odżywcze, więc są w stanie zwalczać konkurujące z nimi grzyby odpowiedzialne za choroby roślin uprawnych.

Zastanawiasz się, jak przygotować drożdże do podlewania roślin? To nic trudnego. Zajrzyj do naszego poradnika, w którym wyjaśniamy, jak zrobić nawóz i oprysk z drożdży krok po kroku. Czas przejść do roślin, które najlepiej zareagują na ten preparat.

Drożdże do podlewania pomidorów

Uprawa pomidorów przynosi mnóstwo satysfakcji, a jej zwieńczeniem są obfite plony i możliwość zajadania się soczystymi, pachnącymi warzywami. Niestety, są to rośliny wymagające i wrażliwe na niekorzystne warunki oraz podatne na choroby. Drożdże na pomidory wykazują dużą skuteczność w walce zarazą ziemniaczaną, która rozprzestrzenia się szybko i jest w stanie zrujnować całe uprawy.

Drożdże na ogórki

To kolejne warzywa, które cieszą się wśród ogrodników dużą popularnością. Niestety, zapewnienie im odpowiedniego stanowiska i gleby nie wystarczy, by cieszyć się imponującym owocowaniem. Uprawy ogórków często znajdują się na celowniku mączniaka rzekomego, którego obecność objawia się przebarwieniami na liściach (zazwyczaj żółtymi i brązowymi) oraz deformacją ogórków. Profilaktycznie zastosowanie drożdży podziała jak tarcza ochronna i zmniejszy ryzyko wystąpienia tej uciążliwej choroby.

Drożdże do podlewania kwiatów i krzewów ozdobnych

Dobre rezultaty otrzymamy w przypadku wszystkich warzyw dyniowatych i psiankowatych. Jednak ogród to miejsce, w którym pojawiają się nie tylko rośliny typowo "użytkowe", ale także ozdobne. By cieszyły nas swoim zdrowym wyglądem i bujnym kwitnieniem, warto wziąć pod uwagę podlewanie ich drożdżami.

Znakomicie zadziałają między innymi na:

  • róże,
  • hortensje,
  • lawendę,
  • bukszpany,
  • tuje.

Podlewanie kwiatów doniczkowych drożdżami

Wiosna i lato w pełni? Choć w tym czasie chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu, nie można zaniedbywać swoich doniczkowych okazów. One również potrzebują uwagi i odpowiedniego odżywienia. Drożdże bardzo dobrze wpływają na storczyka, do którego przylgnęła łatka rośliny kapryśnej i trudnej w uprawie. Przekonasz się, że tak wcale nie musi być!

Podlewanie drożdżami warto zastosować także w przypadku gardenii, która dzięki temu zabiegowi będzie spektakularnie kwitnąć. Domowy preparat nadaje się również do monstery, która w ostatnich latach stała się jedną z najmodniejszych domowych roślin. Jej liście będą miały kolor głębokiej zieleni bez żadnych niepokojących przebarwień.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas