Reklama

Jesienne dekoracje z dyni: Na Halloween i nie tylko

Dynia to niekwestionowana królowa jesieni. Jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale też niezwykle dekoracyjna. Jej ciepły kolor nieodzownie kojarzy się z jesiennymi barwami, a kształt zachęca do tego, by tworzyć z niej piękne dekoracje. Warto więc ustawić w domu ozdoby z dyni, które nadadzą wnętrzom przyjemny klimat. Takie akcenty szczególnie przydadzą się na zbliżające się wielkimi krokami Halloween. Dynia to jeden z najważniejszych symboli tego zwyczaju. Jak ozdobić dynię na Halloween i okres jesienny? Skorzystaj z ciekawych propozycji, które przedstawiamy poniżej!

Dynia halloweenowa

Upiorna dynia na Halloween to chyba najpopularniejsza dekoracja przygotowana z tego warzywa. Najczęściej wykonuje się z niej lampion z wydrążonymi w skorupie oczami i ustami. W tym celu należy odciąć wierzch dyni, a następnie łyżką lub łopatką usunąć pestki i miąższ. Ten ostatni z powodzeniem można wykorzystać do przygotowania pysznych potraw z dyni, np. rozgrzewającej zupy, rozpływającego się w ustach ciasta czy pysznych placków. Natomiast pestki warto wysuszyć i spożywać w formie przekąski - są bowiem bardzo zdrowe!

Reklama

Po wydrążeniu dyni kolejnym krokiem będzie naniesienie na warzywo rysunku twarzy. Można to zrobić markerem, najlepiej permanentnym, by szkic nie starł się z dyni. Na koniec trzeba wyciąć dokładnie wzór nożem. Warto pamiętać, by dokładnie usunąć miejsca, w których znajduje się ślad markera, aby dynia wyglądała estetycznie. Do lampionu możemy wstawić świeczkę lub światełka na baterie, aby po zmroku można było zaświecić lampion. Taka dynia przetrwa ok. dwa tygodnie, jeśli będzie postawiona w chłodnym miejscu. Aby nie gniła, rozkrojone miejsca można posypać solą albo posmarować olejem.

Upiorny uśmiech na dyni to najpopularniejszy wzór lampionu na Halloween. Można jednak skorzystać również z innych ciekawych pomysłów i wyciąć w dyni ducha, wampira, kota czy nietoperza. Dynia na Halloween nie musi być też koniecznie lampionem. Ciekawe wzory można również namalować na jej skórce. Najlepiej sprawdzi się czarny marker, ale można też stworzyć ciekawe, kolorowe wzory - zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci. 

Stwórz z dyni coś oryginalnego

Dynię można wykorzystać również na inne sposoby. Możemy tworzyć z niej różne artystyczne kompozycje czy to w ogrodzie, czy w domu. Poustawiane obok siebie, razem z jesiennymi kwiatami, np. wrzosami, wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Świetną ozdobą halloweenową czy po prostu jesienną będzie też ucharakteryzowanie dyni na jakąś postać lub zwierzę. Aby zrobić z niej myszkę, wystarczy przyczepić do warzywa uszy, oczy i wąsy. Oryginalna dekoracja z dyni gotowa!

Wazon z dyni

Przyjemny klimat w jesienne dni wprowadzi do domu również dekoracyjny wazon z dyni. Jest on niezwykle prosty do zrobienia! Wystarczy odciąć wierzch warzywa i wydrążyć go w środku. Do wazonu z dyni można włożyć sztuczne kwiaty czy kompozycję z suszonych liści. Taką dekorację można ustawić na parapecie bądź wyeksponować na środku stołu. 

Świecznik z dyni

Bardzo dobrze prezentuje się również świecznik z dyni! Blask płomienia odbijający się od pomarańczowego warzywa będzie stwarzał w jesienne wieczory przytulny klimat. Tu znowu wystarczy wydrążyć dynię, przyozdobić je suszonymi liśćmi lub kwiatami, a na końcu ustawić na środku kompozycji świeczkę. 

Zobacz także: 

Halloween - dekoracje do domu. Zobacz najciekawsze pomysły

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dynia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy