Reklama

Jej jaskrawoczerwone jagody wspaniale zdobią dom. W święta będzie wyglądać jak z bajki

W okresie Bożego Narodzenia uwielbiamy ozdabiać domy nie tylko dekoracjami, ale również roślinami, które kojarzą nam się ze świętami. Jeśli jednak znudziła nam się już poinsecja znana jako "gwiazda betlejemska", czy też grudnik, doskonałą alternatywą do domu może być ardasia. Co to za roślina?

Ardisia — pochodzenie i charakterystyka

Ardisia, znana również jako ardizja karbowana lub też drzewiasta to roślina z rodziny myrsinowatych (Myrsinaceae) pochodząca z Azji Wschodniej. W naturze tworzy duże skupiska, ale jako roślina doniczkowa osiąga zazwyczaj do 90 cm i przypomina małe drzewko. 

Jej ciemnozielone, grube, błyszczące, karbowane liście rosną ku górze, tworząc efektowną koronę. Latem roślina wypuszcza delikatne, gwiazdkowate kwiaty o białym lub różowawym kolorze. Jednakże jej najbardziej charakterystycznym elementem są jaskrawoczerwone jagody, które zdobią krzew przez większość roku.

Reklama

Zobacz również: Ziemiórki będą uciekać w popłochu. Potrzebujesz tylko jednego składnika

Ardisia na Boże Narodzenie. Uprawa i pielęgnacja rośliny

Ardisia lubi jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Latem można ją przenieść na zewnątrz, unikając jedynie intensywnego słońca. 

Roślina preferuje podłoża o pH od lekko kwaśnego do obojętnego. Jest dość wrażliwa na zmianę odczynu gleby. Ardisia ma wysokie wymagania pokarmowe i do prawidłowego wzrostu potrzebuje żyznego podłoża z dużą ilością materii organicznej. Taka ziemia musi być też przepuszczalna, dlatego w doniczce warto dodać warstwę perlitu lub keramzytu. 

Ardisia uprawiana w domach powinna być podlewana raz w tygodniu. Roślinę z reguły podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby wyschnie na głębokość około 1 cm. Jeśli jednak temperatura w pomieszczeniu, w którym ją trzymamy, jest niższa niż 15 st. C., roślinę możemy podlewać już rzadziej.

Ardisia wymaga również odpowiedniej wilgotności powietrza, dlatego należy pamiętać o regularnym jej zraszaniu. Możemy również ustawić doniczkę na tacy z mokrym żwirem lub też kamieniami. 

Zobacz również: Fiołki alpejskie uwielbiają prostą miksturę. Obsypują się kwiatami na potęgę

Ardisia, czyli idealna dekoracja do domu na święta

Ardasia zyskuje coraz większą popularność w Polsce i doceniana jest jako alternatywa dla tradycyjnego grudnika. Jej jaskrawe, ozdobne jagody, a także dekoracyjne liście sprawiają, że doskonale sprawdza się w roli rośliny ozdobnej w naszych domach. 

Zarówno jagody, jak i liście tej rośliny możemy wykorzystać w różnorodnych dekoracjach świątecznych np. w stroikach, czy też wiązankach. 

Zobacz również: Alternatywna ozdoba na Boże Narodzenie. Jak dekoracyjnie wykorzystać ostrokrzew kolczasty?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grudnik | rośliny | Boże Narodzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy