Kąpiel w jeziorach – czy polskie jeziora są czyste? Nad które najlepiej się wybrać?

Kąpiel w jeziorze to jedna z tych wakacyjnych aktywności, których się nie zapomina. Jednak czy woda w tego rodzaju zbiornikach jest czysta? Okazuje się, że nie każde jezioro nadaje się do beztroskiej kąpieli. Na co zwrócić uwagę wybierając kąpielisko? W których polskich jeziorach warto się wykąpać? Podpowiadamy.

Jezioro Gopło to jedne z jezior wartych zobaczenia.
Jezioro Gopło to jedne z jezior wartych zobaczenia.Marek BAZAK/East NewsEast News

Czy polskie jeziora są czyste? Na to zwróć uwagę

Przed kąpielą w jeziorze warto sprawdzić, w jakim stanie jest znajdująca się w nim woda. Zanieczyszczenia w zbiorniku nie tylko pogarszają komfort takiej kąpieli, ale również mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Przykładem takiego jeziora jest Jezioro Turkusowe usytuowane na granicy Konina. Pomimo pięknego koloru wody (od którego wzięła się jego nazwa), zbiornik ten jest pełen odpadów ze znajdującej się nieopodal elektrowni. Z tego względu woda, która wygląda zachęcająco, jest w rzeczywistości toksyczna.

Jeżeli planujesz wypad nad jezioro, warto wcześniej się przygotować i sprawdzić jego stan w internecie. Na rządowej stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można znaleźć informacje dotyczące stanu czystości dużej liczby jezior w Polsce. Jezioro zdatne do kąpieli powinno charakteryzować się między innymi odpowiednią jakością chemiczną wody (z uwzględnieniem pH czy zawartości substancji chemicznych) oraz niską zawartością zanieczyszczeń.

Jezioro Gim – jedno z najczystszych jezior w Polsce

Jednym z wartych odwiedzenia jezior jest Jezioro Gim. Znajduje się ono nieopodal wsi Nowa Kaletka, około 30 km od Olsztyna. Występuje w nim wiele rodzajów ryb (m.in. Sielawa, okoń, szczupak, lin czy płoć), wobec czego jest ochoczo odwiedzane przez entuzjastów wędkowania. Jezioro Gim jest jednym z najczystszych jezior w Polsce. Liczne kąpieliska zachęcają turystów do beztroskiej kąpieli.

Jezioro Nyskie – doskonały wybór na kąpiel

Jezioro Nyskie znajduje się tuż obok Nysy w województwie opolskim. Jest zaporowym zbiornikiem retencyjnym oddanym do użytku w 1972 roku. Znajduje się tam nie tylko piaszczysta plaża i kąpielisko, ale również wiele obiektów turystycznych. To miejsce tętni życiem szczególnie w sezonie wakacyjnym. W jeziorze żyją ryby takie jak szczupak, sandacz czy okoń.

Jezioro Nyskie przyciąga turystów pięknem natury.
Jezioro Nyskie przyciąga turystów pięknem natury.Marek BAZAK/East NewsEast News

Jezioro Powidzkie – kąpieliska przyciągające wczasowiczów

Kolejnym wartym odwiedzenia jeziorem jest Jezioro Powidzkie znajdujące się w gminie Powidz w województwie wielkopolskim. Powidz oraz Giewartowo to często uczęszczane kąpieliska w tym zbiorniku wodnym. Woda w Jeziorze Powidzkim otrzymała klasę czystości II, zatem może być wykorzystywana do celów rekreacyjnych.

Jezioro Białe – majestatyczne jezioro we wschodniej Polsce

Osoby chcące spędzić wczasy na wschodzie Polski powinny odwiedzić Jezioro Białe, które znajduje się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej w województwie lubelskim. Do odwiedzin zachęcają piaszczyste plaże, czysta woda oraz szeroka oferta agroturystyczna. Nieopodal jeziora znajduje się wiele tras na łonie natury, które stanowią idealną propozycję dla fanów pieszych wędrówek.

Jezioro Gopło – siedlisko suma europejskiego

Jezioro Gopło leży na skraju województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Każdego lata kąpieliska znajdujące się w tym jeziorze przyciągają wielu turystów. W zbiorniku żyje sum europejski, który jest największą rybą słodkowodną w Europie. Z kolei Jezioro Gopło jest największym jeziorem na Kujawach.

Atrakcje na Majorce. Czy warto udać się do delfinarium?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas