Wykonaj jesienią. W lecie jabłonie będą uginały się od dorodnych owoców

Przycinanie jabłoni to bardzo ważny zabieg, który należy systematycznie wykonywać, aby cieszyć się zdrowymi i dojrzałymi owocami przez długie lata. Jednak wiele osób nie wie, że można to robić nie tylko latem, czy zimą, ale również i w okresie jesiennym. Sprawdź, kiedy przycinamy jabłoń i jak przeprowadzić ten zabieg, aby nie uszkodzić drzewa.

Przycinanie drzew sprawia, że lepiej owocują w następnych sezonach
Przycinanie drzew sprawia, że lepiej owocują w następnych sezonach123RF/PICSEL

  • Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.
  • Jesień to również dobry moment na przycinanie niektórych drzew owocowych.

Przycinanie jabłoni - dlaczego jest ważne?

Przycinanie jabłoni jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, mimo tego, że drzewo to potrafi rosnąć i owocować bez cięcia. Jednak warto wykonywać ten zabieg, ponieważ drzewo, które nie jest podcinane, może się za bardzo rozrastać, a jego gałęzie w koronie zbyt mocno się zagęszczą.

Brak przycinania jabłoni skutkuje tym, że jej owoce staną się drobne, będą słabo dojrzewały i w dodatku będą bardziej podatne na infekcje chorobowe. Po kilku latach pomijania tej czynności odratowanie nieprzycinanej jabłoni będzie bardzo trudne.

Właściwie wykonywane cięcie umożliwi odpowiednie uformowanie korony drzewa, dodatkowo ułatwi pielęgnację, a także zapewni duże i obfite plony dojrzałych jabłek.

Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem zabiegu pamiętać o tym, że jabłoń najlepiej będzie owocowała na 2-4-letnich pędach. Z tego powodu powinno się usuwać nadmiar jednorocznych pędów. Równocześnie warto zastępować pędy, które mają więcej niż cztery lata, nowymi.

Kiedy przycinać jabłonie?

To kiedy będziemy przycinać jabłonie, jest również bardzo ważne. Sposób cięcia musi być dostosowany do terminu wykonywania tego zabiegu. Natomiast drzewo, które zostanie przycięte w nieodpowiednim czasie, może zachorować lub przemarznąć.

Przyjmuje się jednak, że są dwa podstawowe terminy przycinania jabłoni:

  • Cięcie zimowe - wykonywane jest w okresie od końca lutego do początku kwietnia. U młodych drzew w tym terminie wykonuje się cięcia formujące koronę drzew, a u starszych wykonuje się cięcia prześwietlające.
  • Cięcie letnie - ma za zadanie usunięcie młodych pędów, które wyrastają pionowo ku górze. Tego typu przycinanie wykonuje się od lipca do sierpnia.
Narzędzia do przycinania drzew muszą być zdezynfekowane i ostre
Narzędzia do przycinania drzew muszą być zdezynfekowane i ostre123RF/PICSEL

Kiedy i jak przycinać jabłonie jesienią?

Powyższe terminy nie są jedynymi możliwymi w przypadku przycinania jabłoni. Ten zabieg można również wykonywać w okresie jesiennym. Zazwyczaj cięcie drzew owocowych w tym okresie roku nie jest zalecane, jednak w przypadku jabłoni, można je wykonywać w przypadku konkretnych okoliczności:

  • Jesienne cięcie wczesnych jabłoni

Zalecane jest w przypadku odmian, które owocują wcześnie. Wykonuje się wtedy cięcie prześwietlające i formujące zaraz po zbiorach. Jest to okres od połowy sierpnia do początku września, który często jest już uznawany za termin wczesnojesienny.

  • Cięcie jabłoni jesienią po posadzeniu

Jabłoń najlepiej jest sadzić na wiosnę lub jesień. Po posadzeniu konieczne będzie przycinanie sadzonek, aby je uformować. Sposób cięcia młodych jabłoni uzależniony jest od rodzaju sadzonki. Nierozgałęzione drzewko należy skracać mniej więcej do wysokości od 70 do 90 cm.

W przypadku, gdy sadzone jest drzewko z koroną, czyli pędem głównym i kilkoma pędami bocznymi, czyli tzw. okulant rozgałęziony, wtedy cięcie jabłoni po posadzeniu polega na pozostawieniu 3-7 pędów osadzonych poziomo lub skośnie, następnie na usunięciu pozostałych pędów. Pędy, które pozostały skraca się o 1/4 lub 1/3 długości.

Kiedy nie przycinać jabłoni jesienią?

Jabłoni nie powinno się przycinać późną jesienią. Zabieg ten może zadziałać na drzewo pobudzająco i sprawić, że wypuści one nowe pędy. Będą one jeszcze mało wytrzymałe i nie przetrwają zimy. Ważne jest również to, że późnych odmian drzewka, które owocują we wrześniu i w październiku w ogólne nie powinno się przycinać po zbiorach.

W momencie, gdy zdecydujemy się przycinać jabłonie już późną jesienią, gdy zostanie zbyt mało czasu na zagojenie się ran przycinanych pędów, to nasze drzewa przemarzną i wcale nie zaowocują w przyszłym sezonie albo w najgorszym przypadku obumrą.

Jakich błędów nie popełniać przy podcinaniu jabłoni?

Pierwszym często popełnianym błędem podczas podcinania jabłoni jest cięcie ich zbyt tępym narzędziem. Drzewka owocowe zaleca się podcinać za pomocą ostrego sekatora, poprzez wykonanie jednego, szybkiego i zdecydowanego cięcia.

Zbyt wolne i zbyt częste zaciskanie narzędzia na gałęzi to kolejny błąd, na który trzeba uważać. W ten sposób kaleczymy jabłoń, tworząc na jej pędach rany.

Wiele osób zapomina także o tym, że należy dezynfekować narzędzia, których użyliśmy do przycinania, zarówno przed, jak i po zabiegu. W szczególności, gdy przycinamy drzewa chore, to sekator należy zdezynfekować po przycięciu każdej z gałęzi, aby nie przenosić patogenów.

Częstym błędem jest również wykonywanie jesiennego podcinania jabłoni przez amatorów, którzy mogą wybrać zły termin, co sprawi, że drzewa przemarzną, ponieważ ich rany nie zdążą się zagoić przed zimą.

Przeczytaj również:

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas