Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Jak ją rozpoznać?
Ćma bukszpanowa to szkodnik, który w naszym kraju pojawił się dopiero kilka lat temu, ale zdążył już dać się we znaki wielu ogrodnikom. Larwy są w stanie błyskawicznie doprowadzić bukszpany do ruiny, nie dając szans na odratowanie krzewu. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawia się pytanie: czy ćma bukszpanowa atakuje tuje? Czy jest groźna także dla innych gatunków roślin? Dowiedz się, po czym poznać jej obecność i na co szczególnie należy zwracać uwagę.
Spis treści:
Jak wygląda ćma bukszpanowa?
Ćma bukszpanowa, znana również jako ćma azjatycka, jest gatunkiem motyla. Rozpiętość białych lub jasnobrązowych skrzydeł z charakterystyczną ciemniejszą obwódką może osiągać cztery centymetry. Najgroźniejsze dla naszych ogrodów są jednak żarłoczne larwy ćmy bukszpanowej. To zielone gąsienice, na których ciele wyróżniają się podłużne paski. W początkowym etapie rozwoju obgryzają przede wszystkim brzegi liści bukszpanu, ale z biegiem czasu ich apetyt rośnie, a zniszczeniu ulegają całe liście. Ich obecność rozpoznamy również na podstawie odchodów oraz białych nici, przypominających pajęczynę.
Kiedy uaktywnia się ćma bukszpanowa?
Obserwację roślin w ogrodzie należy rozpocząć już w kwietniu, a trwać powinna do września lub początku października, jeśli w danym roku jesień jest ciepła i słoneczna. Samice ćmy bukszpanowej składają jaja na dolnej części liści. Podczas kontrolowania stanu swoich krzewów należy delikatnie rozchylać gałązki, by zajrzeć do ich wewnętrznej części, zwłaszcza w okolicach korony.
Czy ćma bukszpanowa atakuje tuje?
Tuje (żywotniki) to niezwykle popularne rośliny w polskich ogrodach - sadzone są jako solitery lub wykorzystuje się je do formowania żywopłotów. Nic więc dziwnego, że podczas inwazji ćmy bukszpanowej, wiele osób zastanawia się nad ryzykiem żerowania także na tych roślinach. Tym bardziej że w Polsce szkodnik rozmnaża się błyskawicznie, doprowadzając do usychania i zamierania nawet najbardziej okazałych bukszpanów.
Póki co, specjaliści w dziedzinie ogrodnictwa uspokajają, twierdząc, że tuje nie są narażone na ataki ćmy bukszpanowej. Coraz częściej jednak obserwuje się jej obecność na trzmielinie, laurowiśni, ostrokrzewie oraz irdze. Konieczne jest więc regularne obserwowanie swoich roślin ogrodowych. Jeśli zauważymy ślady bytowania ćmy bukszpanowej, działać trzeba natychmiast.
Warto wiedzieć: Jeszcze do niedawna funkcjonowało przekonanie, że ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów. Dziś jednak można zaobserwować, że larwami żywią się dziko żyjące ptaki, przede wszystkim wróble, zięby i sikorki bogatki.
Kiedy wykonać pierwszy oprysk na ćmę bukszpanową?
Zwalczanie ćmy azjatyckiej jest bardzo trudne, ale systematyczność oraz stosowanie odpowiednich preparatów mogą przynieść odpowiednie skutki. Wykorzystywać warto zarówno środki dostępne w sklepach ogrodniczych, jak i domowe metody na ćmę bukszpanową, które wspomogą walkę o utrzymanie bukszpanów w dobrym stanie.
Kluczowy jest czas. Oprysk należy wykonać natychmiast po zauważeniu szkodnika. Im larwy są młodsze, tym mniej odporne na stosowane środki. Trzeba również pamiętać, że jednorazowy zabieg nie wystarczy. Młode gąsienice wylęgają się partiami, a nawet niewielki deszcz może zmyć preparat z rośliny, stąd tak ważna jest systematyczność i powtarzanie oprysków.
Polecamy: