Krocionogi: Jak się ich pozbyć z ogrodu?

Twoje rośliny więdną, łamią się i usychają, a ty nie możesz znaleźć przyczyny? A może w twoim ogrodzie i przy fundamentach domu pojawiły się brunatne lub czarne robaki o wąskim, podłużnym ciele? To krocionogi, zwane inaczej wijami (ze względu na charakterystyczny sposób poruszania się tych stworzeń). Są jednymi z bardziej uciążliwych szkodników roślin, gdyż potrafią dobrze się maskować i trudno je wykryć. Podgryzają korzenie roślin i stopniowo wyniszczają ogród. Mogą także dostać się do domu i zaatakować rośliny doniczkowe. Krocionogi szczególnie upodobały sobie storczyki, tulipany i begonie. Jak ochronić rośliny przed tymi szkodnikami? Jak się ich pozbyć z ogrodu?

Jak się pozbyć krocionogów?
Jak się pozbyć krocionogów?©123RF/PICSEL

Kilka słów o krocionogach

Krocionóg żerujący na roślinie
©123RF/PICSEL

Krocionogi to stawonogi z rzędu wijów osiągające od 2 do 50 mm długości. Mają wydłużone, wąskie ciała w kolorze brunatnym lub czarnym, składające się z licznych segmentów. Każdy z nich posiada parę odnóży (niektóre gatunki mogą mieć nawet 200 par). Krocionogi poruszają się szybko, a w sytuacjach zagrożenia zwijają się w kulkę i nieruchomieją. Wydzielają też wtedy substancję o nieprzyjemnym zapachu. Nie jest ona jednak szkodliwa dla ludzi i zwierząt. Wije lubią miejsca wilgotne, żyją w wierzchniej warstwie gleby bogatej w szczątki roślin i nasiona. W dzień ukrywają się pod stertą liści, ściółką, pod zmurszałymi deskami czy doniczkami. Krocionogi żywią się butwiejącymi roślinami, kiełkującymi nasionami, a także młodymi pędami i korzonkami. Samice budują w ziemi gniazda, gdzie składają po kilkaset jaj (w okresie od maja do września). Młode osobniki wylęgają się po kilku tygodniach i zaczynają żerować na roślinach.

Inwazja krocionogów w ogrodzie

Krocionogi migrują za pożywieniem, do ogrodu przyciągają je resztki organiczne, drewno czy kupki liści. Żerując w ziemi, zaczynają podgryzać korzenie i drążyć tunele w bulwach oraz cebulkach roślin. Krocionogi atakują głównie korzonki roślin bogate w cukry. Najczęściej są to storczyki, hiacynty, tulipany, begonie, paprocie i goździki. Szkodniki te mogą również niszczyć uprawy szklarniowe. Rośliny mogą zostać całkowicie wygryzione przez krocionogi lub usychać i łamać się. Niestety nie jest łatwo wpaść na to, że to wije mogą być przyczyną obumierania roślin. W ciągu dnia dobrze się ukrywają, więc można je najwyżej zobaczyć, gdy przemykają z jednej kryjówki do drugiej. Krocionogi nie pozostawiają też po sobie żadnych śladów. Gorzej, jeśli w ogrodzie pojawi się inwazja tych stawonogów. Można je wtedy dostrzec, jak wiją się wokół fundamentów, wspinają się po ścianach lub wchodzą nawet do wnętrza domu i do piwnicy. Mają wtedy łatwy dostęp do pożywienia w postaci roślin i resztek pokarmu.

Jak pozbyć się krocionogów z domu i ogrodu?

Krocionogi w zmurszałym drewnie
©123RF/PICSEL

Działania profilaktyczne

Jeśli dostrzeżesz krocionogi w domu czy ogrodzie lub podejrzewasz, że to one niszczą rośliny, powinieneś podjąć jak najszybciej środki zaradcze. Unikniesz wtedy rozprzestrzenienia się szkodników i ich rozmnożenia. Przede wszystkim należy dbać o porządek, by krocionogi nie miały łatwego dostępu do pożywienia. Częste sprzątanie zakamarków przegoni stawonogi w spokojniejsze miejsce. Należy też pozbyć się wszelkich resztek jedzenia i często opróżniać kosz na śmieci. Warto również dbać o to, by w domu nie było wilgoci. Można na przykład zainwestować w osuszacz powietrza.

Porządek należy utrzymać także w ogrodzie, gdyż to najłatwiejszy sposób na uniknięcie inwazji krocionogów. Konieczne jest regularne koszenie trawy, usuwanie pnączy z elewacji domu czy ścinanie gałęzi drzew rosnących blisko budynków. Najlepiej będzie zrezygnować również z kompostownika, gdyż to idealne miejsce do bytowania wijów. Natomiast pojemniki i kontenery na odpadki powinny być szczelnie zamknięte i często opróżniane. Pozbądź się również zmurszałych desek, stosu gałęzi czy liści i innych zalegających na podwórku przedmiotów.

Naturalna pułapka na krocionogi

Krocionogi wspinają się po ścianach
©123RF/PICSEL

Gdy krocionogi pojawią się już w ogrodzie, trudno jest się ich pozbyć. W sytuacji zagrożenia szybko uciekają i się ukrywają. Można jednak zastosować naturalną pułapkę, która pozwoli wytępić te szkodniki. Wystarczy wsadzić do ziemi marchewkę lub ziemniaka – krocionogi je uwielbiają. Po tygodniu należy wykopać pułapki i zniszczyć insekty, które ściągnęły do pożywienia. Można także porozkładać w ogrodzie przynęty z otrąb, cukru i insektycydu albo spryskać pokrojoną sałatę czy rzodkiewkę taki środkiem. Zgromadzone w pobliżu krocionogi należy zniszczyć.

Metody inwazyjne na pozbycie się krocionogów

W przypadku, gdy inwazja krocionogów jest trudna do zwalczenia, można zastosować bardziej radykalne metody przy pomocy środków chemicznych. W celu pozbycia się tych szkodników stosuje się m.in. termiczne odkażanie gleby – nagrzewanie ziemi do 95 stopni za pomocą pary wodnej. Można również przeprowadzać opryski w miejscach występowania krocionogów. Dobrze jest też pryskać ściany budynków do wysokości 1 metra. Oprócz tego sprawdza się także wapnowanie pól uprawnych i nawożenie w celu odpowiedniego poziomu minerałów w glebie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas