Jesienne porządki w domu. Jak uporać się z brudem i kurzem?

Wiele osób nie cierpi generalnych porządków i uważa je za czynność zbyteczną. Okazuje się, że nadchodząca zima mobilizuje nas jednak do posprzątania domu. Wbrew pozorom nie musi to oznaczać katorgi. Warto rozplanować sobie czynności tak, aby się nie przepracować. Wystarczy skupić się na tych miejscach, które sprzątamy rzadko, ponieważ to one psują cały efekt. Jak skutecznie odświeżyć mieszkanie przed zimą? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jak zwiększyć przestrzeń w szafie? Przekonajmy się.

Sprzątanie
Sprzątanie ©123RF/PICSEL
Jak zrobić domowy płyn do kurzu?Interia DIY

Mycie okien

Mycie okien
©123RF/PICSEL

Przed nadchodzącą zimą koniecznie trzeba umyć okna. Jest to kluczowe, ponieważ o tej porze roku mamy mniej naturalnego światła, a brudne szyby tylko potęgują uczucie mroku w pomieszczeniach. Poza tym mycie jest łatwiejsze, kiedy na zewnątrz nie panują jeszcze ujemne temperatury. Mycie najlepiej rozpocząć od ram, które szybko wyczyścimy ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli szyby są bardzo zanieczyszczone i osiadła na nich gruba warstwa kurzu, trzeba przetrzeć je najpierw gąbką nawilżoną wodą i kroplą płynu do mycia naczyń, a następnie wykorzystać specjalnie środki do mycia okien. W zastępstwie można użyć roztworu wody i octu, który poradzi sobie z uporczywym brudem. Jeśli nie chcesz, aby powstały na szybach smugi, posłuż się ręcznikami papierowymi, starymi gazetami albo nylonowymi rajstopami.

Pranie niezbędnych akcesoriów

Latem mamy pod dostatkiem słonecznych dni. Z kolei jesienią wolny czas przeznaczamy na leniwe wieczory pod kocem w towarzystwie filmu lub książki. Aby te magiczne chwile nie okazały się katorgą, lepiej zawczasu wyprać wszystkie koce. Odświeżone będą nam sprawiały większą przyjemność. Nie zapominajmy też o tekstyliach, z których korzystamy nocą. Do czyszczenia warto oddać poduszki i kołdry. Upalne letnie noce sprzyjały poceniu się, a na powierzchni mogły utworzyć się nieestetyczne plamy, które przesiąkły przez poszewki. Czyszcząc je, zapobiegamy również rozwojowi drobnoustrojów.

Porządki w szafie

Czyszczenie lodówki
©123RF/PICSEL

Spadek temperatury wymaga od nas dostosowania elementów garderoby do panujących warunków atmosferycznych. Aby nie zagubić się w nadmiarze ubrań, warto najpierw odświeżyć wszystkie swetry, spodnie oraz płaszcze i kurtki. Długi czas przechowywania ich w szafie może spowodować, że stracą swoją świeżość. Następnie należy schować ubrania, z których nie będziemy korzystać przez najbliższe miesiące. Dobrym rozwiązaniem jest użycie worków próżniowych. Nie tylko zabezpieczymy odzież przed molami, ale sprawimy też, że zajmie o wiele mniej miejsca.

Czyszczenie lodówki

Eksperci radzą, aby rozmrażać lodówkę dwa razy w roku. Jesienne porządki możemy połączyć z czyszczeniem naszej zamrażarki. Pozbycie się pokrywy lodu przyniesie nam wiele korzyści. Dzięki temu urządzenie pracuje wydajniej i nie pobiera zbyt dużej ilości mocy. To także dobry moment, aby wykorzystać zapasy, które zgromadziliśmy latem, i zrobić miejsce dla nowych specjałów.

Łazienka i kuchnia

Kurz
©123RF/PICSEL

Jesień to dobry czas na dokładne wyszorowanie naszej łazienki. Jest to pomieszczenie kluczowe, ponieważ dbamy w nim o higienę oraz spędzamy tam najwięcej czasu. Naszą uwagę powinniśmy zwrócić szczególnie na płytki podłogowe i ścienne. Nie możemy ominąć fug, w których gromadzi się bardzo dużo brudu, a czasem nawet pleśni. Aby się ich pozbyć, wystarczy użyć środków dezynfekujących z dodatkiem chloru albo zastosować domowe metody z wykorzystaniem octu, sody oczyszczonej albo proszku do pieczenia. Zwłaszcza w kuchni lepiej zrezygnować z przemysłowych środków dezynfekujących, by żywność nie miała z nimi kontaktu.

Kurz

Znajdujący się w domu kurz może bardzo uprzykrzyć życie. Zalegający na szafkach oraz w zakamarkach sprzyja powstawaniu alergii oraz astmy. Jeśli zabieramy się za czyszczenie trudno dostępnych miejsc, warto posłużyć się odkurzaczem, aby drobinki kurzu nie wzbijały się w powietrze i nie osiadały na innych powierzchniach. Pomocna będzie też zwilżona ścierka albo wchłaniająca kurz ściereczka z mikrofibry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas