Kłopoty z płatnościami: jak sobie z nimi poradzić?

Problemy finansowe mogą się przytrafić każdemu z przyczyn od nas niezależnych. Ważne, żeby wtedy nie poddawać się i działać. Są sposoby, by wyjść na prostą!

Przede wszystkim dokładnie policz swoje przychodzy i wydatki
Przede wszystkim dokładnie policz swoje przychodzy i wydatki123RF/PICSEL

Utrata pracy i innych źródeł dochodu, nieszczęśliwe zdarzenie losowe w rodzinie... Różne mogą być powody problemów finansowych, które zwykle spadają na nas nagle i niespodziewanie. Jeśli nie mamy żadnych oszczędności na czarną godzinę, zaczynamy mieć kłopoty z terminowym opłacaniem czynszu, rachunków za prąd i gaz, spłatą rat kredytu. W takiej sytuacji najważniejsze to zapobiec narastaniu zaległości do dużych kwot. Pamiętaj! Bank, spółdzielnia mieszkaniowa czy dostawca energii też są zainteresowani tym, abyś uregulowała zobowiązania! Często więc te instytucje idą na rękę dłużnikom, o ile ci wykażą, że naprawdę zależy im na spłacie długu.

Marcin Nagórek, radca prawny

Energia elektryczna i gaz

Nawet jeśli płacisz za telewizję kablową, nie zwalnia cię to z abonamentu RTV. Trzeba go płacić po zarejestrowaniu odbiornika.

Pamiętaj, że zakład energetyczny może wstrzymać usługę, jeśli minie miesiąc od terminu płatności.

Obowiązki zakładu energetycznego

Dostawca prądu lub gazu musi na piśmie wyznaczyć ci dodatkowy dwutygodniowy termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Płatność w ratach Złóż do zakładu energetycznego wniosek z prośbą o rozłożenie płatności na raty. Wniosek można złożyć w biurze obsługi klienta. Trzeba dołączyć dokumentację świadczącą o trudnej sytuacji.

Może licznik przedpłatowy?

To dobry pomysł na kontrolę zużycia energii elektrycznej i gazu. Koszty zainstalowania takiego licznika ponosi przedsiębiorstwo energetyczne.

Inne formy pomocy w spłacie

Zapytaj w firmie, z którą masz umowę na dostawę energii czy gazu, czy jest możliwość prolongaty terminu płatności. Niektórzy dostawcy umarzają też zaległości w opłatach rodzinom, które są w wyjątkowo trudnej sytuacji, np. bezrobotnym i niepełnosprawnym.

Czynsz za mieszkanie

Nie lekceważ wezwań do zapłaty. Idź na rozmowę do spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub urzędu gminy.

Spłata zaległości nie tylko gotówką

Możesz odpracować dług! Spółdzielnie i wspólnoty czasem godzą się, by zadłużony lokator np. sprzątał teren, remontował.

A może dodatek mieszkaniowy?

Pytaj o taką pomoc w swoim urzędzie gminy. Wypełnij deklarację o dochodach. Dodatek możesz otrzymać na 6 miesięcy.

Nawet jeśli nie płacisz...

...właściciel budynku nie ma prawa pozbawiać cię prądu, gazu, wody. Mogą je odciąć tylko przedsiębiorstwa energetyczne i wodno-kanalizacyjne.

Podatek do gminy

Jeśli masz zaległości podatkowe wobec gminy (nieopłacony podatek od nieruchomości), też masz szansę na wsparcie.

Formy pomocy w spłacie

Możesz wystąpić do gminy z wnioskiem np. o: rozłożenie na raty płatności, odroczenie terminu płatności, nawet o umorzenie podatku. Powołaj się na art. 67a ordynacji podatkowej. Do takiego wniosku musisz dołączyć dokumentację świadczącą o trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej. Urząd gminy ma jeden miesiąc na rozpatrzenie twojej prośby. Może jednak zażądać złożenia dodatkowych dokumentów.

Abonament RTV

Nawet jeśli płacisz za telewizję kablową, nie zwalnia cię to z abonamentu RTV. Trzeba go płacić po zarejestrowaniu odbiornika.

Wezwanie do zapłaty

Jeśli je otrzymałaś, napisz wniosek o umorzenie zaległości na adres: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9; 01-015 Warszawa. Uzasadnij wniosek i dołącz dokumenty potwierdzające trudną sytuację finansową. Ważne! Zaległości sprzed ponad 5 lat przedawniają się (jeśli nie wszczęto egzekucji).

Zwolnienie z opłaty

Pamiętaj, że niektóre osoby w ogóle nie muszą płacić abonamentu.Są to m.in.: osoby bezrobotne, pobierające zasiłki z opieki społecznej, inwalidzi I grupy, osoby po 75. roku życia, emeryci, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 1825,30 zł brutto. Ważne! Jeśli jesteś taką osobą, złóż wniosek i oświadczenie na poczcie.

Raty kredytu lub pożyczki

Jeśli nie starcza ci pieniędzy na ratę kredytu lub pożyczki, nie unikaj kontaktu z bankiem. Masz kilka możliwości rozwiązania problemu.

Po pierwsze: możesz prosić o zmniejszenie wysokości raty. Po drugie: możesz wystąpić o tzw. wakacje kredytowe (jeden miesiąc bez płacenia raty).

Procedura w banku

Napisz wniosek o restrukturyzację zadłużenia. Dobrze go uzasadnij. Dołącz dokumenty poświadczającą twoje miesięczne wydatki na opłaty i życie. Napisz o wszystkich swoich zadłużeniach.

Ale pamiętaj!

Bank nie ma narzuconego terminu na rozpoznanie wniosku (zwykle jest to 30 dni). Ważne! Bank każdą sprawę traktuje indywidualnie. Nie ma jednak przepisów nakazujących bankom rozkładania długów na raty czy umarzania np. odsetek.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas