Kiedy kupować truskawki? Kluczowa jest pora dnia
Wyjątkowy aromat i słodki, intensywny smak, które jednoznacznie kojarzą się z początkiem lata. Oto krótka charakterystyka truskawek wyjaśniająca popularność tych sezonowych owoców. By cieszyć się ich walorami, trzeba wiedzieć nie tylko, jak rozpoznać świeże truskawki. Istotne jest też to, o jakiej porze dnia je kupować. Sezon na te przysmaki nie trwa długo, więc musimy zrobić wszystko, aby wybrać najsmaczniejsze egzemplarze.
Spis treści:
Ile trwa sezon na truskawki?
Niejeden smakosz nie może się doczekać, aż wreszcie będzie można ruszyć na targ w celu kupienia dorodnych, lokalnych owoców. Truskawki dostępne są głównie w okresie późnej wiosny i wczesnego lata. Zbierane w pełnej dojrzałości cechują się kuszącym zapachem, słodkim smakiem i wysoką wartością odżywczą. Kupując lokalne owoce w sezonie, mamy większą pewność, że uniknęły długiego transportowania i przechowywania.
O jakiej porze dnia kupować truskawki? Wiele osób popełnia błąd
Poranna wyprawa do warzywniaka czy na targ wydaje się najsensowniejszą opcją? Wielu z nas kojarzy, że produkty spożywcze właśnie wtedy są najlepsze. W przypadku truskawek to nie do końca prawda. W większości miejsc rano dostępne są wyłącznie owoce z dnia poprzedniego. Świeże truskawki trafiają do sprzedaży zwykle koło południa lub później. Dlatego zakupów lepiej nie planować na wczesny ranek.
Nie kupuj kota w worku, czyli jak wybrać najlepsze truskawki?
Chcąc cieszyć się najlepszym smakiem, należy wiedzieć, jak rozpoznać dobre truskawki. Unikaj owoców, które leżą w pełnym słońcu lub są pakowane w foliowe woreczki. Zepsują się znacznie szybciej, więc istnieje ryzyko, że spora część zakupów wyląduje w koszu.
Zwróć także uwagę na kilka kluczowych cech.
Truskawki powinny mieć intensywnie czerwony, jednolity kolor. To sygnał, że są w pełni dojrzałe i słodkie. Unikaj egzemplarzy z białymi lub zielonymi fragmentami. Owoce muszą być jędrne i soczyste, bez jakichkolwiek plam i wgnieceń. Nawet najmniejszy ślad pleśni je dyskwalifikuje.
Przyjrzyj się uważnie szypułkom — powinny być zielone i sztywne. Suche, zwiędnięte i z brązowymi przebarwieniami świadczą o tym, że owoce nie są pierwszej świeżości.
Jak przechowywać truskawki? Unikaj jednej rzeczy
Przynosisz pachnące latem truskawki do domu i od razu zabierasz się za ich mycie? W ten sposób skracasz ich przydatność do spożycia. Owoce powinny być myte wraz z szypułkami (które zresztą są jadalne) tuż przed jedzeniem. Nie planujesz degustacji od razu?
Mimo że nie przepadają za nadmiernym chłodem, w takiej sytuacji najrozsądniejsze jest schowanie ich w lodówce. Jak przechowywać truskawki, by dłużej były świeże? Umieść je na tacy wyłożonej ręcznikiem papierowym. Nie powinny być zgniecione i układane piętrowo. Inaczej zaczną puszczać soki, co też sprzyja szybszemu psuciu.