Kiedy ścinać trawę ozdobną? Zły termin może jej poważnie zaszkodzić

Trawa ozdobna do ogrodu to coraz częstszy wybór osób, którym zależy na efektownym wypełnieniu przydomowej przestrzeni. Pięknie kołysze się na wietrze, a liczne gatunki zwracają uwagę różnorodnością barw. Jednak pod koniec sezonu pojawiają się również wątpliwości związane z pielęgnacją tej ogrodowej dekoracji. Kiedy ścinać trawę ozdobną? Czasem lepiej wstrzymać się z pracą, by nie doprowadzić uprawianych okazów do ruiny.

Kiedy ścinać trawy ozdobne? Wiosną czy jesienią?
Kiedy ścinać trawy ozdobne? Wiosną czy jesienią?123RF/PICSEL

  • Trawy ozdobne można podziwiać w wielu ogrodach i parkach. Pięknie prezentują się przez cały sezon. By tak pozostało, należy właściwie przygotować je do zimy.
  • Nadgorliwość w pielęgnacji tych efektownych roślin nie popłaca. Choć część ogrodników decyduje się na jesienne cięcie traw ozdobnych, nie zawsze jest to dobry pomysł.

Kiedy przycinać trawy ozdobne w ogrodzie?

Jesień to czas przeprowadzania intensywnych porządków w ogrodzie. W grę wchodzi nie tylko grabienie opadających liści, ale też zabezpieczanie roślin przed zbliżającym się mrozem. Nic więc dziwnego, że w ferworze ogrodniczych obowiązków naszej uwadze nie umykają także dekoracyjne źdźbła. Jednak czy faktycznie wymagają naszej interwencji? Kiedy obcinać trawy ozdobne i na jakiej podstawie wybrać najbardziej odpowiedni termin?

Przyjmuje się, że trawy można ścinać zarówno wiosną, jak i jesienią. Drugi termin jest jednak dość ryzykowny. Jeśli zrobimy to zbyt późno, istnieje bardzo duże ryzyko, że wrażliwe rośliny przemarzną. Wykonanie zabiegu nawet wczesną jesienią nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Pozbawione warstwy ochronnej bryły korzeniowe będą narażone na działanie niskiej temperatury, przez co mogą nie przetrwać do kolejnego sezonu.

Trawy ozdobne w ogrodzie dają oszałamiający efekt
Trawy ozdobne w ogrodzie dają oszałamiający efekt123RF/PICSEL

Ogród jak z bajki nawet zimą

Ponadto warto wziąć pod uwagę walory dekoracyjne traw ozdobnych. Zasuszone źdźbła nadal mogą prezentować się bardzo dobrze i stanowić urozmaicenie krajobrazu w opustoszałym zimowym ogrodzie. Liście i kwiatostany pokryte cienką warstwą szronu czy śniegu dają naprawdę ciekawy efekt. Z tych wszystkich powodów trawy ozdobne zaleca się przycinać dopiero wiosną, najwcześniej w okolicach marca.

Jak przycinać trawy na wiosnę?

Choć do wiosny jeszcze sporo czasu, zawsze warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady związane z pielęgnacją traw ozdobnych, by być przygotowanym na rozpoczęcie kolejnego sezonu. Do pracy przystępuje się zazwyczaj w połowie marca, lecz nie podchodź do daty na sztywno. Jeśli zima się przedłuża, rozsądniej będzie zaczekać nawet do kwietnia.

Konieczne będzie przygotowanie ostrego i zdezynfekowanego sekatora lub nożyc ogrodowych. W przypadku mocno rozrośniętych i wysokich traw ozdobnych przydatne okażą się nożyce elektryczne. Dla ułatwienia sobie pracy, rośliny dobrze jest związać sznurkiem.

Na jakiej wysokości ścinać trawy ozdobne? Gdy mowa o stosunkowo młodych okazach, trawę skróć o 10 centymetrów nad ziemią. Ważne jest, by nie uszkodzić pierwszych pędów. Starsze i bardziej wybujałe egzemplarze ścina się wyżej - około 20 centymetrów nad ziemią.

Wyczesywanie traw ozdobnych w ogrodzie: To możesz zrobić jesienią

Zabiegiem, na który możemy sobie pozwolić o tej porze roku, jest wyczesywanie traw ozdobnych. To uatrakcyjni ich wygląd i pozwoli usunąć np. zaschnięte liście, które zawieruszyły się w dekoracyjnych kępach. To samo tyczy się resztek skoszonej trawy czy innych odpadów, które mogliśmy przeoczyć podczas porządków w ogrodzie.

Do wyczesywania najlepiej jest używać drucianych grabi ogrodowych - ich wielkość dobierz do rozmiaru swoich roślin. Sprawdzą się metalowe zgrzebła, wykorzystywane także do wyczesywania zwierząt domowych o długiej sierści.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas