Reklama

Reklama

Jesienne prace w ogrodzie

Przyszły, wiosenny ogródek możesz przygotować już teraz, sadząc wybrane rośliny w balkonowych pojemnikach. Powinny one być duże, bo to ziemia jest dobrym izolatorem przed zimnem. Drenaż – obowiązkowy!

Zadbaj o trawnik

We wrześniu trzeba zacząć grabić zieloną murawę. Inaczej zalegające na niej liście będą gnić, utrudniając darni oddychanie. Warto też napowietrzać trawnik, nakłuwając glebę (możesz użyć aeratora).

Wrzesień i październik to czas wykopywania cebul i bulw, które nie przetrwałyby mrozów. Należą do nich m.in.: mieczyki, dalie, lilie, begonie, pacioreczniki. Ich miejsce zajmą inne.

Stanowisko

Wszystkie rośliny cebulowe lubią stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko zacienione. Bardzo ważne jest odpowiednie podłoże.

To w pojemnikach, pozostałe po lecie, dobrze jest przynajmniej częściowo wymienić na świeże.

Reklama

Możesz też mocno je zasilić odżywką. Rośliny, które w nim posadzisz, potrzebują składników pokarmowych!


Pora na  sadzenie

Wrzesień to także ostatni moment, by przygotować sadzonki roślin wieloletnich, np. pelargonii. Możesz uciąć wierzchołki pędów tych okazów, które zamierzasz wyrzucić.

Wykopane z ogrodowego klombu lub balkonowego pojemnika wiosenne cebulki oczyść z ziemi i zostaw np. w drewnianej skrzynce, by obeschły. Dopiero wtedy usuń stare liście i korzenie. Przechowuj cebulki w suchym i przewiewnym miejscu.

W słoneczny, suchy dzień zbierz nasiona roślin. Wyłuskane ze strączków, mieszków lub woreczków rozłóż na papierze i pozwól im wyschnąć. Zebrane nasiona przechowuj w puszce lub słoiku.

Katarzyna Sadownik - rolnik z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: W.E. | zadbaj | prace

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy