Kiedy wykonać pierwszy oprysk na ćmę bukszpanową?

Ćma bukszpanowa pojawiła się w naszym kraju dopiero kilka lat temu, ale zdążyła już ugruntować swoją niechlubną pozycję jako wyjątkowo żarłocznego i trudnego do wytępienia szkodnika. Wielu ogrodników musiało już spisać swoje bukszpany na straty. Nie chcesz dołączyć do tego grona? Sprawdź więc, jak rozpoznać ćmę bukszpanową i kiedy zaczyna swoją niszczycielską działalność. W jej zwalczaniu kluczowe jest bowiem szybkie reagowanie i systematyczność.

Kiedy pojawia się ćma bukszpanowa?
Kiedy pojawia się ćma bukszpanowa?123RF/PICSEL

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Dorosłe osobniki są dość dużymi motylami o rozpiętości skrzydeł mierzącej około czterech centymetrów. Zazwyczaj przyjmują białą lub beżową barwę z ciemniejszą brązową obwódką. Uważni obserwatorzy mogą zauważyć również fioletowy połysk i niewielkie białe plamki ułożone symetrycznie po bokach. Motyle nie żerują na roślinach, więc mogłoby się wydawać, że nie są bezpośrednim zagrożeniem dla bukszpanów. Niestety, właśnie na liściach tych zimozielonych krzewów składają jaja, z których wylęgają się inwazyjne larwy.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Długość ich podłużnego ciała wynosi również około czterech centymetrów. Gąsienicę ćmy bukszpanowej rozpoznasz po jasnozielonym ubarwieniu i ciemnych paskach biegnących wzdłuż całego ciała. Młode osobniki są wygłodniałe - początkowo obgryzają tylko krawędzie liści bukszpanu, jednak z czasem ich apetyt rośnie. Jeśli nie zainterweniujemy, nawet najbardziej okazałe bukszpany obumrą w ciągu kilku tygodni.

Kiedy pojawia się ćma bukszpanowa?

Obserwację bukszpanów należy prowadzić od kwietnia do października. Pamiętajmy, że nie zawsze wystarczy szybki rzut oka. Samice ćmy azjatyckiej (szkodnik funkcjonuje również pod taką nazwą) składają żółtawe jaja w środkowej części krzewów, często blisko korony. Podczas rekonesansu należy więc ostrożnie rozchylać gałązki, by móc wnikliwie skontrolować stan bukszpanu.

Obecność ćmy bukszpanowej zdradzają również jasne cienkie nici, przypominające pajęczynę. Są lepkie i mogą być pokryte drobnymi odchodami. Warto wiedzieć, że wygląd młodych osobników ćmy bukszpanowej z czasem się zmienia, a ich barwa staje się ciemniejsza. Dużo łatwiej jest je dostrzec na wczesnym etapie rozwoju, kiedy są najbardziej jaskrawe. Dlatego właśnie obserwację należy rozpocząć już w kwietniu, a bukszpany należy oglądać nawet kilka razy w miesiącu, ponieważ larwy wylęgają się sukcesywnie.

Ćma bukszpanowa: Kiedy pryskać?

Na rynku pojawiają się preparaty, których używać można zapobiegawczo. Wśród nich pojawiają się środki, które przenikają do bukszpanów i krążą w sokach rośliny. Tego typu produkty stosuje się dwa razy w roku. Pierwszy oprysk wykonujemy już na początku kwietnia - najlepiej późnym wieczorem, kiedy aktywność pożytecznych owadów w ogrodzie jest znikoma.

Opryski, które mają zwalczać ćmę bukszpanową już po jej pojawieniu się, należy aplikować od razu po zauważeniu jej obecności. Zabieg wymaga systematycznego powtarzania. Jak zostało wspomniane, larwy wylęgają się w różnych momentach. Dodatkowo jednorazowy oprysk mógłby zostać usunięty przez deszcz, więc jego skuteczność byłaby znikoma. Najlepszą porą na opryski na ćmę bukszpanową są dni pochmurne i bezwietrzne. Pracę najlepiej zaplanować na poranek lub wczesny wieczór. Syntetyczne preparaty tego rodzaju wykorzystać można trzy razy w sezonie: wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Właśnie w tych okresach pojawią się kolejne pokolenia ćmy azjatyckiej.

Zwalczanie ćmy bukszpanowej domowymi sposobami

Jeśli chcesz zwiększyć swoją obronę przed atakiem ćmy bukszpanowej, w ogrodzie możesz umieścić także pułapki feromonowe. Ich celem jest zwabianie dorosłych samców, bez których rozmnażanie szkodnika jest rzecz jasna niemożliwe. Możesz również ręcznie ściągać gąsienice, lecz jest to czynność bardzo mozolna. Warto wspomóc się silnym strumieniem wody z węża ogrodowego.

Im później zaczniemy zwalczać ćmę azjatycką, tym mniejsze szanse powodzenia
Im później zaczniemy zwalczać ćmę azjatycką, tym mniejsze szanse powodzenia123RF/PICSEL

Jeśli nie chcesz bazować w swoich działaniach na mocnych chemicznych preparatach, domowy oprysk na ćmę bukszpanową możesz przygotować samodzielnie. Potrzebujesz:

  • pół litra wody,
  • trzech łyżek oleju roślinnego, np. rzepakowego,
  • czterech łyżek octu,
  • ewentualnie odrobiny płynu do mycia naczyń, ale nie jest on niezbędny.

Produkty wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Dokładnie spryskaj swoje bukszpany, skupiając się również na ich wewnętrznej części. Po upływie godziny spryskaj wodą, by pozbyć się martwych larw. Jednocześnie zmyjesz też domowy oprysk, dlatego zabieg należy powtarzać.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas