Kiedy nawozić tuje?
Tuje to rośliny, które szturmem podbiły serca miłośników ogrodów. Nie trzeba wiele, aby pięknie i bujnie się rozrosły, co pozwala na otoczenie się żywą zielenią w ogrodzie. Oczywiście, obecność tuj jest także praktyczna, ponieważ w ciągu kilku sezonów szczelnie chronią przed wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Aby zapewnić naszym tujom prawidłowy wzrost, warto wiedzieć, jak je zasilać nawozami. Kiedy i jak nawozić tuje? Sprawdźmy!
Kiedy nawozić tuje?
Nawożenie tuj jest kluczowe, aby prawidłowo rosły. Dlaczego? Ponieważ aplikowanie im preparatów jest niezbędne, by miały siłę nie tylko do wzrostu, ale także by były odporne na choroby grzybicze oraz ataki pasożytów. Nawożenie tuj można podzielić na trzy okresy: wiosenny, letni i jesienny. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić na początku marcu, drugie w lipcu, natomiast ostatnie na początku października. Jednak preparaty, które należy stosować, nie mogą być identyczne, bo - w zależności od okresu wzrostu - tuje potrzebują innych substancji odżywczych.
Zobacz też: Kiedy wysiewać pomidory? Tajniki domowej uprawy
Nawożenie tuj w pigułce
Jeśli chcemy wspomóc rozwój naszych ogrodowych tuj, warto wiedzieć, jakie nawozy należy zastosować. Co jest istotnego w tych preparatach? Przede wszystkim zawartość pierwiastków. Wiosenne i letnie nawożenie powinno obfitować w preparaty, które mają w składzie azot. Dlaczego? On nie tylko wzmacnia strukturę tuj, ale także przyspiesza ich wzrost i rozwój nowych części, co jest gwarantem prawidłowego i zdrowego pokroju roślin. Jednak stosowanie preparatów na jesień powinno ograniczyć azot, za to oferować potas, magnez i fosfor. Dlaczego? Ponieważ azot może pobudzić tuje do wzrostu, a zbliżające się ujemne temperatury zniszczyć młode przyrosty, które nie zdążą zdrewnieć.
Czym nawozić tuje?
Skoro wiemy już kiedy, warto przemyśleć też, czym nawozić tuje. Oczywiście, można sięgnąć po gotowe preparaty, które przeznaczone są do tych iglaków, ale ich użycie powinno być dostosowane nie tylko do wielkości roślin, ale także podłoża. Przede wszystkim wyznacznikiem powinny być wskazówki producenta zamieszczone na opakowaniu, ale w przypadku gleb przepuszczalnych, lepiej zastosować mniejszą dawkę.
Stosowanie nawozów zakupionych w sklepie ogrodniczym powinno być rozważne. Dlaczego? Takie nawożenie tuj może spowodować przenawożenie, a to skutkuje pogorszeniem się kondycji roślin. Nie tylko utrudnia to pobieranie cennych substancji z gleby, ale także naraża tuje na brązowienie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po bezpieczne nawozy naturalne. Dla tuj idealnie sprawdza się kompost lub obornik.
Zobacz także: