Kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie? Czy można to robić wiosną?

Hiacynty to jedne z najpiękniejszych roślin, jakie zdobią nasze rabaty w kwietniu i w maju. Dzięki nim ogród wypełnia się cudownym zapachem, a wielobarwne kwiaty są w stanie zamienić naszą przestrzeń w rajski zakątek. Wielu, zwłaszcza początkujących ogrodników, zastanawia się, kiedy sadzić hiacynty do gruntu. Wiosna najbardziej kojarzy się z tego rodzaju pracami, ale każda roślina ma nieco inne wymagania. Jak to wygląda w przypadku hiacyntów?

Jaki jest najlepszy termin na sadzenie hiacyntów w ogrodzie?
Jaki jest najlepszy termin na sadzenie hiacyntów w ogrodzie?123RF/PICSEL

Kiedy sadzimy hiacynty?

Dzwonkowate kwiaty hiacyntów zebrane w imponujące grona przyjmują różne kolory w zależności od odmiany. Dzięki nim w naszych ogrodach pojawiają się niebieskie, białe, żółte, różowe, łososiowe, pomarańczowe, czerwone i fioletowe akcenty. Podziwiamy je od kwietnia do maja, więc śmiało można uznać hiacynty za jedne z najpiękniejszych wiosennych roślin.

Mamy jednak złą wiadomość dla wszystkich osób, które planowany sadzenie hiacyntów wiosną. Zaliczają się one do roślin cebulowych, więc właściwym terminem na umieszczenie ich w gruncie jest jesień. Hiacynty sadzimy od września do października, wcześniej spulchniając ziemię i usuwając chwasty.

Należy zapewnić im miejsce osłonięte od działania porywistego wiatru oraz lekko zacienione. W wymaganiach hiacyntów podkreślić trzeba znaczenie podłoża - powinno być one żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Warto więc z wyprzedzeniem zastanowić się, jaka lokalizacja w ogrodzie będzie najbardziej odpowiednia.

Maja Popielarska radzi, jakie rośliny sadzić jesieniąNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Sprawdź także: Kiedy sadzić mieczyki?

Jak pielęgnować hiacynty wiosną?

Wiosną możemy skupić się na innych roślinach i pracach ogrodowych, ponieważ pielęgnacja hiacyntów o tej porze roku nie jest zbyt absorbująca. Po rozpoczęciu wzrostu warto zasilić je saletrą amonową, a w późniejszym okresie nawozami wielkoskładnikowymi, które stosować można aż do przekwitnięcia. Trzeba jednak dopilnować, by ostatnią dawkę odżywki zafundować hiacyntom, gdy liście są jeszcze zielone.

Zabiegiem niezbędnym w uprawie tych wyjątkowo ozdobnych roślin jest regularne podlewanie. Miejmy to na uwadze zwłaszcza w sytuacji, kiedy wiosna nie obfituje w opady deszczu.

Co robić z hiacyntami po przekwitnięciu?

Szacuje się, że czas kwitnienia hiacynta trwa od dwóch do trzech tygodni. Kluczowe dla jego regeneracji i ponownego zakwitania w kolejnym sezonie jest właściwe zadbanie o roślinę po przekwitnięciu. Co trzeba wiedzieć?

  • Gdy znikną już kolorowe kwiaty, hiacynta należy na jakiś czas zostawić w spokoju. Nie poleca się obcinania liści, ponieważ nadal pracują nad dostarczaniem energii do podziemnych cebul. Pozwólmy im uschnąć w naturalny sposób.
  • Dopiero w tym momencie cebule możemy wykopać. Usuńmy z nich liście, oczyśćmy z resztek ziemi i pozostawmy do wysuszenia.
  • Cebule hiacyntów należy przechowywać do jesieni w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Warto zapakować je do najzwyklejszej papierowej torebki lub pudełka z kartonu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas