Kto nie powinien jeść orzechów włoskich? Nie tylko alergicy muszą uważać

Nie ulega wątpliwości, że orzechy włoskie to niezwykle zdrowy i wartościowy produkt, który wspiera zdrowie serca, mózgu i układu pokarmowego. Istnieją jednak grupy osób, które powinny zachować ostrożność w ich spożywaniu. Kiedy ta chrupiąca przekąska nie wyjdzie na zdrowie? Kto nie powinien jeść orzechów włoskich? Kluczem do bezpiecznego korzystania z ich właściwości jest umiar i świadomość własnych potrzeb zdrowotnych.

Komu mogą zaszkodzić orzechy włoskie?
Komu mogą zaszkodzić orzechy włoskie?123RF/PICSEL

Jedne z najzdrowszych orzechów

Właśnie taką opinią cieszą się orzechy włoskie. Zresztą nie bez przyczyny. Wśród ich kluczowych właściwości wymienić można bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3. Wspierają serce, redukują poziom cholesterolu i działają przeciwzapalnie. Orzechy włoskie są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy E (zwanej witaminą młodości) oraz magnezu, fosforu, cynku i potasu.  Cechuje je wysoka zawartość antyoksydantów oraz błonnika. Regularne spożywanie orzechów włoskich wspomaga trawienie, pracę mózgu i procesy pamięciowe, a także sprzyja regulowaniu poziomu cukru we krwi.

Kto nie powinien jeść orzechów włoskich?

Choć orzechy włoskie są zdrowe, istnieją grupy osób, które powinny ich unikać lub spożywać je z dużą ostrożnością. Jak każdy produkt spożywczy, nie są odpowiednie dla wszystkich. Nie zapominajmy, że często to umiar jest odpowiedzią na pytanie, jak komponować zdrowy jadłospis.

Osoby z alergią na orzechy

Alergia na orzechy to jeden z najczęściej występujących typów alergii pokarmowych. Jest to oczywisty powód, dla którego należy wyeliminować te składniki z diety. Tym bardziej że objawy mogą obejmować bardzo różne stany. Od wysypek skórnych, poprzez obrzęk warg, języka i gardła, aż do problemów z oddychaniem i wstrząsu anafilaktycznego w skrajnych przypadkach. Jeśli podejrzewasz alergię, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Alergia na orzechy nie jest jedynym przeciwwskazaniem do ich jedzenia
Alergia na orzechy nie jest jedynym przeciwwskazaniem do ich jedzenia123RF/PICSEL

Osoby z wrażliwym układem pokarmowym

Wysoka zawartość błonnika w orzechach włoskich nie dla każdego będzie atutem. Dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego, w tym zespołem jelita drażliwego i uchyłkami jelit, orzechy nawet w minimalnych ilościach okażą się szkodliwe. Mogą wywoływać wzdęcia, biegunki i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej.

Osoby z nadwagą i na diecie niskokalorycznej

Orzechy włoskie są kaloryczne. Szacuje się, że 100 g produktu dostarcza nawet 654 kcal. Nadmierne spożycie może prowadzić do nadwyżki kalorycznej, co utrudnia kontrolę masy ciała i może być przyczyną tycia. Lepiej nie postrzegać orzechów jako produktu odpowiedniego na przekąskę między posiłkami — łatwo wtedy o przesadę w wielkości zjedzonej porcji. Zaleca się włączać je do innych posiłków, np. granoli, sałatek czy koktajli, w mniejszych ilościach. W ten sposób można skorzystać z dobroczynnego wpływu orzechów włoskich na zdrowie bez obawy o przyrost wagi.

Osoby z problemami z nerkami lub woreczkiem żółciowym

Orzechy włoskie zawierają szczawiany, które mogą przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych. Bywają również odpowiedzialne za nasilenie istniejących problemów z nerkami. Ich jedzenia nie zaleca się podczas rekonwalescencji po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego. W diecie takich pacjentów konieczne jest bowiem ograniczenie tłuszczu i błonnika, by nie obciążać układu pokarmowego.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas