Keramzyt: Właściwości i zastosowania
Keramzyt jest kruszywem, które ma zastosowanie w budownictwie. Przede wszystkim wykorzystuje się go jako surowiec izolacyjny, a jego właściwości są przydatne w produkcji lekkiego betonu, pustaków, a także prefabrykatów. Jednak coraz częściej stosuje się go w ogrodnictwie, ponieważ sprawdza się w uprawie nawet najbardziej wymagających roślin doniczkowych i ogrodowych. Jego właściwości oraz naturalne pochodzenie sprawiły, że często nazywany jest "przyjacielem ogrodników". Do czego można wykorzystać keramzyt? Jakie ma właściwości? Sprawdźmy.
Czym jest keramzyt?
Keramzyt jest lekkim kruszywem budowlanym, który pozyskuje się z glin ilastych. Po rozdrobnieniu i uformowaniu, małe granulki umieszcza się w obrotowych piecach i wypala w temperaturze 1150 stopni Celsjusza. Pod wpływem obróbki termicznej, keramzyt powiększa swoją objętość. Jest odporny nie tylko na działanie ognia i wody, a także pleśni, grzybów i szkodników. Posiada neutralny odczyn pH, dlatego nie szkodzi roślinom oraz glebie.
Do czego wykorzystuje się keramzyt?
Keramzyt najczęściej stosuje się w ogrodnictwie. Przede wszystkim miesza się z nim różnego rodzaju podłoża jako uzupełnienie, co jest szczególnie przydatne w przydomowych ogródkach, gdzie gleba jest zwarta i zbita. Keramzyt pozwala na prawidłowy wzrost korzeni oraz chroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci, ponieważ odprowadza nadmiar wody w głąb gleby. Umieszczenie keramzytu pod rośliną powoduje, że korzenie mają lepszy dostęp do powietrza oraz składników mineralnych w glebie.
Keramzyt w roślinach doniczkowych
Keramzyt świetnie sprawdza się jako warstwa drenażowa w doniczkach. Wystarczy, przed posadzeniem rośliny, stworzyć z niego podkład. Dlaczego? Przede wszystkim ochroni to korzenie przed zalewaniem i gniciem. Warto również wymieszać zwykłą ziemię doniczkową z keramzytem: sprawi to, że podłoże będzie spulchnione. Poza tym materiał ten zapobiega nadmiernej utracie wilgoci, a także zapewnia optymalną wymianę gazową.
Nie tylko do doniczek
Keramzyt może również zastąpić korę, którą wykorzystuje się jako wierzchnią warstwę pod krzewami i kwiatami (tzw. ściółka). Zalet z jej stosowania jest wiele: przede wszystkim to naturalny środek, w którym nie występują szkodniki. Jego stosowanie nie jest skomplikowane: wystarczy wysypać pod roślinami jego solidną warstwę. Keramzyt zapewnia dobrą izolację wilgoci – dzięki czemu łatwiej w ogrodzie utrzymać gatunki, które wymagają stale wilgotnej ziemi. Surowiec ten dobrze nadaje się jako podłoże na ścieżki – szczególnie w tych miejscach ogrodu, które charakteryzują się nadmierną wilgotnością. Ułożenie go pod np. płytkami sprawia, że grunt nie zapada się oraz jest stabilny.
Uprawa hydroponiczna
Keramzyt jest stosowany również przez profesjonalnych ogrodników do upraw hydroponicznych, czyli bezglebowej uprawy roślin. Takie rozwiązanie umożliwia rezygnację z alergenów, które gnieżdżą się w tradycyjnym podłożu. Keramzyt daje możliwość kontroli wzrostu zarówno części nadziemnej, jak i korzeni. Hydroponiczna jest szczególnie przydatna w uprawie niektórych roślin owadożernych, takich jak rosiczka czy dzbanecznik. Niestety, zastosowanie samego keramzytu ma swoje wady – aby rośliny prawidłowo rosły, muszą być nawożone częściej.
Naturalny nawilżacz
Keramzyt świetnie sprawdza się jako naturalny nawilżacz powietrza, który jest szczególnie przydatny w uprawia roślin wymagających dużej wilgotności (np. skrzydłokwiaty, paprocie albo gatunki egzotyczne). Wystarczy do pojemnika wysypać warstwę keramzytu i zalać ją wodą. Taki domowy nawilżacz można umieścić między doniczkami albo ustawić na nim bezpośrednio kwiaty.