Krokusy: Jak sadzić je w ogrodzie i pielęgnować?
Krokusy, obok przebiśniegów, są zwiastunami wiosny. Pierwsze okazy mogą kwitnąć już pod koniec lutego, ale szczytowym okresem jest marzec. W Polsce najsłynniejszym miejscem, gdzie można je spotkać w warunkach naturalnych, jest Polana Chochołowska, która w marcu pokrywa się dywanem fioletowych kwiatów. Nie trzeba jechać w góry, aby je podziwiać – z łatwością zasadzisz je w swoim ogrodzie. Jak to zrobić? Jak je pielęgnować? Dowiesz się tego z artykułu.
Gdzie można posadzić krokusy?
Krokusy to kwiaty, które nadają się do sadzenia w rabatach, skalniakach oraz na trawniku. Istotne jest wybranie odpowiedniego miejsca: powinno być dobrze nasłonecznione, ale wolne od wiatrów. Gleba powinna być próchnicza, dobrze wilgotna, ale przepuszczalna.
Jak sadzić krokusy?
Cebulki krokusów należy wsadzać jesienią. Po wyborze odpowiedniego miejsca, wystarczy umieścić je w dołkach o głębokości 6-10 cm i w odstępach 8-10 cm. Jeśli podłoże nie spełnia wymagań glebowych, przed wsadzeniem cebulek mieszankę próchniczą można dodać do zagłębienia. Przysypane krokusy należy podlać, a wilgotną ziemię delikatnie ubić. Gdyby jesień okazała się bardzo sucha, raz na jakiś czas należy oszczędnie je nawodnić.
Kwitnienie krokusów
Kwiaty mogą pojawić się z pierwszymi cieplejszymi promieniami słońca – czasem zdarza się zobaczyć je już pod koniec lutego i cieszą oko nawet do maja. Przekwitnięte okazy zostawia się do końca czerwca, kiedy ich liście żółkną i obumierają. Jeśli krokusy kwitną na trawniku, nie wolno go kosić po ich przekwitnięciu. Kiedy mają jeszcze zielone liście, roślina pobiera intensywnie energię do tego, by w przyszłym roku mogła ponownie się odrodzić.
Pielęgnacja
Krokusy nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych – są bardzo odporne na niskie temperatury. Aby prawidłowo rosły, należy je podlewać w okresie wzrostu i kwitnienia, ale tylko w przypadku, jeśli opady są małe. Należy stosować nawożenie cebulek w okresie nasadzenia oraz po ich przekwitnięciu.
Co po przekwitnięciu?
Gdy krokusy przekwitły, a ich liście zżółkły, cebulki można wykopać i przechowywać w temperaturze ok. 20 stopni. Koniecznie trzeba je przejrzeć i sprawdzić, czy na ich powierzchni nie pojawiły się siedliska grzyba. Jeśli nie, to można włożyć je do papierowej torby i ponownie wsadzić jesienią.
Czy wykopywanie jest konieczne?
Krokusy mogą rosnąć na jednym stanowisku przez kilka lat. Jedynie przed zimą należy je zabezpieczyć przed szkodnikami i niską temperaturą. Miejsca, w których zimują, wystarczy przysypać warstwą ściółki, liśćmi lub iglastymi gałązkami i odsłonić je dopiero w marcu. Tak zasadzone cebulki kwiatów mogą pozostać na swoim miejscu około 3 lat. Po tym czasie można je po przekwitnięciu wykopać, wysuszyć i oddzielić od bulwy głównej oraz sprawdzić, czy nie pojawił się grzyb – wtedy trzeba usunąć zainfekowane części krokusów.
Czy tylko w ogrodzie?
Krokusy mogą też być ozdobą wysadzoną do doniczki. Wysiewanie ich jest identyczne, jak w przypadku sadzonek w ogrodzie. Można zastosować stary trik ogrodników, który nazywa się pędzeniem. Polega on na tym, by wysiane w pojemnikach bulwy krokusów przenieść na ok. 10 tygodni do zacienionego i chłodnego (do 10 stopni) pomieszczenia, po czym przenieść je w miejsce nasłonecznione, ale nadal chłodne – pierwsze kwiaty pojawią się ok. 2 miesięcy wcześniej niż te w ogrodzie.