Znajduje się w niemal każdym ogrodzie. Czy jest bezpieczna dla zdrowia?
Tuja jest jedną z najpopularniejszych roślin żywopłotowych, którą z chęcią sadzimy w naszych ogrodach. Jest niedroga, a do tego szybko i gęsto rośnie, skutecznie odgradzając nas od sąsiadów. Głośno jednak o jej niebezpiecznym wpływie na ludzkie zdrowie. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Odpowiadamy!
Tuja jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej, która w Europie pojawiła się w latach 30. XVI wieku jako gatunek ozdobny. W warunkach naturalnych jest długowiecznym, wysokim drzewem. W Polsce dorasta do około 15 metrów.
Tuja jest prawdziwą ulubienicą Polaków, którzy z chęcią sadzą ją w swoich ogrodach. Roślina bowiem nie tylko szybko, ale również gęsto rośnie, tworząc prawdziwy szpaler, odgradzający nas od sąsiadów. Wkrótce jednak okazało się, że roślina może być wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia. Czy to prawda?
Zobacz również: Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?
Czy tuje są trujące?
Rodzice chłopca wyjaśnili, że dziecko bawiło się na placu zabaw i włożyło coś do ust. Jak się później okazało, był to pęd tui. W tkankach rośliny znajduje się bowiem toksyczna substancja - tujon. Czy sadzenie tui w ogrodzie jest więc dobrym pomysłem?
Tuja w ogrodzie. Czy jest bezpieczna dla zdrowia?
Tujon jest substancją chemiczną zawartą w olejkach eterycznych wielu roślin ogrodowych - szałwii, jałowca, wrotyczu czy piołunu. W żywotnikach, jakimi są tuje, tujon zawiera każda nadziemna część - łuski i pędy. Mimo tego ilość gałązek, którą musiałby zjeść człowiek, aby doszło u niego do zatrucia jest ogromna. Dlatego też przypadkowe zatrucie żywotnikiem jest wręcz niemożliwe.
Czy zaszkodzić może nam samo przebywanie w otoczeniu tui? Wydzielane przez te rośliny olejki eteryczne, które trafiają do powietrza w żaden sposób nie wpływają na stan naszego zdrowia. Dawka jest zbyt mała, aby doszło do zatrucia organizmu.
Kontakt skóry z krzewem tui może wywołać podrażnienie lub zaczerwienienie. Warto więc wykonywać wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w rękawicach oraz odzieży z długim rękawem.
Zobacz również: Boisz się kleszczy w ogrodzie? Ta roślina ci pomoże