Kiedy sadzić mieczyki?

Mieczyki, znane również jako gladiole, charakteryzują się różnokolorowymi kwiatami, które podziwiać można latem. W przypadku niektórych odmian kwitnienie trwa nawet do wczesnej jesieni! Choć zachwycają wyglądem, są dość wymagające w uprawie. Z racji dużej wrażliwości na mrozy, nie mogą zimować w gruncie. Dlatego wiosną kluczowy staje się wybór terminu sadzenia mieczyków. Czym się kierować, układając swój ogrodniczy plan? Jak powinno wyglądać sadzenie mieczyków do gruntu? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym poradniku.

Kiedy i jak sadzić mieczyki?
Kiedy i jak sadzić mieczyki?123RF/PICSEL

Sadzenie mieczyków: Od czego zacząć?

Spektakularny wygląd mieczyków w dużej mierze zależy nie tylko od zapewnienia roślinom odpowiednich warunków, ale także od jakości i kondycji samych cebulek. Zanim umieścimy je w ziemi, należy upewnić się, że są suche, na ich powierzchni nie ma niepokojących plam czy śladów po ingerencji szkodników.

Uprawę mieczyków warto rozpocząć od zaprawienia bulw preparatem grzybobójczym. Nie jest to zabieg skomplikowany! Cebulki wystarczy umieścić na kwadrans w zawiesinie specjalistycznego środka, następnie odsączyć i wysuszyć. Dzięki temu zwiększymy odporność gladioli na wyniszczające choroby.

Kiedy sadzić mieczyki w ogrodzie?

Są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, więc zaszkodzić im mogą nawet wiosenne przymrozki. Z tego powodu sadzenie mieczyków planujemy na drugą połowę kwietnia lub początek maja. Temperatura nie powinna być jednak naszym jedynym kryterium. Gladiolom nie służy mokra gleba, więc w przypadku występowania obfitych opadów deszczu z sadzeniem należy poczekać do momentu, aż ziemia nieco przeschnie. Inaczej rośliny będą narażone na atak chorób grzybowych, które doprowadzą do ich gnicia i obumierania.

Mimo to nie należy nadmiernie zwlekać. Gladiole nie tylko późno zakwitną, ale sadzenie ich podczas upałów hamuje bujny wzrost i skutkuje mniej obfitym kwitnieniem.

Gdzie sadzić mieczyki?

Każdego roku należy znaleźć dla gladioli inne miejsce. Nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie kwiatów, które mają tendencję do bycia nosicielami szkodliwych grzybów i chorób wirusowych. Zaliczają się do nich między innymi: pelargonie, astry, lilie, floksy i bratki. Kiepskim pomysłem jest sadzenie mieczyków w miejscu, w którym w zeszłym sezonie znajdowały się ogórki, pomidory, buraki, fasola i truskawki.

Jakie stanowisko dla mieczyków wybrać? Miejsce powinno być dobrze nasłonecznione, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Zapewnijmy gladiolom żyzną i przepuszczalną glebę. Najlepiej rosną na ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6,5-7).

Jak sadzić cebulki mieczyków?

Jeśli warunki sprzyjają, czas przejść do działania.

  • W pierwszej kolejności glebę pod gladiole należy porządnie przekopać. Przyda się również wymieszanie jej z kompostem. Następnie wyrównujemy podłoże przy pomocy grabi.
  • Jak głęboko sadzić mieczyki? Trzymajmy się uniwersalnej zasady, według której głębokość powinna odpowiadać trzykrotnej wysokości bulw.
  • Między cebulkami należy zachować dystans 15-20 centymetrów. Nie powinniśmy go zmniejszać, ponieważ rośliny potrzebują przestrzeni do wzrostu. Zbyt duże odległości sprawiają z kolei, że rabata z kwiatami nie wygląda już tak efektownie.

Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały?

Wysokie odmiany gladioli osiągają nawet półtora metra wysokości, dlatego tak ważne jest dopilnowanie posadzenia cebulek na odpowiedniej głębokości. To najczęstsza przyczyna przechylania się i przewracania wzrastających kwiatów.

Dla dodatkowej ochrony, mieczyki warto przywiązać do ogrodniczych palików, dzięki którym nawet najbardziej bujne kwiatostany nie będą stanowić nadmiernego przeciążenia dla rośliny.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas