Kalia: Co zrobić, by pięknie zakwitła?

Próżno szukać osób, których nie urzekło piękno cudnych liści i kwiatów kalii. Ta nietuzinkowa roślina od lat plasuje się wśród najczęściej eksponowanych w mieszkaniach - ale i w ogrodach - florystycznych ozdób. Mimo kilku warunków, które trzeba spełnić, jest bardzo wdzięczna w uprawie. Poza najbardziej znaną odmianą, Zantedeschia aethiopica, uwagę miłośników flory przykuwają także jej finezyjne "kuzynki", które rozkwitają w czerwcu. Czego warto dowiedzieć się o tej niezwykle efektownej roślinie? Dlaczego zachwycając się wyglądem kalii, zwykle popełniamy błąd albo co najmniej skrót myślowy? Jakie warunki należy jej zapewnić, aby bujnie rosła? Co zrobić, by była obsypana pięknymi kwiatami? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.

Kalia piękno samo w sobie
Kalia piękno samo w sobie ©123RF/PICSEL
Do czego można użyć fusów po kawie?Interia DIY

Kalia: Kilka słów o roślinie

Kalia pięknie kwitnie
©123RF/PICSEL

Kalia naturalnie porasta kraje afrykańskie. Najbardziej znana odmiana tej rośliny - (Zantedeschia aethiopica) - kalia etiopska - jak sam drugi człon nazwy wskazuje - pochodzi z Etiopii. Okres kwitnienia akurat tego gatunku kalii przypada w naszej strefie klimatycznej na zimę i wczesną wiosnę, czyli od stycznia do kwietnia. Ale już pozostałe odmiany kalii wyróżniające się subtelnymi kolorami liści i kwiatów - kwitną znacznie później, czyli od czerwca. W tym kontekście mowa o Zantedeschia albomaculata, Zantedeschia elliottiana i Zantedeschia rehmanni. Warto w tym miejscu zatrzymać się na moment na znakach rozpoznawczych kalii, którymi są tak naprawdę liście - nie kwiaty rośliny. Zwykle przyjmują kolor biały oraz ciemnoliliowy, czerwony, bądź pomarańczowy lub żółty. Właściwe kwiaty kalii są znacznie mniejsze i ułożone w kwiatostany w formie żółtej kolby. Tę ostatnią otacza właśnie wspomniany liść – podsadka.

Jak pielęgnować kalię?

Jak pielęgnować kalię?
©123RF/PICSEL

Kluczem do odpowiedniej pielęgnacji kalii jest dobór odpowiedniej doniczki. Te, w których są sprzedawane, są zwykle zbyt małe, dlatego tuż po przyniesieniu do domu warto przesadzić ją do znacznie większej. Pod względem gleby kalia nie ma jakichś szczególnych wymagań. Dobrym rozwiązaniem będzie pod tym względem ziemia uniwersalna z dodatkiem próchniczym - przeznaczona do roślin kwitnących.

Jak często podlewać kalię?

Kalia potrzebuje regularnego nawadniania, dlatego warto ten zabieg powtarzać co najmniej dwa razy w tygodniu, przy jednoczesnym zadbaniu o to, aby nadmiar wody nie pojawił się w donicy, gdyż to sprzyja gniciu korzeni rośliny.

Jakie stanowisko wybrać dla kalii?

Kalia preferuje jasne stanowiska, zwłaszcza w okresie kwitnienia, przy czym należy zadbać o to, aby nie było ono nadmiernie nasłonecznione. Intensywne promienie słonecznie sprawiają, że jej liście nadmiernie żółkną i szybko marnieją. Optymalna temperatura dla wzrostu kali to ta oscylująca od 16 do 20 stopni Celsjusza.

Czym najlepiej nawozić kalię?

Czym nawozić kalię?
©123RF/PICSEL

Kluczowym zabiegiem w przypadku kalii doniczkowej jest nawożenie. Najlepiej sięgać w tym celu po preparaty bogate w składniki mineralne przeznaczone do roślin kwitnących. W okresie wzrostu rośliny zabieg należy powtarzać raz w tygodniu.

Co zrobić, aby kalia wypuściła piękne kwiaty?

Do wybudzenia kwitnienia kalia potrzebuje nieco niższych temperatur, oscylujących wokół 10-12 stopni Celsjusza. W okresie kwiatowej indukcji podlewa się ją nieco więcej, ale unika się nawożenia. Następnie ustawia się roślinę w temperaturze sięgającej 13-15 stopni Celsjusza, w miejscu jasnym i podaje się jej więcej wody. W okresie kwitnienia zasila się kalię nawozem dedykowanym do roślin kwitnących. Zabieg ten należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, gdyż kalia jest bardzo wrażliwa na przenawożenie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas