Jakie rośliny są chronione w Polsce?

Pod nazwą rośliny chronione kryją się wszystkie gatunki, które są objęte prawną opieką państwa. Za ich zniszczenie - zerwanie, wykopanie i tym podobne szkodliwe działanie - przewidziane są określone kary. Listę gatunków chronionych znajdziemy w załącznikach do Rozporządzeń Ministra Środowiska. Dokument rozróżnia dwa rodzaje roślin pod ochroną - te, które są pod ścisłą ochroną oraz znajdujące się pod częściową ochroną.

Arnika górska
Arnika górska ©123RF/PICSEL

Jak długo roślina objęta jest ochroną?

Cis pospolity
©123RF/PICSEL

Jeśli jakieś gatunki roślin są objęte ścisłą ochroną, oznacza to, że ochrona ta obejmuje ich cały okres życia. Natomiast, jeżeli rośliny objęte są częściową ochroną, to ochrona dotyczy tylko pewnego etapu życia rośliny.

Rośliny chronione w Polsce

Do najbardziej popularnych roślin, które występują w Polsce, a które znajdują się pod ochroną, można zaliczyć takie gatunki jak:

1. cis pospolity

2. limba

3. brzoza ojcowska i karłowata

4. cyklamen purpurowy

5. kosodrzewina

6. arnika górska

7. sasanka alpejska

8. babka nadmorska

9. pokrzyk - wilcza jagoda

10. zawilec narcyzowaty

Cis pospolity

Cis pospolity to gatunek odporny na spaliny samochodowe. Ciekawostką jest fakt, że cis pospolity jest wiecznie zielonym, iglastym drzewem. Cis został objęty ochroną najwcześniej, bo już w 1423 roku, za czasów panowania króla Władysława Jagiełły. Cis pospolity jest dość często spotykany w miastach.

Sosna limba

Sosna limba
©123RF/PICSEL

Do roślin, które objęte są ochroną, zalicza się również występującą w Tatrach i Karpatach Wschodnich sosnę limbę. W przeszłości dużym zagrożeniem dla sosny limby była wycinka. Stanowiła doskonały surowiec wykorzystywany w rzeźbiarstwie oraz do wyrobu mebli.

Brzoza ojcowska

Odmiana brzozy o nazwie brzoza ojcowska jest w Polsce rośliną objętą ochroną. Występuje na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest gatunkiem bardzo rzadkim. Natomiast brzoza karłowata, która również objęta jest ochroną, jest krzewem z rodziny brzozowatych. W Polsce jest tzw. reliktem glacjalnym, czyli pozostałością z okresu lodowcowego. Występuje na trzech stanowiskach: Pojezierzu Chełmińskim, w Górach Izerskich oraz Górach Bystrzyckich.

Kosodrzewina

Kosodrzewina - zaliczana również do grona roślin chronionych - należy do rodziny sosnowatych. Poza Tatrami występuje w Sudetach i na Babiej Górze. Pełni ona bardzo ważną rolę – chroni glebę przed erozją oraz zapobiega osuwaniu się ziemi.

Zawilec narcyzowaty

Zawilec narcyzowaty w Polsce występuje tylko w Bieszczadach, Tatrach, Sudetach oraz na Babiej Górze. Jest to typowa górska roślina rosnąca w szczelinach, głównie w piętrach kosówki i hal. Zawiera ranunkulinę – trujący glikozyd, wywołujący u zwierząt drgawki oraz zaburzenia pracy układu krwionośnego i oddechowego, a u ludzi stany zapalne.

Arnika górska

Sasanka alpejska
©123RF/PICSEL

Arnika górska jest byliną; występuje głównie na terenach górskich i podgórskich, ale nie tylko. Znaleźć ją można w Karpatach, Bieszczadach i Sudetach oraz na Pomorzu, Śląsku i Suwalszczyźnie. Lubi kwaśne gleby. W górach kwitnie w sierpniu, a na nizinach - w czerwcu. Arnika znajduje szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej; pomaga między innymi w leczeniu stłuczeń, oparzeń, czy ukąszeń owadów. Wzmacnia także ściany naczyń krwionośnych oraz działa przeciwzakrzepowo.

Cyklamen purpurowy

Cyklamen purpurowy w Polsce występuje jedynie na dwóch stanowiskach w Górach Kaczawskich. Porasta wapienne gleby, stroni od słońca. Podobnie jak arnika jest rośliną trującą - jej łodygi zawierają niebezpieczny glikozyd.

Babka nadmorska

Babka nadmorska to roślina, która rośnie głównie na Pomorzu. Lubi tereny zasolone. Młode liście babki są jadalne.

Pokrzyk wilcza jagoda

Pokrzyk wilcza jagoda to niewysoki krzew osiągający do 150 cm. Rośnie głównie na południu kraju. Jego cechą charakterystyczną są równiutkie czarne owoce - jagody. Wszystkie części tej rośliny są trujące i absolutnie nie wolno ich jeść.

Sasanka alpejska

Sasanka alpejska to bylina tworząca niewysokie kępy. Kwitnie barwnym, jasnym kwieciem. To roślina objęta całkowitą ochroną. Jednak, co warto wiedzieć, nie wszystkie gatunki tej rośliny są objęte ochroną.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas