Jeden błąd może zniszczyć piękny trawnik. Kluczowa jest waga

Intensywnie zielony, miękki i gęsty niczym dywan, a ponadto równo przystrzyżony jak murawa na stadionie Wembley – tak powinien wyglądać odpowiednio zadbany trawnik. Czasami jednak nieświadomie popełniony błąd może zniweczyć nasz wysiłek. Jednym z nich jest zbytnie obciążenie trawnika meblami ogrodowymi, trampoliną oraz basenem.

Zbyt ciężkie meble ogrodowe negatywnie wpływają na stan trawnika
Zbyt ciężkie meble ogrodowe negatywnie wpływają na stan trawnika123RF/PICSEL

Właściwa pielęgnacja trawnika wymaga od nas czasu i pewnego nakładu pracy. Możemy sięgać po gotowe środki, wzmacniające jego kondycję, które są oferowane przez sklepy ogrodnicze lub zdecydować się na przygotowanie naturalnych odżywek w zaciszu własnego domu. Sporządzenie takich nawozów nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jest proste, szybkie i tanie, o czym można przeczytać w tym artykule: Sąsiedzi pomyślą, że pomalowałeś trawnik farbą. Wystarczy popiół i pokrzywa

Gdy najpilniejsze prace nad trawnikiem mamy już za sobą, warto wyposażyć się w wiedzę, dzięki której trawnik przez długie miesiące będzie cieszył nasze oczy swoim pięknym wyglądem. Okazuje się bowiem, że czasami nawet najmniejszy, nieświadomy błąd może zniweczyć naszą pracę, a my będziemy zachodzić w głowę, gdzie tak naprawdę leży problem.

Nigdy nie popełniaj tych błędów, jeśli chcesz mieć okazały i piękny trawnik

Nadmierne nasłonecznienie, ale i brak promieni słonecznych mogą sprawić, że trawnik zdecydowanie podupadnie na kondycji. Zbyt duża ekspozycja słońca padającego na trawnik zwiększy ryzyko jego wysuszenia, co przełoży się na nieestetyczny wygląd. Z kolei niewystarczająca ilość światła może powodować więdnięcie trawy i rosnących na niej roślin.

Jeśli trawnik przez większą część dnia pozostaje w cieniu, warto wówczas sięgnąć po nasiona traw, które dobrze radzą sobie w takich warunkach. W takim przypadku doskonale sprawdzą się m.in. wiechlina i kostrzewa.

O czym należy pamiętać decydując się na meble do ogrodu?
O czym należy pamiętać decydując się na meble do ogrodu?123RF/PICSEL

Decydując się na konkretny gatunek nasion, miejmy na uwadze, by były dobrej jakości. Nasiona słabej jakości bardzo słabo znoszą koszenie, zmienne warunki atmosferyczne i są bardzo podatne na zadeptywanie.

Skoro mowa o koszeniu, to taki zabieg jest niezbędny do utrzymania trawnika w świetnym stanie. Jedni miłośnicy swoich zielonych oaz uwielbiają kosić trawnik, dla innych to przykry obowiązek. Pewne jest jednak, że czynność koszenia wpływa nie tylko na ogólną estetykę trawnika, ale ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia trawy i jej prawidłowego kwitnienia.

Ciężkie meble ogrodowe mogą zniszczyć twój trawnik

Chcąc zrelaksować się we własnym ogrodzie na odpowiednio zadbanym trawniku, często wyposażamy się w meble ogrodowe, które zapewniają wygodę. Niestety niektóre z nich są ciężkie, co przekłada się na stan trawnika.

Nadmierne obciążenie z pewnością sprzyja niszczeniu darni. Rozłożenie mebli na trawie, ale i placów zabaw dla dzieci, trampolin czy basenów zdecydowanie wpłynie na wygląd trawnika. Dlatego decydując się na meble ogrodowe, należy wybrać odpowiednie takie miejsce, które będzie naszym stałym kącikiem wypoczynkowym.

Chcąc zatroszczyć się o trawnik, ale i dbając o to, by meble posłużyły nam jak najdłużej, warto przygotować pod nie specjalne podłoże, które powinno charakteryzować się odpowiednią stabilnością. Jak już wspomnieliśmy - ogromne znaczenie dla trawnika ma waga mebli. Najlepiej sprawdzą się meble stosunkowo lekkie, ale wykonane z wytrzymałych materiałów.

„Zbliżenia”. Łukasz Zagrobelny. O swojej muzycznej drodze, jubileuszu i tremieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas