Kapusta ozdobna: Uprawa i pielęgnacja

Jeśli ktoś miałby wskazać najpiękniejsze rośliny jesienne, to bez zastanowienia pewnie wymieni chryzantemy i wrzosy. Oczywiście, jest to prawda, ale rzadziej wspomina się o... kapuście ozdobnej! Ta kuzynka popularnego w naszym kraju warzywa także jest jadalna, ale częściej wykorzystuje się ją do tworzenia jesiennych dekoracji. Jak uprawiać kapustę ozdobną? Jak ją pielęgnować? Przekonajmy się!

Kapusta ozdobna to roślina, która przebojem wkracza do naszych ogrodów
Kapusta ozdobna to roślina, która przebojem wkracza do naszych ogrodów123RF/PICSEL

Czym jest kapusta ozdobna?

Kapusta ozdobna to jednoroczna roślina z rodziny kapustowatych. Choć tak samo jak jej kuzynka, jest jadalna i obfituje w wiele cennych właściwości zdrowotnych, to jej smak i twardość nie wszystkim może przypadać do gustu. Kapusta ozdobna jednak może zachwycać swoim wyglądem! Oczywiście, walorem są jej liście - to właśnie one przyjmują ciekawe kształty: mogą być albo delikatnie pofalowane, albo intensywnie karbowane. Jednak to, co najbardziej wyróżnia kapustę ozdobną od innych roślin, to efektowne przebarwienia! Liście mogą mienić się wieloma kolorami: od różnych odcieni zieleni, przez czerwienie i bordo, a także różu, kończąc na szarościach.

To właśnie te zalety kapusty ozdobnej sprawiają, że zdobywa coraz większą rzeszę miłośników flory. Może być uprawiana nie tylko w ogrodach, ale częściej spotyka się ją w donicach, a także jako kwiat cięty w kwiaciarniach!

Kapusta, ziemniaki i chrzan... Oto niezawodne sposoby na przeziębienie!Interia.tv

Kapusta ozdobna: Warunki uprawowe

Kapusta ozdobna nie sprawa ogromnych problemów w uprawie i pielęgnacji. Jedyne, co trzeba jej zapewnić, to bardzo jasne stanowisko - to właśnie ono jest gwarantem posiadania pięknie przebarwionych liści, które są ozdobą rośliny. Kapusta sadzona w ogrodzie może wypełniać obrzeża rabaty albo być jej dominantą. Jednak o planowaniu nasadzeń trzeba pomyśleć już wiosną. Młode sadzonki lub nasiona należy wysiewać w marcu do inspektu, a kiedy się dostatecznie rozrosną, przenieść do docelowego miejsca w połowie maja lub w czerwcu.

Kapusta ozdobna najlepiej rośnie na żyznych i delikatnie wilgotnych glebach. Roślinę, dla prawidłowego wzrostu, dobrze jest nawozić. Można sięgnąć po uniwersalne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować samodzielnie sporządzone wywary roślinne, np. z pokrzywy.

Kapusta ozdobna w pojemnikach

Kapusta ozdobna może być również przepiękną kompozycją z innymi, znanymi kwiatami
Kapusta ozdobna może być również przepiękną kompozycją z innymi, znanymi kwiatami123RF/PICSEL

Kapustę ozdobną zdecydowanie łatwiej uprawiać w pojemnikach lub doniczkach. Niestety, wtedy trzeba zadbać o częstsze podlewanie rośliny - najlepiej podsiąkowe, aby nie zalewać dekoracyjnych rozet liściowych kapusty. Dlaczego? Ponieważ zgromadzona w niej woda może sprzyjać gniciu oraz atakom chorób grzybowych. Z drugiej strony - niezależnie od miejsca uprawy - nie wolno dopuścić do zasuszenia kapusty. Niedobory wody wpływają nie tylko na kondycję liści i jej rozmiary, ale także uniemożliwiają przebarwiania liści.

Zastosowanie kapusty ozdobnej

Kapusta ozdobna coraz częściej zdobi nasze ogrody, ale także balkony czy tarasy. Wszystko to przez łatwość w uprawie i jej oryginalny wygląd. Ale kapusta ozdobna jest coraz częściej kojarzona jako roślina na cmentarz, gdzie idealnie prezentuje się obok bujnych chryzantem. Kapusta jest bardzo odporna, ponieważ w pełnej krasie pozostaje aż do grudnia. Niestraszne są jej przymrozki i krótkotrwałe mrozy, ale dopiero ujemne temperatury utrzymujące się przez kilka dni wpływają negatywnie na jej kondycję.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas