Kiedy sadzić hortensje bukietowe? Sprawdź, ile czasu zostało

Sadzenie hortensji może odbywać się nawet jesienią
Sadzenie hortensji może odbywać się nawet jesienią123RF/PICSEL

Hortensje bukietowe - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Zobacz również:

    Kiedy sadzić hortensje?

    Hortensje bukietowe zdobią ogród od lipca do późnej jesieni
    Hortensje bukietowe zdobią ogród od lipca do późnej jesieni123RF/PICSEL

    Jak sadzić hortensje bukietowe?

    1. Przygotuj podłoże - to, jaka ziemia zostanie wybrana do hortensji, jest bardzo istotne. Te rośliny potrzebują gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, napowietrzonej i lekko wilgotnej. Pamiętaj również o oczyszczeniu ziemi z wszelkich zanieczyszczeń oraz chwastów. Warto też dopilnować odpowiedniego zakwaszenia gleby, które dla hortensji wynosi 4,5 - 5,5 pH. Można do tego użyć kwaśnego torfu, nawozów zakwaszających lub przekompostowaną korę sosnową.
    2. Wykop dołek - wgłębienie, w którym będzie umieszczona hortensja bukietowa, powinno być głębokości donicy, w której jest sadzonka, a jego szerokość powinna być dwa razy większa niż jej średnica. Warto na dno wgłębienia dodać niewielką warstwę obornika, kwaśnej próchnicy i ziemi ogrodowej w proporcjach 1:1:2.
    3. Zanurz hortensję - jeśli ziemia sadzonki jest sucha, to zanurz roślinę wraz z doniczką. Następnie wybij ją z pojemnika. Zrób to delikatnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego hortensji. W momencie, gdy po wyjęciu sadzonki z doniczki widzisz, że jej korzenie są uszkodzone lub za długie, przytnij je, dzięki czemu roślina urośnie silniejsza.
    4. Umieść sadzonkę w dołku - hortensje bukietowe należy sadzić na głębokości takiej, na jakiej rosły w doniczce. Wyjątkiem są gleby piaszczyste, gdzie sadzonki umieszczamy o 4 centymetry głębiej.
    5. Ubij ziemię - delikatnie ugnieć glebę wokół hortensji, a następnie pamiętaj o regularnym podlewaniu sadzonek.

    W jakich odległościach sadzić hortensje?

    Pielęgnacja hortensji po posadzeniu

    Czego nie lubią hortensje?

    • Zbyt silne i niskie przycinanie - to zabieg, który wspomaga wzrost krzewu, jednak nieprawidłowo wykonane przycinanie hortensji może spowodować, że jej pędy będą niewielkie i pozbawione kwiatów.
    • Pełne słońce - hortensje bukietowe lubią miejsca słoneczne, ale należy unikać pełnego słońca, które mogłoby przypalić ich delikatne liście.
    • Zbyt głęboki cień - to kolejna skrajność, która negatywnie wpływa na hortensje. Krzew posadzony w zbyt dużym cieniu, może mieć problemy z zawiązaniem pąków kwiatowych.
    • Za mało wody - hortensje lubią regularne podlewanie. Nawet botaniczna nazwa tych roślin Hydrangea oznacza "naczynie na wodę" i wskazuje na to, że to krzewy bardzo źle znoszące suszę.
    • Choroby lub szkodniki - jeśli w przypadku ich pojawienia się zbyt późno zareagujemy, to hortensje mogą nie zakwitnąć w następnym sezonie. Chorobom hortensji sprzyjają zwłaszcza częste opady, susza czy wysoka temperatura.
    Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieINTERIA.TVInteria.tv
    Oceń artykuł
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?