Reklama

Kiedy sadzić tuję, by rosły bujnie? Ta zasada zawsze się sprawdza

Tuje to rośliny, które bardzo często rosną w ogródkach Polaków. Są stosunkowo łatwe w uprawie – nie potrzebują wiele, by rosnąć bujnie. Wysokie i rozłożyste tworzą imponujący żywopłot, z kolei te mniejsze zdobią rabaty i świetnie uzupełniają zielone kąty przy domu. Tuje mają jeszcze jedną zaletę: to rośliny zimozielone. Jeśli posadzimy je w odpowiednim czasie, możemy mieć pewność, że będą ozdabiać nasz ogród przez wiele lat i o każdej potrze roku. Kiedy sadzić tuje?

Tuja - żywotnik 

Tuja ogrodowa często nazywana jest także żywotnikiem. Należy do roślin iglastych z rodziny cyprysowatych, jest wyjątkowo zdobna i doskonale urozmaica przestrzeń wokół domu. Może rosnąć zarówno w glebie, jak i w donicach. Wszystko zależy od odmiany, na jaką się zdecydujemy.

Tuje w naszym kraju cieszą się dużą popularnością. Polacy chętnie zdobią nimi ogrody i rabaty. Nic dziwnego: to rośliny, które pięknie uzupełniają zieloną przestrzeń i są wyjątkowo łatwe w uprawie. Nie wymagają częstego podlewania i nawożenia. Rosną szybko - średnio przybywa im około 25 cm rocznie.

Żywotniki doskonale znoszą okresową suszę, a także przymrozki. Nie przeszkadza im również półcieniste stanowisko. Mimo zmieniających się pór roku są zielone i bujne. Cieszą oko fantazyjnymi kształtami - idealnie nadają się do formowania przez przycinanie.

Reklama

Zobacz również: Znajduje się w niemal każdym ogrodzie. Czy jest bezpieczna dla zdrowia?

Tuja ogrodowa: Jaką odmianę wybrać?

Istnieje pięć odmian żywotnika. Różnią się one między sobą kolorem, docelową wielkością, tempem  wzrostu, a także wymaganiami pielęgnacyjnymi i wytrzymałością. W Polsce najczęściej spotyka się trzy rodzaje tuj: Thuja occidentalis, Thuja plicata, Thuja orientalis.

Zdecydowanie najmniej wymagającą odmianą jest Thuja occidentalis, a więc żywotnik zachodni. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i stosunkowo wąskim pokrojem. Może osiągnąć nawet 15 metrów. Idealnie nadaje się więc jako żywopłot.

Zobacz również: Czy sąsiad może żądać przycięcia tui w ogrodzie? Oto co mówi prawo

Kiedy sadzić tuję? Pora roku ma znaczenie!

Aby przez długie lata cieszyć się bujnymi tujami w ogrodzie, należy posadzić je w określonym czasie. Te rośliny potrzebują kilka tygodni, by się zaaklimatyzować. Zdecydowanie najlepszymi okresami na sadzenie tui są: wczesna wiosna, późne lato i wczesna jesień. Wrzesień nadaje się do tego zadania idealnie. Dlaczego?

Tuje potrzebują kilku tygodni, by przyjąć się w ogrodzie. Ogrodnicy ostrzegają, że jeśli posadzimy te rośliny późną jesienią, mogą nie przetrwać zimy. Eksperci są zdania, że najlepiej jest zdecydować się na sadzenie minimum sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. W tym czasie roślina zdąży uodpornić się na mrozy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tuje

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama