Krzewinka hebe: Roślina zimozielona do ogrodu i doniczki

Krzewinka hebe — roślina zimozielona, dzięki której ogród o każdej porze roku będzie prezentował się zachwycająco. Można uprawiać ją także w doniczce. Roślina sprawdzi się na tarasie, balkonie i na parapecie w mieszkaniu. Krzewinka rośnie bujnie i wspaniale kwitnie. Hebe ma wyjątkowo dekoracyjny charakter.

Krzewinka hebe: Wspaniała ozdoba ogrodu i parapetu
Krzewinka hebe: Wspaniała ozdoba ogrodu i parapetu123RF/PICSEL

Przybysz z Nowej Zelandii

Hebe w zależności od ujęcia taksonomicznego zaliczana jest do rodziny trędownikowatych, przetacznikowatych lub babkowatych. Istnieje około 100 gatunków krzewów tego rodzaju. W środowisku naturalnym występują w Nowej Zelandii, Polinezji Francuskiej, na Falklandach i w Ameryce Południowej. Można je spotkać zarówno na morskich wybrzeżach, jak i górskich zboczach. W zależności od gatunku hebe osiągają od kilku centymetrów do kilku metrów wysokości.

Hebe: Uosobienie młodości i wdzięku

Hebe to roślina zimozielona
Hebe to roślina zimozielona123RF/PICSEL

W polskich warunkach roślina ma postać niewysokiej krzewinki, która w sprzyjających warunkach może osiągać do metra wysokości. Hebe to wieloletnia roślina zimozielona o wzniesionym lub płożącym pokroju. Ma niewielkie, owalne, skórzaste, sztywne liście, które mogą przybierać różne odcienie zieleni. Dostępne są też odmiany z białymi brzegami oraz różowo zabarwionymi liśćmi.

Kwiat hebe ma niewielkie rozmiary i pojawia się na szczycie pędów. W zależności od odmiany roślina kwitnie na biało, fioletowo, różowo lub niebiesko. Terminy kwitnienia także bywają różne: od wiosny po późną jesień, większość gatunków ogrodowych uprawianych w polskich warunkach pokrywa się kwiatami latem.

Nie bez powodu roślina hebe swoją nazwę wzięła od imienia greckiej bogini młodości i wdzięku. Krzewinka zachwyca swoją urodą przez cały rok. Hebe nie jest zbyt odporna na mróz, dlatego w Polsce uprawia się ją przede wszystkim w doniczkach, ale istnieje kilka gatunków nadających się do uprawy w gruncie.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Krzewinka hebe: Odmiany

Albicans pink elephant to wyjątkowo odzobna odmiana hebe
Albicans pink elephant to wyjątkowo odzobna odmiana hebe123RF/PICSEL
  • Hebe imbricata, green globe ma intensywnie zielone liście z drobnymi, łuskowatymi, ciasno ułożonymi na łodydze liśćmi. Osiąga od 20 do 40 centymetrów wysokości. Roślina samoistnie przybiera kulisty kształt — nie trzeba jej formować. Nadaje się do ogrodu i doniczki. 
  • Hebe albicans pink elephant to wyjątkowo ozdobna, ale także wymagająca odmiana, która powinna być uprawiana w doniczkach. Roślina ma zaostrzone na czubkach liście, które wyrastając na czubkach pędów mają początkowo kolor burgundowy, z czasem przybierają jasnoróżową barwę z ciemnoszarym paskiem wewnątrz. Starsze liście mają jedynie czerwoną obwódkę, a wewnątrz są żółtawe, natomiast "dojrzałe" liście hebe przybierają szarą barwę. Roślina ma fioletowo-niebieskie kwiaty. 
  • Hebe buxifolia, czyli hebe bukszpanowata ma małe, ciemnozielone liście, które niezwykle przypominają bukszpan. Uprawiana w ogrodach, w naszym klimacie osiąga około metra wysokości. 
  • Hebe ochraceahebe ochrowata ma niewielkie, łuskowate liście i gęste, mocno rozgałęziające się pędy. To niezwykle oryginalna i dekoracyjna roślina, która wyglądem przypomina mech. 

Krzewinka hebe: Zastosowanie

Hebe kwitnie na biało, różowo, niebiesko i fioletowo
Hebe kwitnie na biało, różowo, niebiesko i fioletowo123RF/PICSEL

Hebe to roślina o szerokim zastosowaniu. W zależności od odmiany można uprawiać ją w gruncie lub doniczce. Będzie piękną ozdobą balkonu, tarasu lub wnętrza. Hebe w ogrodzie świetnie nadaje się na żywopłot, obrzeża, rabaty czy jako soliter. Krzewinka wspaniale prezentuje się na wrzosowiskach i skalniakach. Hebe lubi towarzystwo azalii, różaneczników i iglaków. W doniczce doskonale komponuje się z wrzosami, wrzoścami i golterią rozesłaną.

Hebe w doniczce

Hebe doskonale czuje się w towarzystwie wrzosów i wrzoścuów
Hebe doskonale czuje się w towarzystwie wrzosów i wrzoścuów123RF/PICSEL

Uprawiając hebe w domu należy zadbać dla niej o jasne stanowisko, ale nie wystawione bezpośrednio na słońce. Jeśli liście krzewinki żółkną i opadają, to może oznaczać, że ma ona za mało słońca. Roślina nie lubi przeciągów. Żyzna, próchnicza ziemia o kwaśnym odczynie to idealne środowisko dla hebe. Roślina lubi wilgotne, ale nie mokre podłoże. Najlepiej podlewać ją do podstawki odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Zimą hebe należy podlewać rzadko, ale nie można dopuścić do przesuszenia podłoża.

Krzewinka hebe nie lubi przesadzania, dlatego należy robić to jak najrzadziej, dopiero gdy dotychczasowa doniczka jest dla niej wyraźnie za mała. Hebe najlepiej zasilać wiosną i latem nawozem do roślin kwitnących bądź do azalii.

Hebe w ogrodzie

Krzewinka hebe pięknie prezentuje się na rabatach, skalniakach, obrzeżach i jako soliter
Krzewinka hebe pięknie prezentuje się na rabatach, skalniakach, obrzeżach i jako soliter123RF/PICSEL

Sadząc hebe w ogrodzie należy wybrać dla niej stanowisko nieco zacienione i osłonięte od wiatru. Hebe lubi kwaśne, przepuszczalne, próchnicze i żyzne podłoże. Glebę pod uprawę rośliny można zakwasić kompostem bądź kwaśnym torfem. Krzewinkę hebe można zasilać wczesną wiosną i latem nawozem do roślin wrzosowatych. W sierpniu warto zaserwować jej dawkę preparatów z potasem, który przyśpiesza drewnienie pędów, dzięki czemu roślina lepiej zimuje. Ponieważ hebe lubi wilgoć, warto ściółkować jej podłoże, co ogranicza rozwój chwastów i parowanie wody. Krzewinkę cechuje dość dobra odporność na choroby i szkodniki.

Hebe: Roślina, która nie lubi przeciągów

Hebe: Roślina, która zdobi ogród cały rok
Hebe: Roślina, która zdobi ogród cały rok123RF/PICSEL

Gatunki hebe uprawiane w ogrodzie to rośliny odporne na mróz. Ich zielenią można cieszyć się w przypadku lekkich zim i pod warunkiem, że rosną na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Hebe nie lubi przeciągów. Mroźne podmuchy mogą bowiem doprowadzić do wymarzania krzewinek. Młode osobniki należy zabezpieczyć przed zimą gałęziami drzew iglastych lub agrowłókniną. Warto osłonić także dorosłe okazy, jeśli zima jest szczególnie mroźna. Wówczas zieleń hebe już wczesną wiosną ożywi ogród.

Dowiedz się:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas