Nie każdy może się delektować makowcem podczas świąt. Kto powinien unikać ciasta?

Oprac.: Tomasz Kromp

Makowiec to jeden z tradycyjnych wypieków serwowanych podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jest to ciasto przekładane masą przyrządzoną na bazie maku. Okazuje się jednak, że nie każdy może delektować się tym rarytasem. Dotyczy to między innymi dzieci poniżej 2 roku życia, osób cierpiących na schorzenia związane z układem trawiennym oraz tych, którzy biorą leki nasercowe.

Makowiec to tradycyjny, świąteczny wypiek. Jednak nie każdy może się nim delektować
Makowiec to tradycyjny, świąteczny wypiek. Jednak nie każdy może się nim delektowaćCanvaProINTERIA.PL

Makowiec. Tradycyjne ciasto na wigilijnym stole

Makowiec to ciasto, które co roku trafia na wigilijne stoły Polaków. Wypiek może przybierać różne formy – placka, strudla czy podłużnego, zwijanego ciasta. Niektórzy przygotowują również tartę makową, choć trzeba przyznać, że taka wersja nie jest zbyt popularna.

Głównym elementem świątecznego makowca jest masa makowa, którą przygotowuje się ze zmielonego maku, cukru lub miodu, a także bakalii (między innymi orzechów włoskich, suszonej żurawiny, suszonych moreli czy rodzynek). Co ciekawe, makowiec jest tradycyjnie przyrządzany nie tylko w Święta Bożego Narodzenia, ale również na Wielkanoc. Według ludowych wierzeń, jedzenie makowca w święta miałoby zapewniać szczęście oraz ochronę przed złymi siłami.

Świątecznego makowca przygotowuje się między innymi z masy makowej
Świątecznego makowca przygotowuje się między innymi z masy makowej123RF/PICSEL

Co się dzieje z organizmem, gdy jemy makowiec?

Makowiec zawiera wiele cennych składników odżywczych. Mak jest doskonałym źródłem witamin (między innymi A, E czy z grupy B) oraz minerałów (takich jak wapń, selen czy cynk), zdrowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fitosteroli. Właściwa podaż rzeczonych składników może przyczyniać się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także (w przypadku wspomnianych kwasów tłuszczowych i fitosteroli) obniżać poziom złego cholesterolu.

Należy jednak pamiętać o tym, że z uwagi na sporą zawartość cukru, makowiec może być dość kaloryczny. Z tego względu nie należy spożywać go zbyt wiele. Powinny o tym pamiętać w szczególności te osoby, które praktykują dietę odchudzającą.

Kto nie może jeść makowca?

Choć makowiec kusi swoimi wyjątkowymi walorami smakowymi, to jednak nie każdy może sobie pozwolić na jego konsumpcję. Odradza się podawania rzeczonego ciasta dzieciom do 2 roku życia (z uwagi na obecność alkaloidów w maku, które mogą im zaszkodzić). Również nieco starszym dzieciom nie powinno się podawać zbyt dużo makowca.

Z uwagi na niektóre substancje zawarte w maku, makowcem nie powinny delektować się osoby przyjmujące leki nasercowe. Owe substancje mogą wchodzić w interakcję ze związkami zawartymi w medykamentach i prowadzić tym samym do skutków ubocznych.

Makowiec może być dość ciężkostrawnym ciastem. Z tego powodu odradza się jego spożywanie tym, którzy cierpią na problemy związane z układem trawiennym (takie jak zespół jelita drażliwego czy wrzody). Z uwagi na dość sporą zawartość cukru w wypieku, powinni go ograniczyć również cukrzycy.

Z jedzenia makowca powinny również zrezygnować osoby, które są uczulone na mak. W ich przypadku kontakt z alergenem może przyczynić się do powstania bardzo nieprzyjemnych reakcji alergicznych.

„Ewa gotuje”: Makowiec z kratkąPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas