Kilogram tego grzyba kosztuje 2 tys. euro. Gdzie go szukać?

Gąska sosnowa (Tricholoma matsutake) to jeden z najdroższych grzybów świata, który w Azji kosztuje dosłownie majątek! Należy on do rzadkości, ale można znaleźć go również w Polsce. Choć przez wiele lat uznawany był on w naszym kraju za gatunek wymarły, to w ostatnich latach zaczął pojawiać się w polskich lasach. Gdzie można go spotkać?

Idziesz na grzyby? Wypatruj gąski sosnowej
Idziesz na grzyby? Wypatruj gąski sosnowej123RF/PICSEL

Gąska sosnowa: Co to za grzyb?

Gąska sosnowa (Tricholoma matsutake) to gatunek grzybów należący do rodziny gąskowatych. Nazwę polską podał Władysław Wojewoda w 2003 roku. Owocniki gąski sosnowej przypominają nieco młodziutkie borowiki lub niektóre opieńki. Kapelusz młodych owocników jest stożkowaty i gruby, o zawiniętych ku trzonowi brzegach. Zazwyczaj jest nagi i gładki w dotyku. Trzon grzyba jest sprężysty, grubiejący ku dołowi, a miąższ jędrny.

Smak gąski sosnowej można określić jako słodkawo-mączysty, bardzo dobry. Grzyby te przyrządza się podobnie jak inne, tańsze gatunki - są świetnym składnikiem zup, sosów czy dań na bazie ryżu. Gąska ceniona jest za niezwykły, cynamonowy aromat. Nie zanika on nawet po długim gotowaniu lub smażeniu.

W Azji, a szczególnie w Japonii, Korei i Chinach gąsce sosnowej przypisuje się silne właściwości lecznicze. Azjaci uważają, że grzyby te:

  • wzmacniają odporność
  • mają silne działanie przeciwutleniające
  • działają przeciwrakowo. 

Właściwości tych nie potwierdziły jeszcze badania, ale naukowcy pracują już nad ich udowodnieniem. Nie przeszkadza to Japończykom, którzy cenią owocniki gąski sosnowej tak bardzo, że wręczają je jako prezent na specjalne okazje - np. ślub lub awans w pracy.

Gdzie w Polsce występuje gąska sosnowa?

Sezon na grzyby rozpoczęty. Kto znajdzie gąskę sosnową może mówić o szczęściu
Sezon na grzyby rozpoczęty. Kto znajdzie gąskę sosnową może mówić o szczęściu123RF/PICSEL

Gąska sosnowa występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i na Hawajach. Na terenie Polski dokładnie opisano tylko jedno stanowisko tego gatunku – w Gdańsku w 1921 roku. Przez kolejne lata uznawano, że grzyb ten nie występuje. W sierpniu 2021 roku grzybiarka Beata Starowicz znalazła aż trzy stanowiska gąski w Gminie Zawoja. Rok temu potwierdzono natomiast występowanie tego grzyba w Beskidach.

Ile kosztuje gąska sosnowa w Polsce?

Polacy ruszyli na grzyby - niektórzy mogą liczyć na udane zbiory!
Polacy ruszyli na grzyby - niektórzy mogą liczyć na udane zbiory!123RF/PICSEL

Gąska sosnowa to jeden z najdroższych grzybów świata. Cena jednego kilograma gąski zależy od pory roku i od pochodzenia danej partii towaru. Japończycy najwyżej cenią owocniki rodzime - są w stanie zapłacić za nie nawet 2 tys. euro za kg! Gąska sosnowa z importu jest tańsza.

W Europie i Ameryce cena gąski nie jest aż tak wygórowana, ale w Stanach Zjednoczonych za kilogram suszonych grzybów wciąż trzeba zapłacić nawet 500 dolarów.

Z jakim grzybem można pomylić gąskę sosnową?

Gdzie szukać gąski sosnowej?
Gdzie szukać gąski sosnowej?123RF/PICSEL

Poszukiwania gąski sosnowej powinni prowadzić doświadczeni grzybiarze - bardzo łatwo można ją bowiem pomylić z innymi grzybami, także trującymi. Gąska sosnowa przypomina wyglądem borowiki i opieńki, ale również muchomory Smitha (Amanita smithiana), najbardziej charakterystyczny gatunek muchomora.

Jak rozpoznać gąskę sosnową?

Grzyby te mają brązowe, stożkowe, grube kapelusze o gładkiej powierzchni i brzegach zawiniętych ku trzonowi. Od spodu owocnika znajdują się drobne blaszki. Nóżki grzybów zwężają się ku górze, mają bulwiasty kształt i biało-brązowy kolor. Otacza je pierścień. Ponieważ gąskę sosnową naprawdę łatwo pomylić z innymi gatunkami, warto pokazać ją kilku doświadczonym grzybiarzom, którzy pomogą nam rozwiać wątpliwości. 

Zobacz również: 

Szokujące sceny w hotelu w Dubaju. Wtargnęli do pokoju Qczaja o 2 w nocyNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas