Reklama

Reklama

Kłopotliwi sąsiedzi: Jak sobie z nimi poradzić?

Dobry sąsiad to skarb. Niestety, nie masz tyle szczęścia. Tobie trafił się taki, co hałasuje, zaśmieca klatkę, urządza palarnię na balkonie... Czujesz, że wyczerpują się już twoje pokłady wyrozumiałości i cierpliwości. Pora zawalczyć o spokój.

Wygląda na to, że twój bliski lokator bloku wyznaje zasadę: "Wolnoć Tomku w swoim domku". Choć nie masz ochoty zabierać się za wychowanie i wpajanie zasad kultury dorosłemu człowiekowi, dla poprawy własnego samopoczucia warto zacząć szybko działać. 

Daj sygnał, jakie zachowanie ci przeszkadza

Reklama

Zamiast nakrywać głowę  w nocy poduszką lub zamykać okna, gdy w mieszkaniu panuje duchota, spróbuj porozmawiać z dokuczliwym sąsiadem. Brak twojej reakcji, to zgoda na jego zachowanie. A przecież tak nie jest.

Może odkurzający mieszkanie czy słuchający muzyki na balkonie o północy nie zdaje sobie sprawy, że ty to słyszysz. Zapukaj więc do jego drzwi, opisz sytuację i wyjaśnij, jakich zmian oczekujesz: "Od kilku dni budzi mnie w nocy hałas z pana mieszkania. Chciałabym w końcu przespać noc bez wybudzania. Proszę, aby ograniczył pan te wszystkie dźwięki".

Bądź rzeczowa i konkretna. Spróbuj nie oceniać zachowania sąsiada ("co to za kultura", "robi pan dworzec z naszego bloku", itp). Nie wiadomo, na kogo trafisz. Taki atak może rozgniewać nocnego marka. A nie konflikt jest twoim celem, a zmiana nawyków sąsiada, które zakłócają ci spokój.

Zewrzyj szyki ze współlokatorami

W grupie siła. Z tego pomysłu warto skorzystać, zwłaszcza gdy sąsiad zignoruje twoje prośby. Łatwo przychodzi mu stawiać opór jednej osobie, ale już zdecydowanie trudniej, gdy będziesz miała świadków - zwłaszcza lokatorów, którzy podobnie jak ty mają dość jego wyczynów.

Porozmawiaj więc z nimi i w kilka osób postawcie granice sąsiadowi. Gdy np. zaśmieca klatkę, można powiedzieć: "Wszyscy jesteśmy lokatorami tego bloku. Każdy z nas dba, by panował tu porządek. Takie obowiązują tu reguły i proszę się do nich zastosować". 

Dowiedz się więcej na temat: sąsiedzi | kłopotliwi sąsiedzi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje