Jesienne porządki w ogrodzie
Po całym pracowitym sezonie, przychodzi czas na jesienne porządki w ogrodzie… Nie warto zwlekać z nimi do wiosny, ponieważ ciężej będzie sobie z nim poradzić i na pewno będziemy mieć wtedy dużo innych zajęć. Tylko jeśli włożymy odpowiednio dużo wysiłku w zabezpieczenie naszych roślin przed zimą, będziemy mogli się nadal nimi cieszyć w przyszłym roku. Jakie prace wykonać, aby dobrze przygotować ogród do zimy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiecie się tego z krótkiego tekstu poniżej.
Trawnik
Jeśli opadły już wszystkie liście z sąsiednich drzew, powinniśmy je dokładnie wygrabić i dołożyć do pryzmy kompostowej.
Przeważnie w październiku wykonujemy też ostatnie w roku koszenie trawy, ostrza kosiarki ustawiamy jednak na wyższą wysokość niż normalnie.
Sad
Zbieramy „mumie” (wysuszone, porażone przez grzyby owoce) z drzew owocowych, następnie powinniśmy je zniszczyć, np. wrzucając do ognia. Nie wolno dokładać ich do pryzmy kompostowej ponieważ wiele patogenów przetrwa w kompoście!
Ogród
Grabimy liście w ogrodzie. Zmrożone przez przymrozki nadziemne części większości bylin (chyba że są ozdobne), obcinamy i dorzucamy do kompostu.
Zbieramy nasiona roślin, które jeszcze owocują a które będziemy chcieli rozmnożyć. Jest to też dobry czas na pobieranie sadzonek zdrewniałych z wielu gatunków, m.in. zrazów z drzew owocowych.
Okrywamy przed zimą rośliny wrażliwe na mrozy. Używamy do tego gałęzi z drzew iglastych lub białej agrowłókniny.
Trawy ozdobne, które nawet po przymrozkach prezentują się niezwykle okazale, związujemy w „chochoł”, a u ich podstawy usypujemy kopczyk z kory, co pomoże ich korzeniom przetrwać mrozy i zachować niezbędną wilgoć w podłożu.
Pamiętajmy by podlewać zimozielone rośliny, jak różaneczniki czy bukszpany, ponieważ są bardziej wrażliwe na niskie temperatury kiedy brakuje im wody w podłożu, a tak często dzieje się w bezśnieżne zimy.
Kopczykujemy róże.
Wnosimy do pomieszczenia rośliny tarasowe i te, które nie mają szans na przetrwanie zimy poza domem.
Nawozimy rośliny kompostem lub obornikiem, który lekko przekopujemy z powierzchnią ziemi.
Zimozielone rośliny, szczególnie iglaki o wąskim pokroju obwiązujemy sznurkiem, aby zapobiec wyłamywaniu się gałęzi pod ciężarem śniegu.
Pamiętajmy by dokładnie spuścić wodę z systemów nawadniających ogród!
Wykopujemy bulwy dalii, mieczyków oraz begonii i zimujemy je w suchym, chłodnym miejscu.
Oczko wodne
Wyławiamy opadłe liście, wyjmujemy i czyścimy urządzenia natleniające i pompy.
Montujemy styropianowy lub wykonany ze słomy lub trzciny system dotleniający wodę w zimie.
Nie dokarmiamy ryb, ponieważ zapadają w zimowy letarg!
Rośliny wrażliwe na mróz, wyławiamy i zimujemy w pomieszczeniu.
Warzywnik
Przekopujemy grządki i zostawiamy je w postaci tzw. ostrej skiby, dzięki czemu poprawi się struktura gleby.
Nadwyżkę zbiorów warzyw możemy przechować w kopcach ziemnych lub mniejszych pojemnikach, które odpowiednio się zabezpiecza przed mrozem i szkodnikami.