Kiedy sadzić lilie wiosną? Od czego zacząć?
Lilie w ogrodzie przykuwają wzrok pięknymi kwiatami i zachwycają intensywnym zapachem. Przebywanie w ich otoczeniu przynosi więc ogromną przyjemność. By w sezonie cieszyć się ich towarzystwem, wiosną musimy zadbać o stworzenie im odpowiednich warunków. Zbliża się właśnie najlepszy czas na sadzenie lilii, lecz zanim rozpoczniemy pracę, musimy to odpowiednio rozplanować. Przygotowanie stanowiska dla tych wyjątkowych kwiatów rządzi się bowiem swoimi zasadami, których koniecznie trzeba przestrzegać.
Spis treści:
Kiedy sadzić lilie w ogrodzie?
Wyróżnia się dwa terminy sadzenia cebulek lilii: wiosenne i jesienne. Doświadczeni ogrodnicy zwracają uwagę, że w przypadku większości odmian, lepszym terminem jest ten pierwszy. Daje on roślinom więcej czasu na ukorzenienie się i przygotowanie do przetrwania zimowych temperatur. Sadzenie należy przeprowadzać od kwietnia do maja. Wymaga to jednak odpowiedniego planu, o którego organizacji powinniśmy pomyśleć nawet pod koniec marca.
Sadzenie lilii wiosną: Od czego zacząć?
Zdecydowanie się na wiosenne sadzenie lilii polecane jest z jeszcze jednego praktycznego względu. Właśnie wtedy w sklepach ogrodniczych wybór cebulek jest największy. Będąc na zakupach, trzeba zwrócić uwagę na ich wygląd i wybierać zdrowe okazy bez jakichkolwiek przebarwień i śladów świadczących o uszkodzeniu lub chorobach.
Należy sadzić je od razu po zakupie. Zanim jednak do tego dojdziemy, trzeba właściwie przygotować stanowisko pod lilie. Pracę zaczynamy dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem. Wybrane przez nas miejsce odchwaszczamy, a glebę spulchniamy. Zrobienie tego z wyprzedzeniem daje nam gwarancję, że ziemia zdąży osiąść, dzięki czemu będziemy w stanie umieścić cebulki na odpowiedniej głębokości. Przy okazji do gleby aplikujemy nawóz wieloskładnikowy, w którym dominują azot, fosfor i potas.
Sadzenie lilii wiosną: Od czego zacząć?
Lilie preferują żyzną i przepuszczalną glebę. Gliniaste, ciężkie i mokre podłoże im nie służy. Ziemia powinna mieć lekko kwaśny odczyn - pH 5,5-7. Ważny jest wybór stanowiska, w którym kwiaty będą osłonięte od wiatru. Poleca się sadzić je w skupiskach - wtedy też wyglądają najpiękniej! Trzeba pamiętać, że do rozwoju i bujnego kwitnienia potrzebują dużo słońca. W cieniu kwiaty nie będą zbyt imponujące.
Sprawdź: Kiedy sadzić lawendę do gruntu?
Jak sadzić lilie?
Wygląda na to, że wszystko jest już gotowe i możemy przejść do sadzenia! Tuż przed tym ziemię warto jeszcze zgrabić i usunąć ewentualne chwasty. Co dalej?
- Wykopujemy dołki. W przypadku odmian niskich powinny mieć głębokość 10-15 centymetrów, a w przypadku wysokich 15-20 centymetrów.
- Minimalny odstęp, jaki trzeba zachować między poszczególnymi egzemplarzami to 25 centymetrów. Ponownie trzeba mieć na uwadze wymagania konkretnej odmiany, ponieważ wysokie i bardziej rozłożyste potrzebują więcej przestrzeni i muszą być sadzone w odstępach nawet półmetrowych.
- Cebulki umieszczamy w dołkach, zasypujemy i delikatnie uklepujemy glebę.
- Na koniec podlewamy obficie, ale uważając, by nie przedobrzyć. Należy unikać powstania błota w miejscu posadzenia lilii.
Polecamy: