Kupujesz sprzęt AGD? Sprawdź, czy przysługuje Ci ulga mieszkaniowa. Oto co odliczysz od podatku

Kupiony sprzęt AGD można rozliczyć w ramach poniesionych wydatków w rocznej deklaracji PIT. Należy jednak pamiętać, że tzw. ulga mieszkaniowa przysługuje osobom, które spełnią konkretne warunki. Zatem kto może rozliczyć AGD w ramach wspomnianej ulgi mieszkaniowej i o jakim konkretnie sprzęcie mowa?

Co w ramach ulgi mieszkaniowej można ująć w deklaracji PIT?
Co w ramach ulgi mieszkaniowej można ująć w deklaracji PIT?Tatsiana Yatsevich (Caftor)123RF/PICSEL

Jaki sprzęt AGD można rozliczyć w ramach ulgi mieszkaniowej?

Istnieje możliwość zawarcia w deklaracji podatkowej tzw. ulgi mieszkaniowej, która pozwala na odliczenie niektórych urządzeń AGD. Jak podaje Ministerstwo Finansów - do skorzystania z ulgi mieszkaniowej uprawniony jest każdy podatnik, który na własne, niekomercyjne cele mieszkaniowe, dokona zakupu i instalacji między innymi:

  • kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płytyceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących,
  • szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
  • oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  • okapów kuchennych - wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego, 
  • mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
  • mebli w zabudowie kuchenne.

Resort Finansów zaznacza, że "Ustawa o PIT nie zawiera definicji pojęcia >>remont<< oraz >>budowa<<, nie zawiera także odrębnego katalogu, który wskazywałby, które konkretnie wydatki i inwestycje mogą mieścić się w obrębie tych pojęć. Może to skutkować różną interpretacją przepisów przez organy skarbowe i przez podatników. (...) Interpretacja ogólna, którą wydało Ministerstwo Finansów, doprecyzowuje i dokładnie określa listę wydatków oraz warunki, jakie powinien spełnić nowy właściciel nieruchomości, aby bezpiecznie skorzystać z ulgi mieszkaniowej".

W świetle interpretacji ogólnej wydatki te stanowić będą wydatki na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 ustawy PIT. Dzięki temu wydatkowane środki na te cele spowodują zmniejszenie ostatecznego podatku do zapłaty lub nawet umożliwią pełne zwolnienie z tego podatku.

Które wydatki można zaliczyć do ulgi mieszkaniowej?
Które wydatki można zaliczyć do ulgi mieszkaniowej?123RF/PICSEL

Kto może odliczyć ulgę mieszkaniową?

Z ulgi mieszkaniowej może skorzystać każda osoba, która poniosła wydatki na tzw. cele mieszkaniowe, z zastrzeżeniem, że wspomniane wydatki dotyczyły sprzedaży nieruchomości.

Podatnicy, którzy w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości ponownie ją sprzedadzą, muszą zapłacić podatek z tego tytułu. Jeżeli jednak pozyskane w ten sposób środki wydadzą na własne cele mieszkaniowe, skorzystają ze zwolnienia z podatku - wskazuje Ministerstwo Finansów.

"Zgodnie z wydaną interpretacją podatkową, jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat, nabywca powinien zapłacić 19-proc. podatek od dochodu z jej sprzedaży (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT)" - czytamy na stronie resortu.

Ulga mieszkaniowa pozwala na pomniejszenie należnego podatku, jeżeli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub przeprowadzi jej remont czy przebudowę.

W związku z powyższym wydatkami, które można zaliczyć do ulgi mieszkaniowej, są m.in. budowa, rozbudowa lub remontu mieszkania, nabycie gruntu, wydatki związane ze spłatą kredytu, obsługą notarialną, wymianą podłóg, okien, drzwi czy zakupem wskazanego wyżej sprzętu AGD.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas