Jedz do woli. Skoki ciśnienia i leniwe jelita będą tylko wspomnieniem
Pochodzi z Bałkanów, a o uznanie go za danie narodowe spiera się kilka krajów. Przygotowywany jest z papryki i bakłażanów, a w polskich dyskontach można kupić go za kilka złotych. O czym mowa? O ajwarze, który już dawno nie jest kulinarną nowiną, a jego samodzielne wykonanie nie nastręcza większych trudności. Nie tylko rozpieści nasze kubki smakowe, ale oferuje wiele cennych właściwości zdrowotnych. Poznaj ajwar i jego cudowne zalety.
Spis treści:
Z jakiego kraju pochodzi ajwar?
Jeśli zastanawialiście się, czym jest ajwar, to spieszymy z wyjaśnieniami. To nic innego jak gęsta pasta sporządzona z pieczonych warzyw: papryki i bakłażana, w towarzystwie czosnku, szczodrej porcji oliwy oraz przypraw. Co więcej, można znaleźć pewne alternatywy i bakłażan jest zastępowany marchwią albo cukinią. Warto jednak wiedzieć, że modyfikacje nie zawsze wpływają korzystnie na finalny efekt. W efekcie ajwar odbiega od oryginału nie tylko smakiem, ale także właściwościami.
Zatem, z jakiego kraju pochodzi ajwar? Wiadomo, że na pewno wywodzi się z kuchni serbskiej, ale wiele innych krajów bałkańskich rości sobie prawo do tego, żeby był uznany za ich narodowe danie. W każdym razie obecnie trudno rozstrzygnąć ten spór, jednak jedno jest pewne: ajwar warto jeść, nie tylko ze względu na smak, ale także na jego właściwości zdrowotne.
Do czego stosuje się ajwar?
Z czym jeść ajwar? Wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem więc spieszymy z odpowiedzią. Pasuje on do wielu potraw: idealnie komponuje się z mięsami, ale warto mieć słoiczek tego cymesu wtedy, kiedy urządzamy grilla. Może także uratować sosy warzywne, jeśli brakuje w nim kulinarnego sznytu, ale doskonale także sprawdzi się jako smarowidło do kanapek. Nie mamy pomysłu na obiad? Ugotowany makaron w połączeniu z ajwarem zawsze sprawdzi się jako danie awaryjne w wypadku niechęci stania przy gorącej kuchence. Smarowidło ponadto nie jest trudne w przygotowaniu, więc to kolejny argument, by po niego sięgnąć. A jeśli w kwestii kulinarnej nie czujemy się pewnie, to także nic straconego: w sklepie kupimy ajwar za kilka złotych.
Jedz ajwar na zdrowie
Wspomniane już zostało, że ajwar ma szereg prozdrowotnych właściwości, dlatego trzeba powiedzieć bez ogródek: jest on po prostu zdrowy. Obecność papryki daje szerokie pole do popisu, ponieważ to cenne źródło witaminy C, której ilość przewyższa o głowę np. cytrynę. Jak wiadomo, ta substancja najczęściej wspominana jest w kontekście odporności, ale nie tylko. Odpowiada za elastyczność naczyń krwionośnych i ich wzmacniania, a to przekłada się na normalizację ciśnienia tętniczego oraz prewencji miażdżycy. Ponadto witamina C pomaga syntetyzować kolagen, więc nasza skóra otoczona jest opieką i trudniej na niej zauważyć pierwsze oznaki starzenia się i można w efekcie wyszukać mniej zmarszczek. Witamina C to także silny przeciwutleniacz, a to sprawa, że zmniejsza się ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych, a łatwiej pozbyć się toksyn obciążających wątrobę i nerki.
Bakłażan z kolei, zwany również gruszką miłości, to naturalny afrodyzjak, ale nie tylko. To cenne źródło potasu, magnezu i wapnia, więc takie trio wspiera pracę układu krążenia, nerwowego i kostnego. Obecność błonnika działa rewelacyjnie na jelita, więc to ogromna ulga dla tego cennego narządu, czyli tzw. drugiego mózgu. Warto wspomnieć, że ajwar w takiej wersji jest niskokaloryczny, bowiem 100 g smarowidła, to tylko 70 kcal.
Jak zrobić ajwar?
Ajwar bez większego problemu można kupić w sklepie, ale czasami chcemy zaimponować gościom lub dać się ponieść fantazji i przygotować smarowidło samodzielnie. Jak się za tego zabrać? Najpierw trzeba skompletować składniki. Do zrobienia ajwaru potrzebne będą:
- 4 papryki czerwone,
- bakłażan,
- 2 ząbki czosnku,
- oliwa,
- ocet winny,
- sól i pieprz do smaku.
Papryki kroimy na pół, wydrążamy nasiona, bakłażana kroimy na pół i skórkę nacinamy. Warzywa wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy około 30 minut, aż będą dobrze przyrumienione. W zastępstwie możemy użyć patelni grillowej albo ułożyć paprykę i bakłażana na ruszcie. Kiedy warzywa będą gotowe, dodajmy czosnek i miksujemy na gładką masę, którą później przekładamy na patelnie z oliwą. Doprawiamy dwoma łyżkami octu winnego, solą i pieprzem oraz dusimy na małym ogniu przez 1,5 godziny, aby odparowała woda. Gotowy ajwar można przełożyć do słoiczków i zapasteryzować.