Kiedy sadzić tuje? Co zrobić, żeby się dobrze przyjęły?

Ogrodnicy z utęsknieniem wypatrują końca zimy, by móc wreszcie na dobre rozpocząć prace w ogrodzie. Chcesz, by rośliny tworzyły efektowne dekoracje lub zależy ci na szczelnym żywopłocie? Postaw na żywotniki. Ich popularność w polskich ogrodach wciąż nie maleje! Podpowiadamy, kiedy sadzić tuje, jak gęsto i co zrobić, by zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju.

Kiedy sadzić tuje i jak się za to zabrać?
Kiedy sadzić tuje i jak się za to zabrać?123RF/PICSEL

  • Tuje na stałe wpisały się w krajobraz polskich ogrodów i parków. Słyną jako krzewy proste w uprawie i niewymagające.
  • Sadzenie żywotników nie jest skomplikowane, ale składa się z kilku etapów, o których nie można zapomnieć.
  • Sprawdź, jak gęsto sadzić tuje i w którym miejscu w ogrodzie będą rozwijać się bez przeszkód.

Kiedy sadzić tuje - wiosną czy jesienią?

Żywotniki są częstym widokiem w polskich ogrodach. Wszystko za sprawą ich wytrzymałości na zmieniające się w ciągu całego roku warunki oraz efektowny wygląd. Dobrze prezentują się jako solitery, ale wiele osób decyduje się na wykorzystanie tui jako żywopłot. Chcesz zaprosić te zimozielone rośliny do swojego ogrodu i zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie?

  • W przypadku krzewów, których bryła korzeniowa znajduje się w donicy z ziemią, kalendarz sadzenia jest łaskawy. Tuje sadzić można przez cały sezon wegetacyjny - zazwyczaj od połowy kwietnia do przełomu września i października. Ważne jest, aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami i dać iglakom co najmniej pięć tygodni na ukorzenienie się. Dzięki temu niskie temperatury nie będą im straszne.
  • Jeśli kupujesz tuje, które zostały wykopane ze szkółki drzew i mają nieosłoniętą bryłę korzeniową lub jej jedyną ochroną jest worek jutowy, sprawa wygląda nieco inaczej. Sadzenie należy zaplanować między połową kwietnia a połową maja. Jesienne sadzenie tui powinno mieć miejsce dopiero we wrześniu lub w październiku.
Dobrze zaplanuj prace w ogrodzie
Dobrze zaplanuj prace w ogrodzie123RF/PICSEL

Tutaj żywotniki rosną najlepiej

Zastanawiasz się, gdzie posadzić tuje i czym kierować się podczas wybierania stanowiska? Co prawda krzewy nie są zbyt wybredne, ale zdecydowanie najlepiej będą rozwijać się w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. W takiej lokalizacji ich kolor będzie najbardziej nasycony. Sadzenie tui warto zaplanować tak, aby rośliny były osłonięte od wiatru.

Jakie podłoże odpowiada tujom?

W tej dziedzinie również należy podkreślić stosunkowo niskie wymagania żywotników. Podejrzewamy, że coraz bardziej przekonujesz się do tego, że to naprawdę dobry wybór do ogrodu, zwłaszcza gdy nie możesz sobie pozwolić na stałe doglądanie roślin i częste zabiegi pielęgnacyjne.

Żyzna i przepuszczalna gleba jest idealna dla tui. Mimo to rośliny nie są wybredne i mają zdolność rozwijania się na większości rodzajów podłoża. Wyjątkiem jest gliniasta i ciężka ziemia, w przypadku której często dochodzi do zastojów wody. Sadzenia żywotników nie zaleca się również na suchych i jałowych glebach.

Jak gęsto sadzić tuje?

Weź pod uwagę, że żywotniki potrzebują przestrzeni do swobodnego wzrostu. Co ile sadzić tuje? Dokładna odległość zależy od odmiany, jaką zamierzasz uprawiać, ale dość uniwersalną zasadą jest zachowanie 50-60 centymetrów odległości między krzewami. Taka wartość jest polecana zwłaszcza do tworzenia zwartego żywopłotu. To również minimalna odległość zalecana podczas sadzenia tui przy płocie.  Jeśli chcesz, by rośliny były rozstawione bardziej swobodnie, możesz sadzić je co 80-100 centymetrów.

Z instrukcją sadzenia tui poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik
Z instrukcją sadzenia tui poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik123RF/PICSEL

Do roboty, czyli sadzenie tui krok po kroku

Pierwszym etapem pracy jest usunięcie z podłoża trawy i chwastów. W ten sposób wyeliminujesz konkurencję, która hamowałaby rozwój żywotników i utrudniałaby ich ukorzenienie się. Co dalej?

  • Zaleca się, aby bryłę korzeniową umieścić w wiaderku z wodą na 10-15 minut przed sadzeniem.
  • Po wyborze i oczyszczeniu stanowiska wykop głęboki dołek (co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej), który wypełnisz żyzną ziemią. Możesz wykorzystać specjalistyczne podłoże do iglaków lub dodać przekompostowaną ziemię ogrodową.
  • Takie podłoże jest gotowe do przyjęcia żywotników. Umieszczaj je tak, by krzewy były ustawione stabilnie. Zasyp i delikatnie ugnieć ziemię w taki sposób, aby uformować wokół rośliny niewielkie zagłębienie.
  • Wlej w nie wodę, ponieważ świeżo posadzony krzew wymaga regularnego podlewania.
  • Dla dodatkowego zabezpieczenia wokół tui możesz rozsypać cienką warstwę torfu albo kory.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas