Kędzierzawość liści brzoskwini: Co to za choroba? Jak sobie z nią radzić?

Kędzierzawość liści brzoskwini to niebezpieczna choroba grzybowa, która często atakuje te rośliny. Bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ od tego zależy czy drzewa owocowe przetrwają, czy też nie. Usuwanie chorych liści, a także specjalistyczne opryski, to połowa sukcesu. Zanim jednak sięgniesz po chemiczne środki, wypróbuj naturalne metody walki z tą przypadłością. Jak poradzić sobie z chorobą grzybową brzoskwini? Wyjaśniamy.

Kędzierzawość liści brzoskwini jest bardzo niebezpieczna dla drzew owocowych
Kędzierzawość liści brzoskwini jest bardzo niebezpieczna dla drzew owocowych123RF/PICSEL

Czym jest kędzierzawość liści brzoskwini?

Jest to choroba grzybowa, która atakuje liście drzew owocowych brzoskwini. Niestety rozprzestrzenia się ona bardzo szybko, dlatego ważna jest natychmiastowa reakcja. To pozwoli na uchronienie nie tylko owoców, ale także całej rośliny. Pierwsze objawy, jakie można zauważyć, to małe ranki na liściach, otoczone żółto-brązowymi przebarwieniami. Z czasem porażone liście stają się grubsze i zbyt szybko opadają z drzewa.

Silniejsze okazy będą próbować się zregenerować  poprzez ponowne wypuszczanie liści. Skutek niestety będzie odwrotny, gdyż drzewo stanie się znacznie osłabione i mniej odporne na spadek temperatury. Kędzierzawość liści brzoskwini jest najbardziej niebezpieczna dla młodych drzewek.

Jak zwalczać chorobę?

W walce z grzybem bardzo ważna jest profilaktyka
W walce z grzybem bardzo ważna jest profilaktyka123RF/PICSEL

Chorobę można zwalczyć na dwa sposoby: albo wybierając naturalne środki, albo chemiczne preparaty. Zanim jednak zdecydujesz się na drugi wariant, postaraj się podziałać mniej inwazyjnie. W pierwszej kolejności usuń porażone liście i zutylizuj je. Nie zapomnij o dokładnej dezynfekcji narzędzi, ponieważ grzyb może przenieść się na inne rośliny. To nie wystarczy, gdyż oprócz liści trzeba też usunąć zakażone fragmenty pędów. Prześwietlone drzewa będą dobrze nasłonecznione, co zapewni im lepszy wzrost.

Naturalne opryski

W porze jesiennej spryskaj drzewa owocowe roztworem wapienno-siarkowym, gdy opadną już wszystkie liście. Są one dostępne w wielu sklepach ogrodniczych, a na etykiecie znajduje się instrukcja, która ułatawi wykonanie zadania. Dodatkowo warto użyć nawozu doglebowego, który wesprze walkę z kędzierzawością liści brzoskwini. Sprawdzą się również opryski ze skrzypu polnego lub wyciągu z krwawnika. Należy je wykonać na wiosnę, gdyż wtedy są najbardziej skuteczne. Jeśli ekologiczne metody walki z grzybem zawodzą, trzeba sięgnąć po chemiczne rozwiązania.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas