Wypróbuj domowy nawóz. Tuje będą rosnąć jak szalone

Systematyczne ocieplenie klimatu powoduje, że temperatura w zimie często wynosi sporo powyżej zera. Powoduje to wzrost parowania wody i zwiększenia potrzeb fizjologicznych tui. Dotyczy to zarówno okazów uprawianych w donicach, jak i ogrodowych. Przedwiosenna pielęgnacja zimozielonych krzewów jest istotna. To pozwoli na uchronienie okazów przed zimowymi uszkodzeniami. Dzięki temu będą lepiej przygotowane na nadchodzący sezon. Ale jak wygląda sprawa z ich nawożeniem? Kiedy zabieg ten najlepiej wykonywać? Wyjaśniamy.

Tuja potrzebuje odpowiedniej opieki przez cały rok
Tuja potrzebuje odpowiedniej opieki przez cały rok123RF/PICSEL

  • Tuje to odmiana iglaków, które znane są też pod nazwą żywotników.
  • Krzewy te dobrze znoszą mrozy, pięknie zdobią ogród w czasie zimy.
  • W razie braku opadów należy ją systematycznie nawadniać: nawet poza okresem wegetacyjnym.

Jak pielęgnować tuje zimą?

Tuje to rośliny, które pobierają wodę przez cały rok, również w okresie zimy. Pomagają im w tym nie tylko korzenie. Woda pobierana jest też przez igły, co pozwala zachować ich jędrność i intensywny kolor. Śnieg tworzy naturalną barierę ochronną dla drzew iglastych. Niestety ocieplenie się klimatu powoduje, że tuje nie radzą sobie z panującymi warunkami pogodowymi. Parująca woda pod wpływem wzrastającej temperatury powoduje usychanie tui.

Czy nawozić tuje zimą?

Tuje należy podlewać też w czasie zimy
Tuje należy podlewać też w czasie zimy123RF/PICSEL

Zadaniem ogrodników w czasie zimy jest przygotowanie tui na nadchodzący sezon. Zimowe uszkodzenia roślin zimozielonych może negatywnie wpłynąć na przyswajanie przez nie składników pokarmowych. Dotyczy to między innymi tui, u których należy monitorować poziom nawodnienia. To ważne w czasie okresu zimowego, kiedy należy chronić okazy przed suszą fizjologiczną.

Jak nawadniać tuje w zimie?

W styczniu dobrze jest nawodnić rośliny w okresie odwilży. Woda musi mieć temperaturą podobną do panującej na zewnątrz. Warto dodać też odrobinę nawozu, który pozwoli dotrwać roślinom, aż do wiosny. Pamiętaj jednak, by były to znacznie mniejsze proporcje. Unikaj nawozów z azotem, by nie stymulować krzewu do wzrostu. Warto wykorzystać domowe specyfiki. Dotyczy to szczególnie usychających i marnie wyglądających iglaków. To zwłaszcza one potrzebują dodatkowego wzmocnienia.

Fusy po kawie

Fusy z kawy to doskonały nawóz do tui
Fusy z kawy to doskonały nawóz do tui123RF/PICSEL

Jeśli tuje marnieją w oczach, warto wykorzystać fusy po kawie. Zawierają ważne dla roślin minerały między innymi potas i magnez. Pierwiastki te wzmacniają tuje, nadają im intensywniejszej barwy. Ponadto chronią rośliny przed szkodnikami czy chorobami grzybowymi. Składniki pokarmowe uodparniają tuje na skraje warunki pogodowe: mrozy czy susze. Jak przygotować nawóz z fusów kawy?

  1. Pozostałe fusy zalej gorącą wodą i poczekaj, aż wystygnie.
  2. Następnie przelej do konewki z wodą i podlej naparem tuje.

Woda po warzywach

Kiedy po gotowaniu warzyw zostanie ci woda, nie wylewaj jej. Możesz nią podlać tuje, które potrzebują odpowiednich składników odżywczych. Witaminy i minerały znajdujące się w mieszance wzmocnią tuje. Pamiętaj jednak, by mieszanka nie zawierała szkodliwej soli i przypraw. Składniki te źle wpłyną na kondycję tui. Wystarczy, że ostudzony wywar rozcieńczysz z wodą w konewce i podlejesz krzewy. Uważaj jednak, by nie przesadzać z nadmiernym nawożeniem tui. Szczególnie w czasie zimy.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas