Kiedy wypłata 13. emerytury? Jest potwierdzona data

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, emeryci będą mogli liczyć na finansowe wsparcie od rządu w postaci "trzynastek". Dodatkowa emerytura wypłacona zostanie im jeszcze tej wiosny - właśnie podano konkretną datę przelewów.

Emeryci otrzymają trzynaste emerytury jeszcze tej wiosny
Emeryci otrzymają trzynaste emerytury jeszcze tej wiosny 123RF/PICSEL

Trzynasta emerytura: Co warto wiedzieć?

Trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści, niezależnie od wysokości zasadniczego świadczenia. Trzynastka wypłacana jest seniorom od 2019 roku, zazwyczaj w kwietniu, już po waloryzacji marcowej. Wypłatą trzynastki zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Trzynasta emerytura wypłacana jest automatycznie -  nie trzeba składać żadnego wniosku. W 2023 roku trzynastka wyniosła 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto). Jej wysokość jest uzależniona od inflacji, więc w 2024 roku może wynieść zdecydowanie więcej. Na jaką kwotę będą mogli liczyć seniorzy?

Ile wyniesie tegoroczna "trzynastka"?

Dzięki tym wyliczeniem już teraz wiemy, że od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura będzie wynosić 1780,96 zł brutto - o 192,52 zł więcej niż do tej pory. Emerytom pobierającym minimalne świadczenie potrącona będzie jeszcze składka zdrowotna, więc ostatecznie otrzymają 1620,67 zł.

Kiedy wypłata 13. emerytury?

Trzynasta emerytura wypłacana jest emerytom zaraz po marcowej rocznej waloryzacji, więc większość z nich otrzyma ją wraz z kwietniową wypłatą. Osoby pobierające świadczenia przedemerytalne otrzymają ją natomiast w maju 2024 roku.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 86: Olga KozierowskaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas