Kiedy sadzić hortensje bukietowe? Sprawdź, ile czasu zostało
Hortensja bukietowa to okazała, bujnie i długo kwitnąca roślina, która zdobi ogród od lipca do października. Właśnie teraz przypada dobry czas na sadzenie tej rośliny w ogrodzie. Podpowiadamy, jak wykonać prawidłowo ten zabieg i w jaki sposób zadbać o krzew, aby cieszył oko obfitymi kwiatami.
Spis treści:
Hortensje bukietowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć
Hortensje bukietowe to krzewy pochodzące z Azji. Mogą osiągać nawet 3 metry wysokości. Wyróżniają je stożkowate kwiaty, które mogą przybrać białą, różową lub zieloną barwę. Zakwitają na początku lipca i zdobią ogród do końca września. Liście hortensji są podłużne i delikatnie zaostrzone na końcach.
Hortensje bukietowe to rośliny, które najlepiej się czują na stanowisku słonecznym. Dodatkowo są bardzo odporne na mróz, dlatego wymagają zabezpieczenia jedynie podczas bardzo mroźnej zimy, gdy nie ma zbyt wiele śniegu, który stanowiłby naturalną powłokę dla hortensji.
Kiedy sadzić hortensje?
Już wczesną wiosną sprzedawane są hortensje w doniczkach. Jeśli posiadają dobrze rozwinięty system korzeniowy, można je sadzić nawet przez cały sezon.
Hortensje bukietowe najlepiej jest umieścić w gruncie zaraz po ich zakupie. Najbardziej odpowiedni czas na ich sadzenie to wiosna lub jesień. Zawsze należy to robić w pochmurny i w miarę ciepły dzień, niezależnie od tego, którą porę roku wybierzemy.
Decydując się na jesienne sadzenie hortensji, nie warto zbyt długo zwlekać, aby nie robić tego podczas pierwszych przymrozków. Ułatwi to roślinie ukorzenienie się i aklimatyzację na nowym stanowisku. Wobec tego, sadzenie hortensji najlepiej jest przeprowadzić najpóźniej do listopada.
Czytaj również: Nawożenie hortensji. Pamiętaj o tych zasadach
Jak sadzić hortensje bukietowe?
Hortensje bukietowe powinny być umieszczone na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, ponieważ siła wiatru może połamać obciążone dużymi kwiatostanami pędy. Sam proces sadzenia musi być wykonany prawidłowo, aby roślina mogła się ukorzenić i zdrowo rozwijać. Podpowiadamy, jak sadzić hortensje bukietowe, krok po kroku:
- Przygotuj podłoże - to, jaka ziemia zostanie wybrana do hortensji, jest bardzo istotne. Te rośliny potrzebują gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, napowietrzonej i lekko wilgotnej. Pamiętaj również o oczyszczeniu ziemi z wszelkich zanieczyszczeń oraz chwastów. Warto też dopilnować odpowiedniego zakwaszenia gleby, które dla hortensji wynosi 4,5 - 5,5 pH. Można do tego użyć kwaśnego torfu, nawozów zakwaszających lub przekompostowaną korę sosnową.
- Wykop dołek - wgłębienie, w którym będzie umieszczona hortensja bukietowa, powinno być głębokości donicy, w której jest sadzonka, a jego szerokość powinna być dwa razy większa niż jej średnica. Warto na dno wgłębienia dodać niewielką warstwę obornika, kwaśnej próchnicy i ziemi ogrodowej w proporcjach 1:1:2.
- Zanurz hortensję - jeśli ziemia sadzonki jest sucha, to zanurz roślinę wraz z doniczką. Następnie wybij ją z pojemnika. Zrób to delikatnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego hortensji. W momencie, gdy po wyjęciu sadzonki z doniczki widzisz, że jej korzenie są uszkodzone lub za długie, przytnij je, dzięki czemu roślina urośnie silniejsza.
- Umieść sadzonkę w dołku - hortensje bukietowe należy sadzić na głębokości takiej, na jakiej rosły w doniczce. Wyjątkiem są gleby piaszczyste, gdzie sadzonki umieszczamy o 4 centymetry głębiej.
- Ubij ziemię - delikatnie ugnieć glebę wokół hortensji, a następnie pamiętaj o regularnym podlewaniu sadzonek.
W jakich odległościach sadzić hortensje?
Ważna jest również wiedza, w jakich odległościach sadzić hortensje, aby mogły się zdrowo rozwijać i rozbudowywać swój system korzeniowy. Gęstość sadzenia krzewów hortensji zależy od siły ich wzrostu.
Gatunki karłowate sadzi się w odległości 50-70 centymetrów, natomiast odmiany silnie rosnące należy umieszczać w odległości 100-120 centymetrów. Jeśli decydujemy się na hortensje pnące, to trzeba je posadzić co najmniej 30-40 cm od muru lub płotu.
Pielęgnacja hortensji po posadzeniu
Posadzone hortensje bukietowe potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, która pomoże im zdrowo się rozrastać. W pierwszej kolejności, po posadzeniu rośliny, należy uformować ziemię wokół krzewu, tak aby tworzyła nieckę gromadzącą wodę. Podlewając hortensje, warto robić to za pomocą deszczówki, aby utrzymywać odpowiednie zakwaszenie gleby.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla hortensji jest ściółkowanie. Można je wykonywać za pomocą przekompostowanej kory sosnowej, torfu, trocin drzew iglastych lub liści dębu. Wokół sadzonek rozprowadza się warstwę ściółki, która ma około 5-10 centymetrów. Posiada ona właściwości, dzięki którym gleba będzie miała odpowiednią wilgotność, a także zapewni chłód latem oraz ciepło zimą dla systemu korzeniowego rośliny. Oprócz tego powiększa ona zawartość próchnicy w glebie i poprawia jej strukturę.
Następnym ważnym krokiem podczas dbania o hortensje jest ich nawożenie. Odbywać powinno się to kilka razy w roku i warto zacząć już działać w tym kierunku na przełomie marca i kwietnia, o ile mamy wtedy sprzyjające warunki pogodowe. Nawożenie hortensji powinno być wykonane również podczas jej zakwitania. Wraz z końcem sierpnia należy ograniczyć dostarczanie nawozu, aby przygotować roślinę na zimę. W tym czasie można jedynie stosować nawozy fosforowo-potasowe.
Czego nie lubią hortensje?
Prawidłowe zasadzenie i pielęgnacja zapewnią roślinie odpowiednie warunki do wzrostu i zakwitania. Jednak należy też pamiętać o tym, czego nie lubią hortensje i na co trzeba uważać podczas ich uprawy:
- Zbyt silne i niskie przycinanie - to zabieg, który wspomaga wzrost krzewu, jednak nieprawidłowo wykonane przycinanie hortensji może spowodować, że jej pędy będą niewielkie i pozbawione kwiatów.
- Pełne słońce - hortensje bukietowe lubią miejsca słoneczne, ale należy unikać pełnego słońca, które mogłoby przypalić ich delikatne liście.
- Zbyt głęboki cień - to kolejna skrajność, która negatywnie wpływa na hortensje. Krzew posadzony w zbyt dużym cieniu, może mieć problemy z zawiązaniem pąków kwiatowych.
- Za mało wody - hortensje lubią regularne podlewanie. Nawet botaniczna nazwa tych roślin Hydrangea oznacza "naczynie na wodę" i wskazuje na to, że to krzewy bardzo źle znoszące suszę.
- Choroby lub szkodniki - jeśli w przypadku ich pojawienia się zbyt późno zareagujemy, to hortensje mogą nie zakwitnąć w następnym sezonie. Chorobom hortensji sprzyjają zwłaszcza częste opady, susza czy wysoka temperatura.
Czytaj również:
Zobacz także: