Krzewy ozdobne wieloletnie: Jakie wybrać?

Krzewy ozdobne wieloletnie to idealne rośliny na stworzenie bazy kompozycji ogrodu i udekorowanie przestrzeni. Spośród wielu gatunków o różnorodnych pokrojach, kolorach, pięknych kwiatach i liściach można wybrać takie, które będą samodzielną dekoracją, ozdobą oczek wodnych i skalniaków lub tłem dla niższych roślin. Krzewy mogą też przysłaniać ogród i działkę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Rośliny te nie mają przy tym dużych wymagań co do pielęgnacji, szybko rosną, zazieleniają i ubarwiają przestrzeń oraz kwitną przez wiele lat. Sprawdź, które krzewy ozdobne warto posadzić w ogrodzie, by stanowiły piękną aranżację.

Najpiękniejsze krzewy ozdobne
Najpiękniejsze krzewy ozdobne©123RF/PICSEL

Pigwowiec japoński

Tawuła japońska
©123RF/PICSEL

Jeśli chcesz, by w twoim ogrodzie rosły pięknie kwitnące krzewy, postaw na pigwowca japońskiego. Jest niezwykle łatwy w uprawie, nie ma wymagań co do rodzaju gleby i stanowiska. Należy do niskich, rozłożystych krzewów – osiąga ok. 1 m wysokości. Pigwowiec ma zielone, okrągłe liście, a na przełomie kwietnia i maja pojawiają się na nim pomarańczowoczerwone kwiaty (często przed pojawieniem się liści). W październiku zaś krzew wydaje żółte, okrągłe owoce, które świetnie nadają się na przetwory i nalewki. Pigwowiec może zdobić rabaty i skalniaki lub pełnić funkcję żywopłotu.

Tawuła japońska

Piękną dekorację ogrodu stanowić będzie także tawuła japońska. Jest to niski krzew dorastający do 1 metra wysokości, z gęstą i rozłożystą koroną. Jego wzniesione pędy pokryte są dużymi, jajowatymi liśćmi, które przybierają różną barwę w zależności od pory roku. Wiosną liście tawuły są żółte lub pomarańczowe, latem zielone, natomiast jesienią wybarwiają się na odcienie żółci, czerwieni lub pomarańczy. Element dekoracyjny stanowią również różowe, białe lub czerwone kwiaty, które pojawiają się od czerwca do lipca. Dobrze rozwija się w każdej glebie, lubi stanowiska słoneczne, ale może także rosnąć w półcieniu. Tawuła jest odporna na mrozy i choroby, przetrwa także przejściowe okresy suszy. Jednak przy przedłużającej się bezdeszczowej pogodzie, krzew należy dodatkowo podlewać.

Budleja Dawida

Budleja Dawida
©123RF/PICSEL

Atrakcyjnym krzewem wieloletnim, który warto mieć w ogrodzie, jest również budleja Dawida. Rośnie bujnie i dorasta nawet do 3 metrów wysokości. Kwitnie od lipca do października, a jej kwiaty zwisają w długich, ciężkich kłosach. W zależności od odmiany przybierają one barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową. Budleja nazywana jest również motylim krzewem, gdyż zwabia do siebie motyle. Lubi żyzną, lekko wilgotną glebę i słoneczne stanowiska. W okresie suszy wymaga podlewania. Kwiaty pojawiają się tylko na najmłodszych pędach, warto więc co roku w lecie przycinać krzew, by wyrosło ich jak najwięcej.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. W zależności od odmiany roślina osiąga ok. 1,5 metra wysokości. Posiada ciemnozielone, jajowate, piłkowane lub drobno ząbkowane liście i wielkie, dekoracyjne kwiatostany. Kolor kwiatów zależy od odczynu gleby, więc samemu można nim sterować w zależności od upodobań. Na zasadowych glebach hortensje mają czerwone lub różowe kwiaty, natomiast kwaśny odczyn powoduje, że stają się one niebieskie lub fioletowe. Hortensja lubi stanowiska półcieniste i żyzną, próchniczą glebę. Krzew należy podlewać codziennie, gdyż nawet niewielki niedobór wody sprawia, że liście i kwiaty usychają.

Berberys Thunberga

Złotokap
©123RF/PICSEL

Efektowne i atrakcyjne są także berberysy, zwłaszcza te odmiany o wybarwionych przez cały rok liściach. Przybierają różnorodne barwy, od żółtej, przez złocistozieloną, pomarańczowoczerwoną, aż po intensywnie czerwoną. Liście pozostają na krzewie przez całą zimę, tworzą więc stałą dekorację ogrodu. Pędy rośliny posiadają sztywne, ostre ciernie. Latem na krzewie pojawiają się czerwone owoce, które są przysmakiem dla ptaków. Berberysy to krzewy bardzo łatwe w uprawie, dobrze rosną w każdej glebie, nie wymagają cięcia i są odporne na mrozy. Lubią stanowiska nasłonecznione. Mogą stanowić zarówno pojedynczą dekorację, jak i element większej kompozycji z innymi iglakami. Berberys sprawdzi się również jako żywopłot.

Złotokap

Swoim pięknym pokrojem zachwyca również złotokap. Jest to szybko rosnący krzew, który osiąga imponujące rozmiary (do 9 metrów wysokości). Ma delikatne, zielone liście i piękne, żółte kwiaty zebrane w długie, zwisające kiście. Gdy kwiaty przekwitną, na pędach pojawiają się owoce. Złotokap jest jednak rośliną trującą, zawiera bowiem cytyzynę. Krzew może być sadzony pojedynczo lub w grupie, można także tworzyć z niego efektowne tunele. Ma elastyczne pędy, które można naginać i zaplatać na podporach według upodobań. Złotokapy nie mają dużych wymagań, nie trzeba ich przycinać, nawozić i regularnie podlewać. Dobrze znoszą krótkie okresy suszy i mrozy. Lubią stanowiska słoneczne i żyzną, lekko wapienną glebę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas