Kiedy wykonywać oprysk miedzianem?

Miedzian to środek ochrony roślin, który stosować można w amatorskiej uprawie drzew i krzewów owocowych. Bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji rododendronów oraz na grządkach z ogórkami i pomidorami. Wykonanie oprysku z miedzianu nie jest skomplikowane, ale wymaga zachowania kilku podstawowych zasad, aby zabieg był skuteczny i bezpieczny zarówno dla ogrodników, jak i roślin. Kiedy pryskać miedzianem rośliny zagrożone chorobami grzybowymi? Jak przeprowadzić to krok po kroku? Wyjaśniamy.

Kiedy wykonywać i na co pomoże oprysk miedzianem?
Kiedy wykonywać i na co pomoże oprysk miedzianem?123RF/PICSEL

Co daje stosowanie miedzianu?

Sprawdza się w pielęgnacji różnego rodzaju roślin, więc śmiało można nazwać go środkiem bardzo uniwersalnym. Co ważne, nadaje się do stosowania w uprawach ekologicznych. Przeznaczeniem miedzianu jest zapobieganie i zwalczanie chorób o podłożu grzybowym i bakteryjnym. Używać go można więc zarówno profilaktycznie, jak i w momencie, kiedy zauważymy pierwsze niepokojące objawy.

Mycie owoców? Zobacz, jak robić to dobrzeInteria DIY

Miedzian pomoże uporać się z największymi zagrożeniami warzyw, drzew i krzewów owocowych, a także roślin ozdobnych, przede wszystkim rododendronów. Należą do nich między innymi:

  • zaraza ziemniaka,
  • szara pleśń,
  • mączniak rzekomy,
  • zaraza ogniowa,
  • rak bakteryjny drzew pestkowych,
  • antraknoza,
  • parch jabłoni i gruszy,
  • kędzierzawość liści.

Jak stosować miedzian?

Najczęściej preparat jest dostępny w formie proszku, który należy wymieszać z wodą tuż przed planowanym opryskiem i wykorzystać od razu. Pod żadnym pozorem nie należy go przechowywać dłużej w formie sporządzonej już zawiesiny. Potraktowanie roślin takim środkiem mogłoby doprowadzić do ich poparzenia.

Precyzyjną rozpiskę proporcji i dawek znajdziesz na opakowaniu. Mogą one bowiem różnić się w zależności od gatunku roślin oraz choroby, którą zamierzasz zwalczyć. Oprysk z miedzianu nie jest odpowiednią okazją do improwizowania w ogrodzie! O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Odzież ochronna to podstawa. Nie zapomnij zwłaszcza o grubych rękawicach oraz zadbaj o zabezpieczenie twarzy ze specjalnym uwzględnieniem oczu i ich okolicy. To ważne już na etapie przygotowania preparatu i podczas wykonywania zabiegu w ogrodzie czy na działce.
  • Miedzian należy rozprowadzić równomiernie, zachowując jednocześnie umiar. Uprawy muszą zostać dokładnie zwilżone, ale oprysk nie powinien z ich skapywać.
  • Właściwie zastosowany preparat charakteryzuje się dużą trwałością warstwy ochronnej. Utrzymuje się na liściach i łodygach co najmniej kilka dni. Przyjmuje się więc, że okres karencji miedzianu wynosi tydzień. To minimalny okres, który musi opłynąć między zaaplikowaniem środka grzybobójczego, a zbiorem owoców i warzyw.

Kiedy pryskać miedzianem?

Zabieg można przeprowadzać od marca do października. Trzeba jednak wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Pierwszy oprysk wiosenny miedzianem wykonujemy, gdy temperatura przekracza 6°C. Najlepsze warunki przypadają na dni pochmurne (ale bezdeszczowe!) i bezwietrzne. Unikać należy stosowania miedzianu w pełnym słońcu. Silny wiatr również jest istotnym przeciwwskazaniem - ochronna ciecz mogłaby zostać błyskawicznie usunięta z rośliny.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas