Jakie warzywa zasiać na wiosnę?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. I choć na zewnątrz spotkamy się jeszcze z niskimi temperaturami, można przygotowywać już ogródki do siania pierwszych warzyw. W marcu, jak twierdzą ogrodnicy, można siać rzodkiewkę, sałatę i kilka innych rodzajów warzyw. Będą stanowić one tzw. przedplon dla kolejnych. Jakie jeszcze warzywa warto zasiać już teraz i dlaczego? Podpowiadamy.

article cover
©123RF/PICSEL

Rzodkiewka

©123RF/PICSEL

Rzodkiewka to jedno z warzyw, które rosną najlepiej, gdy wysiejemy je pod koniec zimy lub na początku wiosny. A to dlatego, że świetnie przystosowuje się do niskich temperatur. Rośnie zarówno w okresie wczesnej wiosny, jak i ciepłego lata. Ogrodnicy zaznaczają, że siewki rzodkiewki wytrzymują nawet lekkie przymrozki. Warto jednak wiedzieć, że wczesne odmiany tego warzywa mają zdecydowanie delikatniejszy smak niż te, które dojrzewają w lecie lub późną jesienią.

Sałata

©123RF/PICSEL

Salata może być uprawiana zarówno jako przedplon, jak i poplon. Wciąż należy do grupy najpopularniejszych nowalijek. Sałatę można siać już w lutym, ale tylko przechowując ją w zamkniętym pomieszczeniu. Do ziemi najlepiej wsadzić ją końcem marca lub początkiem kwietnia. Sałata raczej nie przepada za niskimi temperaturami, ale dojrzewa już przy około 10 stopniach Celsjusza.

Wczesna kapusta

Wczesną kapustę, podobnie jak sałatę, można zasadzić jeszcze w lutym w pojemniku, a do ziemi przesadzić ją początkiem kwietnia. To warzywo najlepiej dojrzewa w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza.

Kalarepa

©123RF/PICSEL

Kalarepa to kolejne warzywo, które nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o temperaturę i sposób uprawy. Poza tym, jest bogate w szereg witamin oraz minerałów. Kalarepę można uprawiać zarówno jako przedplon, główny plon, jak i poplon. Warzywo to wykazuje wyraźną zdolność przystosowywania się do różnego rodzaju podłoża i temperatury. Najlepiej zasiać kalarepę jeszcze pod koniec lutego, a z początkiem kwietnia przesadzić ją do ziemi.

Czosnek

Wczesną wiosną warto zasiać również czosnek. Pod względem uprawy możemy wyróżnić czosnek jary (wiosenny) i ozimy (zimowy). Wiosną siejemy oczywiście czosnek jary. Jednak warto pamiętać, że jego okres wegetacyjny jest dosyć długi i trwa zazwyczaj około czterech miesięcy. Warzywo będzie można zjeść zatem dopiero w wakacje.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas