Krzewuszka cudowna: Co zrobić, by pięknie zakwitła?
Krzewuszka cudowna - jak sam drugi człon nazwy wskazuje - zaliczana jest do grona roślin wyjątkowo urodziwych. Jej znakiem rozpoznawczym i jednocześnie największym walorem są przepięknie zabarwione i tworzące wiązki kwiaty. W ogrodzie krzewuszka rośnie bujnie i szybko, osiąga okazałe rozmiary i - co być może dla wielu najważniejsze - nie ma przy tym zbyt wygórowanych wymagań. Wystarczy spełnić kilka warunków, a odwdzięczy się przepięknym widokiem, który będzie cieszył oczy do późnego lata. Rozkrzewia się przy tym wyjątkowo okazale i może pełnić rolę naturalnego żywopłotu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w uprawie krzewuszki? Dlaczego zabieg przycinania jest niezbędny dla jej wzrostu? Kiedy najlepiej go przeprowadzić? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść cennych informacji na temat krzewuszki można znaleźć poniżej.
Krzewuszka: Kilka słów o roślinie
Krzewuszka cudowna to roślina o wzniesionym pokroju. Niektóre z jej odmian mogą zyskiwać imponujące rozmiary, sięgające nawet dwóch-trzech metrów wysokości. Roślina bardzo często pełni rolę urokliwego naturalnego żywopłotu. Wszystko za sprawą długich, wybarwionych na zielono i połyskujących liści, uroczo zwisających na wiotkich gałązkach. Największym walorem krzewuszki są jednak okazałe, przypominające kształtem dzwonki i układające się w wiązki kwiaty. Na krzewuszkę w ogrodzie warto postawić nie tylko z uwagi na jej walory dekoracyjne, ale także na fakt, że jest obsypana kwiatami, podczas gdy inne egzemplarze już nie prezentują się tak okazale. Co ciekawe, niektóre odmiany krzewuszki powtarzają kwitnienie także na jesień. W zależności od odmiany krzewuszki różnią się między sobą kolorem, gęstością i kształtem kwiatów. W polskiej strefie klimatycznej warto postawić na egzemplarze bardziej wytrzymałe - odporne na mróz i wiatr.
Jakie wybrać stanowisko dla krzewuszki?
Krzewuszka preferuje stanowiska jasne i ciepłe. Jeśli będzie miała otwarty dostęp do słońca, rozwinie się pięknie i okazale. Lubi też mieć dla siebie odpowiednio dużo miejsca, dlatego do ogrodu małego, zacienionego i słabo osłoniętego przed wiatrem kompletnie się nie nadaje. Warto te warunki uwzględnić, planując jej zakup.
Krzewuszka najlepiej rośnie w żyznej glebie
Krzewuszka jest mało wymagająca i raczej niezbyt kapryśna w uprawie, niemniej jednak należy jej zapewnić odpowiednie składniki odżywcze. Najlepszym rozwiązaniem w jej przypadku będzie gleba żyzna, próchnicza, wzbogacona kompostem i zasilana regularnie wieloskładnikowymi nawozami.
Krzewuszka wymaga regularnego podlewania
Krzewuszka słabo znoi suszę, dlatego należy regularnie ją nawadniać i zadbać o to, by teren, na którym rośnie, był wyściółkowany, co pozwoli zachować odpowiedni poziom wilgoci.
Krzewuszkę trzeba zabezpieczyć przed mrozem
Krzewuszka nie jest bardzo odporna na mrozy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest usypanie kopczyka wokół rośliny - co zapobiegnie przemarznięciu korzeni - oraz okrycie jej agrowłókniną. Zabieg ten jest niezbędny zwłaszcza w przypadku młodych egzemplarzy krzewuszki. (Okazy starsze znoszą mroźne zimy nieco lepiej). W kolejnym sezonie warto też usunąć wszelkie zbędne pędy rośliny. Ten prosty zabieg sprawi, że krzewuszka szybko się zagęści.
Krzewuszka powinna być regularnie podcinana
Kluczowym zabiegiem w uprawie i pielęgnacji krzewuszki jest regularne podcinanie. Jeśli zabieg ten jest powtarzany cyklicznie, roślina błyskawicznie się regeneruje i wytwarza nowe pędy. Cięcie warto przeprowadzać starannie, gdyż stymuluje również kwitnienie rośliny. Krzewuszkę należy też co kilka lat odmłodzić i usunąć wszystkie stare pędy - możliwe najniżej, czyli tuż przy ziemi.
Krzewuszka - przepiękna na naturalny żywopłot
Krzewuszka regeneruje się w ekspresowym tempie i dlatego można dowolnie zmieniać jej pokrój, a tym samym wykorzystywać w roli okazałego żywopłotu. Zabieg podcinania należy przeprowadzać jednak już po przekwitnięciu rośliny, gdyż w przypadku usunięcia nieodpowiednich pędów krzewuszka straci na atrakcyjności.