Sąsiedzi pomyślą, że pomalowałeś trawnik farbą. Wystarczy popiół i pokrzywa

Po długim, jesienno-zimowym okresie trawnik w ogrodzie wymaga od nas odpowiedniej pielęgnacji, by znowu odzyskał kondycję i cieszył nas pięknym, zielonym kolorem. W związku z tym na wiosnę warto zaserwować trawie naturalną odżywkę, która nie tylko pomoże jej rosnąć, ale wzbogaci także strukturę gleby.

Jak zadbać o trawnik po zimie?
Jak zadbać o trawnik po zimie?123RF/PICSEL

Zielony, miękki i gęsty niczym wysokiej jakości dywan - tak powinien prezentować się trawnik w ogrodzie. Niestety z uwagi na panujące w naszym kraju warunki atmosferyczne, a mowa przede wszystkim o zimie, trawa wczesną wiosną wygląda nieestetycznie.

Rzecz jasna, warto wówczas skorzystać z gotowych nawozów, które zasilą trawę niezbędnymi składnikami mineralnymi, ale doskonałym rozwiązaniem jest również  przyrządzenie naturalnego "wspomagacza", świetnie wpływającego nie tylko na trawę, ale i glebę.

Nawóz ze ściętej trawy

Wiosna to okres, kiedy pierwszy raz w roku należy przystrzyc trawnik. Zamiast wyrzucać ścięte źdźbła, lepiej wykorzystać je w formie ściółki do nawożenia trawnika. Ścięta trawa, równomiernie rozłożona na powierzchni trawnika z czasem zacznie się rozkładać, zasilając glebę i trawnik w odpowiednie składniki.

Pamiętajmy jednak, by warstwa ściółki ze skoszonej trawy nie była zbyt gruba, ponieważ w przeciwnym razie trawnik zacznie gnić. Ponadto źdźbła skoszonej trawy muszą być bardzo krótkie, by bez przeszkód dotarły do powierzchni gleby.

Bazą większego czy mniejszego ogródka jest soczysty, zielony trawnik. Cała sztuka polega na tym, aby nie wymagał on od nas nieustannej pracy i był łatwy w utrzymaniu.
Bazą większego czy mniejszego ogródka jest soczysty, zielony trawnik. Cała sztuka polega na tym, aby nie wymagał on od nas nieustannej pracy i był łatwy w utrzymaniu.123RF/PICSEL

Odżywka z popiołu drzewnego

Popiół drzewny jest często wykorzystywany w formie odżywki do zasilenia różnych roślin w ogrodzie. Zawarte w nim mikroelementy świetnie wspomogą również trawę, zwłaszcza po okresie zimowym. Popiół drzewny jest bardzo dobrym źródłem m.in. wapnia, fosforu, potasu i potasu. Jedynym minusem jest śladowa zawartość azotu, który ulatnia się do atmosfery w momencie spalania się drewna).

Popiół drzewny powinien być rozsypany na trawnik w ilości około 30-50 g na każdy metr kwadratowy. Ponadto, po jego rozsypaniu warto podlać trawnik, by popiół szybciej przeniknął do gleby.

Gnojówka z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy, która zasili glebę, na której rośnie trawa, to świetne źródło m.in. azotu, fosforu, wapnia i magnezu. Jak przygotować taką odżywkę?

Ściętą pokrzywę kroimy w mniejsze kawałki, wsypujemy do dużego wiadra, a następnie zalewamy 10 litrami wody. Szybsze gnicie pokrzywy uzyskamy, aplikując do wiadra deszczówkę. Tak przygotowaną miksturę odkładamy na kilka dni, aż zacznie fermentować. Co jakiś czas warto wymieszać zawartość wiaderka, by dostarczyć pokrzywie tlenu. Gdy pokrzywa sfermentuje, przybierze ciemnego, brunatnego koloru, a podczas jej mieszania nie będzie pojawiać się piana.

Wywar z gnojówki z pokrzywy należy rozcieńczyć  z wodą w proporcjach 1:10 i stosować na trawnik w formie płynnego nawozu. Warto podkreślić, że pokrzywę z powodzeniem możemy zastąpić ściętą trawą lub skórkami z bananów.

Natalia Nykiel: Mam duży aktywizm prywatnyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas